Доступність посилання

ТОП новини

ДАІ ловитиме лихачів невидимими «Гарпунами»


Із літа лихачів на українських автошляхах ловитимуть на «Гарпун» – пристрій, здатний зафіксувати перевищення швидкості на відстані до півтора кілометра. Сигнал отримуватимуть даішники і зупинятимуть порушника. Експерти кажуть, що ця нова для України система перевірена і працює добре за кордоном. Водночас фахівці зауважують, що навіть досконалі системи не принесуть користі, якщо українські водії нехтують будь-якими правилами і не бояться жодних приладів.

«Гарпун» – автоматичний стаціонарний комплекс, оснащений розробленими в США камерами TruCam. Він здатний зафіксувати перевищення швидкості на відстані до півтора кілометра за допомогою опромінення автомобіля лазером. Передусім «Гарпуни» встановлять «на дорогах державного значення» і помістять у спеціальні антивандальні бокси. Про це Радіо Свобода розповів співробітник Департаменту ДАІ МВС України, полковник міліції Олександр Зубенко.

«Тут не переслідується мета виявити більшу кількість порушень, це перш за все профілактика таких порушень, що у нас є однією з найчастіших причин ДТП. «Гарпун» – це дистанційний прилад фіксації порушення правил дорожнього руху. Всі дані, які зчитуються з цього приладу, передаються на стаціонарний пост ДАІ або на мобільний наряд, який рухається певним маршрутом. Інспектор ДАІ зупиняє водія, який порушив швидкісний режим, і відповідно складає протокол і виносить постанову. При цьому він має відеозображення у себе на моніторі. І там видно автомобіль і видно номерний знак», – сказав Олександр Зубенко.

Про намір використовувати саме систему «Гарпун» в ДАІ заявляли ще восени минулого року. З цією метою і було придбано 137 пристроїв за ціною 99 тисяч гривень за штуку.

«Той, хто «клав на це болт», той і буде на це «класти болт»
Я б спочатку почав з питання ям, зараз фізично неможливо їздити швидко нашими дорогами

«Звичайно, добре, хотілося б навести порядок на наших дорогах. Але я б спочатку почав з питання ям, тому що дороги на сьогодні в жахливому стані і те, що вони наставлять ці «Гарпуни» – зараз фізично неможливо їздити швидко нашими дорогами. Взяти ж хоча б ту ж Одеську трасу. Ці б гроші я б краще спрямував на відновлення наших шляхів. І ще хотілося б, щоб правила дорожнього руху були одні для всіх, а не для тих, в кого немає зв’язків чи немає коштів», – каже киянин із десятирічним водійським стажем Сергій.

Автогонщик, телеведучий Олексій Мочанов погоджується, що в першу чергу треба створити єдині правила для всіх порушників на дорогах і домогтися їхнього дотримання всіма водіями без винятку. Інакше ніякі «Гарпуни» не зарадять.
Питання в тому, щоб почали стягувати з усіх однаково, як це відбувається в Німеччині, і щоб неминучість покарання відчув на собі кожен, незалежно від наявності «ксиви», крутих номерів, знайомств, зв’язків в правоохоронних органах
Олексій Мочанов

«У нас постійно намагаються збільшити штрафи, посилити закони. Мені здається, що 5 і 10 років тому у нас було нормальне законодавство і нормальна штрафна сітка. Питання в тому, щоб почали стягувати з усіх однаково, як це відбувається в Німеччині, і щоб неминучість покарання відчув на собі кожен, незалежно від наявності «ксиви», крутих номерів, знайомств, зв’язків в правоохоронних органах. Доки це не буде відбуватися – той, хто «клав на це болт», той і буде на це «класти болт». Питання не в кількості грошей, витрачених на одиницю вимірювальних пристроїв, а питання в тому, що суспільство абсолютно нігілістично ставиться до будь-яких правил, включаючи правила дорожнього руху», – сказав Олексій Мочанов.

«Якщо людина вже порушила – не можна знищити цю інформацію»

Водночас редактор журналу «Автоцентр» Сергій Матусяк звертає увагу на обіцянку даішників, що нова система «Гарпун» захищена від знищення інформації. І таким чином унеможливлюється хабарництво серед працівників ДАІ.
В памяті приладу фіксується це порушення, і стерти його може тільки, наприклад, керівник ДАІ, а не той даішник, який стоїть на дорозі
Сергій Матусяк

«Тобто якщо людина вже порушила – не можна знищити цю інформацію у системі і взяти, наприклад, гроші за те, щоб знищити. Тому ця система захищена від таких працівників ДАІ, які беруть гроші. Це ніякий не реєстр. Це просто в памяті приладу фіксується це порушення, і стерти його може тільки, наприклад, керівник ДАІ, а не той даішник, який стоїть на дорозі», – зауважив експерт.

За кордоном «Гарпун» працює інакше

Проте експерт погоджується, що попри надійну систему, яка ефективно працює за кордоном, визначальну роль відіграє людський чинник. «В нас завжди збої бувають тільки як людський фактор. Тобто тепер залежить від працівника ДАІ, який зупинив автомобіль, який визначив швидкість саме цього автомобіля, що потрібно. А система навряд чи буде давати збої», – каже Сергій Матусяк.

Адже за кордоном система «Гарпун» діє інакше, додає фахівець. Там, коли прилади фіксують порушення – штраф відправляють на пошту порушникові. А в Україні, відповідно до законодавства, це неможливо. Тому виписуватиме порушникові штраф в Україні лише інспектор ДАІ, який зупинятиме автомобіль.

Проте експерт переконаний, що нова система «Гарпун» позитивно вплине на безпеку дорожнього руху, і швидкості будуть на трасі меншими, оскільки водії не будуть знати, де розміщена ця система, а будуть ставити їх не тільки там, де є спеціальні знаки. Крім того, в Україні залишаться і всім відомі «Візири».
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG