Доступність посилання

ТОП новини

Приголомшливе зречення Бенедикта Шістнадцятого. Вперше за 600 років (ВІДЕО)


Прага – У понеділок Папа Римський Бенедикт Шістнадцятий оголосив про своє зречення від святого престолу, хоча зазвичай понтифіки перебували на цій посаді до кінця життя. Ватикан посилається на слова самого Папи, в миру – 85-річного Йозефа Алоїза Ратцінґера, про те, що він більше не має фізичних сил виконувати функції глави понад мільярда католиків світу через погіршення стану здоров’я. Це рішення стало несподіванкою.

Таке зречення Папи – перше за останні 600 років з того часу, коли Папа Григорій Дванадцятий так само зрікся престолу у 1415 році. Щоправда, тоді йшлося про гостру політичну і релігійну боротьбу та долання схизми серед конкуруючих претендентів на престол. Сьогодні ж основний мотив відречення Бенедикта Шістнадцятого – стан здоров’я.

Ось як заявив у понеділок про це відречення Папи речник Ватикану Федеріко Ломбарді: «Папа Римський каже, що він неодноразово звіряв свою душу перед Богом. Це було глибоко особисте рішення, ухвалене в час молитви перед Богом, який довірив йому цю місію, котру він виконує. «Я прийшов до впевненості, що мій фізичний стан, враховуючи мій нинішній вік, не дає можливості виконувати ці функції». Це головний мотив такого рішення».

Федеріко Ломбарді, далі цитуючи Папу, також додав, що Бенедикт Шістнадцятий завершить свої функції після 20:00 28 лютого.

Це рішення чинного Папи готує ґрунт для нового конклаву (таємної ради) кардиналів з метою виборів нового глави католицької церкви. Це засідання очікують у кінці березня. Виступаючи у понеділок перед кардиналами у Ватикані, Бенедикт Шістнадцятий висловив прохання, щоб ці церковні збори визнали його «недієздатність».
Бенедикт XVI зрікається престолу через здоров’я
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Реакція в світі

Кардинала Йозефа Ратцінґера обрав на престол конклав кардиналів у 2005 році. Він став Папою після смерті свого попередника Івана Павла Другого у віці 78 років.

У Берліні речник канцлера Анґели Меркель Штеффен Зайберт заявив у понеділок про «зворушення і здивування» таким кроком Бенедикта Шістнадцятого. Сама ж Анґела Меркель наголосила пізніше у понеділок: «Бенедикт Шістнадцятий є і залишиться одним із найбільш видатних мислителів нашого часу».

В Італії прем’єр Маріо Монті заявив, що «глибоко вражений» несподіваною новиною з Ватикану.

В Ізраїлі, зокрема, головний рабин Йона Метцґер позитивно відгукнувся про міжцерковну діяльність нинішнього Папи Римського, зазначивши при цьому, що відносини між Ізраїлем та Ватиканом ніколи не були кращими, ніж за правління Бенедикта Шістнадцятого.

Папа пережив чимало труднощів

Спостерігачі кажуть, що Папа Бенедикт мав чимало проблем під час правління. Його папство було відзначене триваючим донині скандалом про сексуальне насильство над неповнолітніми, до якого виявилися причетними деякі представники церкви. Ватикан намагався загасити цей скандал. Сам Папа зізнавався під час візиту до США у 2008 році, що він почувався «глибоко зганьбленим» цим скандалом: «Я визнаю біль, який церква в Америці пережила внаслідок сексуального зловживання над підлітками. Ніякі мої слова не можуть передати біль і приниження, котрі завдані такими злочинами. Важливо, щоб постраждалим приділили більше любові і особистої уваги».

У 2010 році Бенедикт Шістнадцятий визнав, що католицька церква не була достатньо пильною, достатньо відповідальною перед сексуальними зловживаннями її служителів.

У минулому році Ватикан вразив скандал із викраденням одним із службовців Папи документів церкви. Паоло Ґабріеле пояснював свій вчинок намаганнями розкрити корупцію в керівництві церквою. Зловмисника пізніше пробачили, напередодні Різдва.

Бенедикт Шістнадцятий збирався в Україну

Бенедикт Шістнадцятий отримав по церковній лінії запрошення відвідати Україну для участі у відзначенні 1025-річчя хрещення Русі-України влітку цього року. Це підтвердив речник Української греко-католицької церкви Ігор Яців зі Львова.

Але офіційного запрошення від влади Києва Папа так і не дочекався. Останній раз Україну відвідав ще Іван Павло Другий. Це було влітку 2001 року.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG