Доступність посилання

19 Листопад 2017, Київ 07:57
Брюссель – Франція – один із головних фундаторів Європейського Союзу – має вийти із цієї співдружності. Принаймні, до проведення референдуму з цього питання закликала голова партії «Національний фронт» Марін Ле Пен. Дочка відомого політика-націоналіста Жана-Марі Ле Пена переконує, що саме європейська інтеграція є головним джерелом всіх проблем її держави. Деякі місцеві експерти твердять, що до такої думки все більше схиляються і пересічні громадяни. Навіть серед тих, хто вважався переконаним прихильником об’єднання Європи.

Лідер французьких націоналістів Марін Ле Пен, виступаючи перед своїми однодумцями та пресою, переконувала, що на початку наступного року Франція дійде важливого висновку щодо шкоди, завданої їй Євросоюзом. Фінансово-економічна криза, недолуге керівництво та, особливо, можливе приєднання до Шенгенського простору Румунії та Болгарії погіршують щоденне життя пересічного француза, впевнена лідер «Національного фронту». Тому, мовляв, настав час поставити питання: чи слід Франції залишатися у лавах цього багатонаціонального блоку держав, каже Марін Ле Пен.

«Ми є свідками нагромадження катастрофічних фактів Євросоюзу: скорочення витрат, відкриття (кордонів) Болгарії та Румунії, що потенційно призведе до приходу мільйонів ромів на нашу територію, – каже політик. – Додайте ще й нові й нові угоди про вільну торгівлю, які планують укласти з великою частиною світу, зокрема США… Я сьогодні вимагаю і вважаю, що президент Франції має всі можливості для проведення референдуму через 10 місяців, на якому французи нарешті зможуть висловитися».

Марін Ле Пен додає: невдоволення Євросоюзом наростає не лише у Франції, а й практично у всіх європейських країнах. Якщо ж нинішня влада не організує референдуму на початку наступного року, то «Національний фронт» докладе всіх зусиль, аби навесні перетворити вибори новго Європарламенту на референдум щодо членства Франції у ЄС.

Французи стають євроскептиками

Однак соціологічні опитування серед громадян цієї держави свідчать, що заклики місцевих ультранаціоналістичних політиків поки що лунають не дуже переконливо. Втім, як стверджує голова французького Інституту вивчення ринку і громадської думки Ґаель Сліман, єврофілів серед громадян Франції стає все менше: за останній рік кількість прихильників Європейського Союзу скоротилася із 50 до 38 відсотків.

«За останні роки ми пережили доволі потужний шок на міжнародному рівні: кризи у Лівії, Малі, дещо раніше – у Грузії. Ми бачили економічну кризу, банкрутства та боргову кризу в державах ЄС, – пояснює французький експерт. – Щоразу французи чекали колективної, швидкої та ефективної відповіді об’єднаної Європи. Однак кожного разу ця відповідь надходила або від окремої держави, або від групи потужних країн. Але не від Євросоюзу, який серед французів справляє враження неспроможного на такі рішення».

Водночас усі дослідження французької громадської думки демонструють стабільну тенденцію: населення цієї держави все ж почувається одночасно і французами, і громадянами Європи, тобто частиною спільної європейської культури.

Громадяни не довіряють лідерам євроустанов – експерт

Зрештою, як свідчить досвід, чим більше від них вимагають відмовлятися в ім’я євроінтеграції від своїх суверенних національних інтересів, тим більше громадяни Франції відмовляються передавати повноваження Брюсселеві.

Політичні аналітики кажуть, що головна причина того, що французи стають незговірливими, полягає не у принциповості населення чи в почутті національної гідності.

«Усе значно простіше, – каже Ґаель Сліман. – У людей склалося враження, що об’єднана Європа перебуває під керівництвом загалом малокомпетентних та менш харизматичних людей, ніж лідери деяких окремих держав-членів Євросоюзу».

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG