Доступність посилання

ТОП новини

Сланцевий газ дасть Україні енергетичну незалежність від Росії – компанія Shell


Американська корпорація Chevron може ще до кінця цього року почати розробку Олеського родовища сланцевого газу на заході України. Український уряд обіцяє підписати угоду з американською стороною протягом кількох місяців. Головну перепону на шляху підписання було знято після того, як обласні ради Львівської та Івано-Франківської областей погодились на умови розподілу продукції і дали дозвіл на розробку Олеської площі.

Україна має потенціал подвоїти або навіть потроїти об’єми видобутку газу протягом наступних десяти років і стати енергетично незалежною від Росії. Так вважають експерти англо-голландської корпорації Royal Dutch Shell після аналізу можливих покладів сланцевого газу в Україні.

Минулого місяця Shell підписав з Україною договір про розробку родовища Юзівська на Сході України.

«Shell вірить, що Україна має потенціал суттєво збільшити видобуток газу. Це абсолютно зрозуміло. Цей проект може бути дуже прибутковим для нас, і для України. Але про цифри ще рано говорити», - зауважує регіональний менеджер компанії Shell Ґрем Тайлі.

У 2012 році Україна видобула понад 20 мільярдів кубометрів газу. Втім, загальні потреби України для промислового та побутового споживання складають 55 мільярдів кубометрів.

Американська урядова адміністрація енергетичної інформації оцінює, що в Україні залягає 1,2 трильйона кубометрів сланцевого газу. Це третій за величиною запас в Європі.

Скільки з цього запасу можливо реально дістати – стане відомо лише після того, як будуть встановлені свердловини і почнеться видобуток, кажуть у Shell.


Протягом двох років компанія готова вкласти 410 мільйонів доларів у розробку Юзівського родовища.

«Ми мусимо визнати, що всі ці проекти мають те, що ми називаємо геологічний ризик. І саме це є однією з причин, чому уряди залучають до таких проектів приватні компанії як «Шелл». Ми візьмемо на себе цей ризик. Ми вкладемо гроші на початку проекту. Якщо проект не спрацює, держава Україна отримає інформацію і дані, але не понесе фінансових збитків», - каже Ґрем Тайлі.

Американська корпорація Chevron також хоче працювати в Україні. Тепер корпорація веде переговори з українським урядом щодо розробки Олеського родовища, яке залягає на території Львівської та Івано-Франківської областей.

Утім, цей проект наштовхнувся на серйозну опозицію з боку регіональних влад та деяких політичних сил, представлених у Верховній раді. Найбільше критиків непокоять можливі екологічні наслідки видобутку сланцевого газу і непрозорість переговорів щодо розподілу прибутків від цього родовища.

«Нам підсовують кота в мішку. На жаль, сьогодні на Україну дивляться як на країну третього світу. Ні дотримання законодавства, ні дотримання екологічних вимог, ні економічної вигоди ми на сьогодні не знаємо. І тому ми хочемо знати, що відбувається, які будуть економічні вигоди та екологічні ризики», – говорить Ірина Сех з ВО «Свобода».

Видобуток сланцевого газу в Європі поки розвивається обережними темпами. Найактивнішими в цьому процесі є Великобританія та Польща. На відміну від старого континенту, у США сланцевий газ уже сьогодні складає вагому частку у забезпеченні енергетичних потреб країни. Внутрішні ціни на природний газ у США за останні п’ять роки зменшились наполовину. Chevron каже, що прийшовши в Україну, принесе з собою найпередовіші технології видобутку сланцевого газу, які є економічно найвигіднішими та відповідають найвищим стандартам екології.

(Передрук з «Голосу Америки»)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG