Доступність посилання

ТОП новини

Переговори про ядерну програму Ірану відбудуться в Алмати в квітні


Дводенна зустріч представників світових держав та Ірану завершилася на оптимістичній ноті. Сторони домовилися зустрітися у Казахстані ще раз у квітні, щоб почути відповідь Тегерана на пропозицію, яку група, що складається з трьох європейських країн та США, Китаю і Росії, висловили під час нинішньої зустрічі.

Переговорам в Алмати, що намічені на 5–6 квітня, передуватиме ще зустріч технічних експертів у березні в Стамбулі. Одна з учасників зустрічі, верховний представник Європейського Союзу з закордонних справ Катрін Аштон висловила сподівання, що Іран позитивно сприйме пропозицію, яку зробили три європейські країни, Британія, Франція та Німеччина, а також три іншісвітових лідери, США, Китай та Росія:

«Група E3+3 переглянула свою пропозицію, яка, на нашу думку, є збалансованим і справедливим підмурівком для конструктивних переговорів. Пропозиція враховує міжнародне занепокоєння щодо того, що іранська ядерна програма не є цілком мирною, але також вона враховує і ідеї, висловлені Іраном», – повідомила Аштон після закінчення зустрічі. Аштон також закликала Іран детально вивчити міжнародну пропозицію, щоб розпочати переговори на основі довіри двох сторін.

Голова іранської делегації на переговорах Саїд Джалілі заявив про зближення позицій його країни з представниками міжнародного співтовариства.

«Той факт, що пропозиції, які були зроблені в Алмати, виглядають більш реалістичними і логічними, на мій погляд, означає, що, незважаючи на тиск на Іран, вони роблять висновки, що їм потрібно змінити свою позицію», – сказав представник Ірану.

Аштон відмовилася повідомити будь-які деталі пропозиції до того, як їх детально вивчить Тегеран.

Іран оптимістичний, але завод збагачення урану не закриє

Дещо більше про пропозиції Тегерана стало відомо з вуст заступника російського міністра закордонних справ Сергія Рябкова. За його словами, Тегерану пропонують припинити збагачення урану до 20%, що вважається небезпечним наближенням до його збройного використання, і закрити підземний збагачувальний комплекс у Фордо.

За словами американського офіційного представника на переговорах, який побажав залишитися неназваним, за це Іранові пропонують деякі послаблення санкцій, які, однак, не включають санкції щодо продажу нафти і газу – головних експортних продуктів країни.

Представник Ірану Джалілі заявив, що його країна є відкритою для переговорів щодо збагачення урану, але категорично виключив можливість закриття збагачувального заводу в Фордо.

Тим часом, виступаючи у Відні, міністр закордонних справ Ірану Алі Акбар Салехі заявив, що він сповнений оптимізму стосовно того, що угода між Іраном та світовою спільнотою про ядерну програму Тегерана може бути досягнута.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG