Доступність посилання

ТОП новини

Іменини Кобзаря на Черкащині: заборона і «таємний» вертодром


Мітинг до дня народження поета Тараса Шевченка у Києві, березень 2012
Черкаси – Сільський голова Моринців Степан Кириченко спростовує заяви опозиції про заборону декламування поезії Тараса Шевченка під час урочистостей дев’ятого березня, у 199-й день народження Кобзаря. Втім, за інформацією жителів села, саме сільський голова перешкодив місцевій громаді належно святкувати день народження поета. Водночас представники місцевої влади не коментують запитання про форму власності вертодрому у Пекарях, біля Чернечої гори. Дев’ятого березня опозиційні народні обранці заявили, що гелікоптерний майданчик, побудований за бюджетні кошти, «обнесений парканом і колючим дротом» і є, за словами охоронців, «приватним».

Дев’ятого березня, у 199-й день народження Тараса Шевченка, народний депутат України Олександр Бригинець написав на своїй сторінці у мережі «Facebook»: «Приїхав у Моринці. Місцева громада розповіла, як сьогодні влада святкувала 199-річчя від дня народження Шевченка. Нагнали міліції, більше ніж гостей (громада каже, що було два взводи), місцевому хору не дали можливості заспівати, а моринським школярам прочитати вірші Шевченка, мотивуючи це тим, що Шевченко писав революційні вірші, а це зараз недоречно. Голова с. Моринці заборонив місцевій громаді святкувати День народження Шевченка. Цікаво, що офіційні святкування проходили о 7:30 ранку… Народ обурений діями влади. А найбільше тим, що Шевченко знову виявився забороненим поетом у Моринцях».

Однак сільський голова села Моринці Степан Кириченко у коментарі Радіо Свобода зауважив, що його облили «таким брудом, що світ не бачив». Усі слова народного депутата Кириченко назвав «видумками», адже він навіть «подумати такого про свого земляка не міг».
То все бруд. Усе розпочалося рівно о пів на дев’яту
Степан Кириченко

«То все бруд. Усе розпочалося рівно опів на дев’яту. Виступили заступник голови облдержадміністрації, голова обласної ради, голова Звенигородської РДА. Привітали, поклали квіти, як годиться. І вони поїхали на Шевченкове. Районний будинок культури познімав апаратуру, мікрофони і теж поїхав. Усі, хто далі приїздив, будь ласка, виступайте, спілкуйтеся, кладіть квіти. Ніхто нічого проти не мав», – наголошує він.

Степан Кириченко зауважує, що школярі не читали вірші Кобзаря під час урочистостей, бо «було холодно, а діти прийшли заздалегідь до початку заходу». Проте після вшанування, переконує Кириченко, усі мали змогу прочитати поезію, але вже у будинку школи.

Натомість житель села Моринці Володимир Маламуж, який брав участь у вшануванні, наголошує, що інформація, поширена народним депутатом Олександром Бригинцем, «свята правда».
Як злодії о сьомій годині ранку готувалися, о восьмій почали. На вірш «Розрита могила» сказали, що він – революційний. І його читати не можна
Володимир Маламуж

«Міліції було більше, ніж людей. Як злодії о сьомій годині ранку готувалися, о восьмій почали.
Опів на дев’яту вони своє дійство закінчили. У їхній програмі не знайшлося місця для нашого сільського Народного хору, не знайшлося місця для виступу наших дітей – читання віршів Шевченка. Мало того, на вірш «Розрита могила» вони сказали, що він революційний. І його тут читати не можна. У нас усі знають, як «Отче наш», що на дев’яту годину 9 березня усі збираються на садибі – починаємо святкування дня народження Тараса Шевченка. Ну, заборонити відкрито вони це не могли. Вони вимкнули апаратуру, викрали і закрили у Будинку культури завідувача клубу, який підключав апаратуру», – зауважує він.

Таке ставлення, каже чоловік, обурює жителів села.

Вертодром, побудований за бюджетні кошти, – приватний обєкт?

Між тим того ж дня, 9 березня, народні депутати від опозиції Микола Томенко, Микола Княжицький та Олександр Бригинець, а також депутати Черкаської облради та журналісти хотіли завітати на гелікоптерний майданчик у селі Пекарі, Канівського району біля Чернечої гори. Перевірити дієвість вертодрому народні обранці так і не змогли – за їхніми словами, по периметру він огороджений парканом, колючим дротом, обладнаний камерами спостереження та цілодобовою приватною охороною.

Не допомогли потрапити «за паркан» ні депутатські, ані журналістські посвідчення. Більше того, охоронці повідомили, що це «приватний об’єкт». Опозиційний депутат Микола Томенко запитує, хто ж нестиме кримінальну відповідальність за неефективне використання бюджетних коштів.
Ви зарили туди гроші, за одними даними– 127 мільйонів, за іншими – 97 мільйонів
Микола Томенко

«Президент чітко сказав, а якщо сказав, то мусимо виконувати, що це для всіх будується за наші бюджетні гроші. Якщо приватна охоронна фірма «Легіон» охороняє, і щоб ми не зайшли туди, вона каже, що це приватна власність. Я розумію, що ті хлопці, може, темні, вони не знають. Але все одно: ви зарили туди гроші, за одними даними – 127 мільйонів, за іншими – 97 мільйонів. Якщо це не використовується так, як офіційно мені повідомляли Президент, Кабінет Міністрів, обласна адміністрація, то хто нестиме кримінальну відповідальність? Як Луценка нищать за квартири чи за щось у сумі кілька сотень гривень, то тут я знайшов факт більше ніж 100 мільйонів. Причому з цинічним обманом», – зазначив він.

У сільській раді Пекарів Радіо Свобода повідомили, що коментувати форму власності вертодрому не в їхній компетенції. Мовляв, гелікоптерний майданчик побудовано на землі «поза межами села». Тому усі питання – до Канівської райдержадміністрації. Утім, голова райдержадміністрації Олексій Гика виявився небагатослівним. Дізнавшись, що йому телефонує Радіо Свобода, він одразу кинув слухавку.

Згодом «Украерорух» заявив, що вертодром перебуває у державній власності.

Єдиний пасажир – Президент

Гелікоптерний майданчик у селі Пекарі Канівського району із пасажирським терміналом пропускною спроможністю 50 пасажирів на годину розрахований на 10 гвинтокрилів. До його складу належить посадковий майданчик, одноповерховий пасажирський термінал, контрольно-пропускний пункт, місця для зупинки автотранспорту.

На його будівництво, яке входило до плану реалізації Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини Євро-2012, витратили майже 100 мільйонів гривень бюджетних коштів. А торік у березні з бюджету додатково виділили ще 27 мільйонів гривень на зміцнення берегів Дніпра біля нього. Однак у липні 2012 року, по закінченні Євро 2012, Міністерство інфраструктури пояснило, що до них досі не надійшла заявка на реєстрацію в Державному реєстрі цивільних аеродромів (вертодромів) України. Тому, мовляв, і відбувається затримка із його введенням в експлуатацію.

Єдиний, хто користувався гелікоптерним майданчиком, – Президент Віктор Янукович. Два роки поспіль у межах Шевченкових днів він прилітав на Черкащину.
  • Зображення 16x9

    Дар’я Бунякіна

    Співпрацює із Радіо Свобода з 2010 року. Народилася у Черкасах. Закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «Журналістика». Має досвід роботи в газетній та телевізійній журналістиці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG