Доступність посилання

ТОП новини

Кілька днів катувань – і нічого, крім штрафу?


Київ – Виплатити 425 тисяч євро постраждалим від тортур в Ізяславській колонії на Хмельниччині ухвалив нещодавно Європейський суд з прав людини. За словами правозахисників, це друга така справа за останні роки, а на черзі ще одна, тому що Україна обмежується виплатою штрафів замість упровадження системних змін, а ті, хто катував засуджених, можуть і далі обіймати свої посади.

Місяць тому Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі «Карабет та інші проти України», де йшлося про побиття у 2007 році засуджених в Ізяславській колонії на Хмельниччині.

У матеріалах справи зазначено, що ув’язнені колонії оголосили голодування, протестуючи проти поганих умов утримання й порушення їхніх прав адміністрацією колонії. Через це в колонію викликали спецпідрозділ, який повинен був допомагати здійснити перевірку. За словами постраждалих, знущання тривало кілька днів: їх били, виганяли роздягненими на мороз, обливали водою і погрожували розправою над ними та їхніми родичами.

Кількаразові прокурорські перевірки, проведені після інциденту, порушень не виявили. Звернення до українських судів також результатів не дало. Вже Європейський суд з прав людини визнав факт порушень та зобов’язав державу виплатити 17 потерпілим по 25 тисяч євро компенсації за моральну шкоду.

Віталій Карабет, чиє прізвище лягло у назву справи, цієї компенсації не отримає: чоловік помер два роки тому. Замість сина гроші виплатять матері – Олені Карабет.
Вважаю, що вирок дуже м’який, бо життя не вертається за ті євро, що вони відсудили
Олена Карабет

«Я не можу їх людьми назвати. Це нелюди, що вони творили, це жах. Я вважаю, що вирок дуже м’який, бо життя не вертається за ті євро, що вони відсудили», – говорить вона.

Кримінальних справ не порушено

«Карабет проти України» – не перша справа в Страсбурзькому суді про масове знущання над в’язнями за участю спецпідрозділів, на часі ще одна, розповів Радіо Свобода координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко. Попередню – «Давидов та інші проти України» – Україна програла теж.

Кожен вирок складається з трьох частин: щодо відшкодування, щодо повернення постраждалому того статусу, який він мав до факту порушення його прав, і щодо системних заходів, яких повинна вжити держава, щоб уникнути таких же порушень у майбутньому. І якщо першу частину Україна завжди виконує, то інші дві, зазвичай, ігнорує, зазначає Андрій Діденко.
Суд згадав прізвища посадових осіб, які безпосередньо катували ув’язнених. Серед них був прокурор Волков
Андрій Діденко

«У справі «Давидов та інші проти України» Європейський суд з прав людини, коли виносив рішення, навіть згадав прізвища посадових осіб, які безпосередньо катували ув’язнених. Серед них, наприклад, був прокурор Волков, – пояснює правозахисник. – І наскільки мені відомо, попри рішення Європейського суду, дехто з чиновників, що тоді були названі, або пішли на пенсію, або навіть були підвищені у своїх чинах».

Що ж до Ізяславської колонії, у Діденка також немає інформації, що винних покарали: ані керівництво колонії, ані тих, хто «не виявляв порушень», ані суддів, які ухвалювали рішення.

У Пенітенціарній службі це заперечують. За словами речника відомства Ігоря Андрушка, зараз в Ізяславській колонії такі інциденти неможливі.
26 співробітників установи та обласного управління були притягнуті до дисциплінарної відповідальності
Ігор Андрушко

«За результатами проведеної перевірки кримінальної справи не порушено, але прокуратурою були направлені відповідні акти реагування: за неналежне виконання посадових обов’язків 26 співробітників установи та обласного управління були притягнуті до дисциплінарної відповідальності, в тому числі і керівника обласного управління, двох осіб було попереджено про неповну службову відповідність», – зазначив Ігор Андрушко.

Хто має контролювати виконання рішення Страсбурзького суду?

Наприкінці січня Парламентська асамблея Ради Європи рекомендувала Україні створити спеціальний орган, що відповідатиме за виконання рішень Європейського суду з прав людини. У Верховній Раді, однак, до цього питання поки ще не дійшли, сказав Радіо Свобода член комітету з питань верховенства права і правосуддя депутат-регіонал Вадим Колесніченко.

«Треба зрозуміти, як суспільство на це буде реагувати, які кошти на це потрібні. Тому зараз іде обрахунок. Але необхідність контролю за виконанням, безумовно, є», – зауважує політик.

Всі компенсації постраждалим, які призначає Страсбурзький суд, виплачуються із державного бюджету України. За даними громадських організацій, за останні 15 років Україна програла в Європейському суді з прав людини понад тисячу справ. За цей час виплачено понад 130 мільйонів гривень.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

XS
SM
MD
LG