Доступність посилання

18 Жовтень 2017, Київ 09:10
Київ – Сучасні українські ліві політичні сили здебільшого неоднозначно оцінюють постать Сталіна, відзначаючи не лише негативні, а й позитивні наслідки його правління. Зокрема, серед заслуг Сталіна називають проведення індустріалізації, перемогу у війні й сучасні кордони України.

Свого часу Компартія засудила культ особи Сталіна, наголошує голова КПУ Петро Симоненко. Проте тепер час згадати і про позитивні наслідки його правління.

«Саме за ініціативи Сталіна Радянський Союз і Україна розвивалися. Політика індустріалізації дає сьогодні олігархам багатіти і жиріти. Бо саме завдяки цій політиці побудовані всі наймогутніші промислові комплекси. Розвиток української науки і культури – все це якраз свідчить про те, що ця політика була позитивна для багатьох людей. При цьому були помилки і прорахунки», – зазначає лідер українських комуністів.

Серед іншого, заслугою Сталіна комуністи вважають і сучасні кордони України. Зокрема, про «возз’єднання» Західної України із УРСР у 1939 році написав книжку колишній перший віце-спікер, комуніст Адам Мартинюк, на що звернув увагу Радіо Свобода Петро Симоненко.

Компартія заграє зі сталіністами

Кілька років тому запорізькі комуністи встановили погруддя Сталіна біля свого обкому. Це викликало суспільне збурення, а активісти націоналістичної організації «Тризуб» підірвали погруддя. Після цього комуністи встановили його вже в партійній будівлі.

Колишній депутат-соціаліст, а нині директор Центру соціальної аналітики Євген Філіндаш зазначає, що серед українських комуністів та їхнього електорату багато прихильників Сталіна.

«Не можна сказати, що вся Компартія, але дуже значна частина ставиться до Сталіна позитивно і дуже позитивно. Це об’єктивне відображення частини суспільства, настрої якої відображає КПУ», – вважає експерт.

Євген Філіндаш стверджує, що серед українських лівих є як адепти Сталіна, так і ті, хто його категорично не сприймає, але найпоширенішим є неоднозначне сприйняття, коли «не роблять зі Сталіна ані героя, ані ката».

«Нічого лівого у сталінізмі немає» – активіст «Боротьби»

Активіст лівої організації «Боротьба» та дописувач інтерент-журналу Liva Олексій Блюмінов наголошує на тому, що серед сучасних українських адептів Сталіна багато людей, які, насправді, не поділяють ліві політичні погляди, а є прихильниками державного тоталітаризму.

«Плакальники за СРСР у нас вважаються лівими. Насправді, нічого лівого у сталінізмі немає. Сталінізм – це авторитарна, консервативна і по суті права ідеологія», – каже він.

Сам Олексій Блюмінов вважає, що Сталіна не треба однозначно засуджувати чи возвеличувати, а краще говорити про недоліки та переваги його правління. До переваг сталінської епохи він зараховує, зокрема, створення системи, коли людина із соціальних низів могла зробити кар’єру на державній службі. За його словами, «номенклатурні династії виникли пізніше – при Сталіні такого не було».

Голодомор – класова боротьба чи злочин проти народу?

Що ж до масових репресій та жорсткої колективізації, яка спричинила голод, то це, на думку Олексія Блюмінова, були неминучі результати класової боротьби.
Опір дрібнобуржуазного селянства було зломлено
Олексій Блюмінов

«Не зупиняючись ні перед чим опір дрібнобуржуазного селянства було зломлено. І той факт, що в Україні концентрація цих дрібнобуржуазних селян була найвищою в СРСР – так це історично так склалося», – вважає Олексій Блюмінов.

Натомість лідер лівоцентристської партії «Об’єднані ліві та селяни», колишній депутат-соціаліст Станіслав Ніколаєнко засуджує сталінізм і вважає, що в українців немає підстав говорити про Сталіна позитивно.
Те, що відбулося в 1933 році, простити не можна
Станіслав Ніколаєнко

«З точки зору українця, я оцінюю діяльність Сталіна негативно. Оскільки те, що відбулося в 1933 році, вдарило боляче по майбутньому України. І це простити не можна», – каже Станіслав Ніколаєнко.

Сучасні українські ліві вважають, що останнім часом відбувається певне зростання симпатій до Сталіна. Щоправда, визнають вони, справа тут не в лівих ідеях, а в тому, що дехто таким чином виказує своє неприйняття героїзації діячів українського націоналістичного руху.
  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    На Радіо Свобода – з 2008 року. Спеціалізуюсь на політиці та історії.Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники»

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG