Доступність посилання

ТОП новини

«Розумні кордони» відкриють Європу багатим туристам і закриють мігрантам


Брюссель – Через кілька років контрольно-перепускні пункти на кордонах «шенгену» нагадуватимуть прохідні підприємств: провів карткою чи паспортом на спеціальному пристрої – і ворота відчинені. Принаймні цього хоче Європейська комісія, яка оприлюднила низку пропозицій під назвою «розумні кордони». Втім, це не означатиме, що контроль мігрантів із третіх країн буде послаблений. Навіть навпаки.


Об’єднана Європа не хоче перетворюватися на неприступну фортецю. Втім, навіть за доволі складної процедури отримання віз черги на контрольно-перепускних пунктах до «шенгенської зони» щороку зростатимуть. Тільки на митних переходах європейських аеропортів через 15 років очікують вдвічі більше туристів та гостей.

Єврокомісар зі внутрішніх справ Сесилія Мальмстрем запропонувала шляхи, як зробити Європу відкритішою і безпечнішою. Нова електронна процедура реєстрації відвідувачів, при допомозі новітніх технологій, має на меті посилити контроль на зовнішніх кордонах держав Євросоюзу. Проект створення цих «розумних кордонів» передбачає спрощення їх перетину для окремих категорій відвідувачів країн співдружності, скажімо, для частих гостей з-поміж підприємців чи багатих туристів із Китаю або Росії.

Єврокомісар Сесілія Мальмстрем зокрема пояснює, що цей проект передбачає розробку й застосування двох новітніх високотехнологічних інструментів: «системи входу-виходу», яка реєструватиме всі деталі подорожей, та «Програми зареєстрованих відвідувачів».

«Ми зобов’язані спростити мандрівникам, туристам, бізнесменам, дослідникам та студентам шлях до Європейського Союзу, зробити його простим і привабливим. Тож нова «програма зареєстрованих відвідувачів» якраз зробить перетин кордонів і контроль швидшим, легшим завдяки дуже ефективному й простому інструментові», – каже щодо останньої системи Сесилія Мальмстрем.

До ЄС за лічені секунди

Як пояснюють експерти, доступ на територію Шенгенського простору частим відвідувачам, які за бажанням будуть проходити попередню реєстрацію через інтернет буде автоматичним. Завдяки спеціальним картам ці мандрівники матимуть змогу перетинати кордони фактично за лічені секунди. За підрахунками експертів Єврокомісії, таких осіб як бізнесмени, студенти чи науковці нараховується близько п’яти мільйонів.

Економісти стверджують, що у разі застосування спрощених форм контролю для відвідувачів держави Європейського Союзу стануть більш привабливими для туристів. Це у свою чергу допоможе у розвитку сфери обслуговування й туризму, у створенні нових робочих місць та в інших супутніх сферах економіки.

Декілька місяців тому у Європейському Союзі закликали до створення умов для багатих туристів з таких держав, як Китай, Росія, Індія чи Бразилія, щоб вони мали змогу без зайвих перешкод відвідувати міста Європи. Фахівці навіть підрахували, що це посприяло б щорічним вливанням у європейську економіку майже 300 мільярдів євро.

Проект дорогий і несправедливий до біженців?

На сьогодні лише тринадцять країн-членів ЄС застосовують механізм електронного контролю перетину кордонів в обидва боки. Однак ці системи досі не пов’язані між собою. Як зауважують у Єврокомісії, нині, в еру цифрових технологій та Інтернету, багато європейських митниць ще й досі користуються ручним нанесенням штампів.

У той час як деякі члени Європарламенту, зокрема шведський депутат Нільс Торвальдс, закликають підтримати пропозицію Єврокомісії, у «розумних кордонів» є й супротивники. Зокрема, німецька політична Фундація імені Генріха Белля, яка критикує плани Брюсселя через те, що вони надто дорогі та через недоліки відносно біженців.

Зауважимо, що переоснащення кордонів «шенгену» новітніми системами вимагатиме понад мільярд євро – суми, доволі значної для розбалансованих кризою бюджетів ЄС.

За умови, якщо пропозицію без зволікань підтримає Європейський парламент та країни ЄС, впровадження у дію «розумних кордонів» можна очікувати тільки 2017 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG