Доступність посилання

ТОП новини

70 років волинської трагедії: українці і поляки готуються до відзначень


Варшава – Відзначення 70-х роковин волинської трагедії потрібно провести в дусі примирення між українським та польським народами. Складне історичне минуле не повинно впливати на сучасну політику. До такого висновку прийшли учасники 5-го форуму українсько-польського партнерства, що відбувся в середу у Варшаві. Співголови польсько-українського форуму Павел Залевський та Анатолій Кінах говорили про те, яким чином обидві держави планують відзначити трагічні роковини.

«Історична пам’ять українців та поляків: правда та примирення» – таку назву мав черговий форум польсько-українського партнерства, що був присвячений 70-річчю трагічних подій на Волині в 1943 році.

Форум відкривали два міністри закордонних справ – польський Радослав Сікорський та український Леонід Кожара. Вони підтвердили, що Україна й Польща працюють над концепцією спільного відзначення 70-х роковин Волинської трагедії, під час якої загинули тисячі мирних жителів.

Минуле не повинно впливати на сучасні відносини держав

Депутат Європейського парламенту Павел Залевський, співголова форуму з польського боку, наголосив на тому, що організований ним захід – це дискусія представників двох суспільств. За його словами, розмови про складне минуле саме на рівні суспільств, а не лише політиків, гарантують справжнє примирення між сусідніми народами. Залевський вважає, що сучасні відносини Польщі та України жодним чином не повинні залежати від поглядів, які є на спільну історію в обох державах.
Жодним чином не покладаємо провини на український народ. Натомість засуджуємо злочин, це істотна різниця
Павел Залевський

«Ми, і це прозвучало в усіх польських виступах, жодним чином не покладаємо провини за цей злочин на український народ. Ми не застосовуємо якихось подвійних стандартів, не застосовуємо принципу колективної відповідальності, ми не засуджуємо народу, натомість засуджуємо злочин, це істотна різниця. Сьогодні, коли ми розмовляємо про ці питання, наші стосунки найкращі в історії», – зазначив Павел Залевський.

Анатолій Кінах запевнив, що питання відзначень роковин волинської трагедії обговорюється на рівні президентів та урядів двох держав. Він зауважив: «Перелік заходів передбачає відкриття пам’ятників, відкриття меморіальних знаків, проведення дуже серйозних духовних, релігійних заходів в місцях поховання загиблих у період такої трагедії».

Журналісти запитали співголів форуму: чи відзначення роковин трагедії не погіршить польсько-українських відносин? На це Анатолій Кінах відповів: «Я впевнений у тому, що сьогодні наша мета, об’єднуючи зусилля, зробити все, щоб історична правда, історична пам’ять, вшанування загиблих у період волинської трагедії, волинського злочину не стали заручниками радикалізму, політичних ігор чи поточної кон’юнктури».

Інтерпретація фактів різна

Політолог Анджей Шептицький, один із польських учасників форуму, позитивно оцінює його результати. Він каже, що українці й поляки не заперечують фактів, які сталися на Волині – масового вбивства цивільного населення. Проте, каже він, обидві сторони по-різному інтерпретують цю трагедію.
Важливо, що обидві сторони визнають факти, та, здається, спільної їхньої інтерпретації ще довго не буде
Анджей Шептицький

«Польська сторона вважає, що цей злочин мав ознаки геноциду, а українська сторона представила свою суспільно-економічну версію цих подій. Мовляв, це не українські націоналісти вбивали волинських поляків, а спраглі землі українські селяни, тривалий час пригноблювані польською владою та магнатами. Та водночас, попри відмінність в інтерпретації фактів, є переконання, що ці різні підходи є чимось природнім. Важливо, що обидві сторони визнають факти, та, здається, спільної їхньої інтерпретації ще довго не буде, а може, це й взагалі неможливе», – зауважив політолог.

Позитивні враження від варшавського форуму й у Романа Кабачія, історика з України. Він зазначає, що з двох сторін, української та польської, пролунали щирі слова про те, як саме зустріти сумні роковини, натомість сторони не намагалися переконати одна одну у своїй правоті.

Кабачій наголосив: «Одне з позитивних вражень те, що ми шукаємо можливості недопущення радикалізації у висловлюваннях на території як України, так і Польщі навколо цієї події, тому що це могло б вплинути на політичну ситуацію».

Історик переконаний, що повідомлення про хід і наслідки українсько-польського форуму з приводу роковин волинської трагедії базуватимуться на спільних поглядах. «Все буде узгоджене і жодне слово не буде перекручене. Комюніке буде спрямоване на гідне і без зайвих емоцій вшанування річниці», – сказав Кабачій.

У роботі форуму у Варшаві взяли участь 30 представників українських та польських наукових і творчих середовищ, політики та експерти з українсько-польських питань.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG