Доступність посилання

ТОП новини

Вибори Папи Римського: традиції і технології


Конклав, зібрання кардиналів Католицької церкви, яке має обрати нового Папу Римського, дотримується давніх традицій. Але сучасність вносить у ці традиції зміни і доповнення.

Порушником традицій став сам Папа Бенедикт XVI, оголосивши про добровільне зречення папського престолу, чого не ставалося вже майже 600 років. В останньому прощанні з вірними наприкінці лютого ще як Папа він так схарактеризував себе після відставки: «Я просто прочанин, який починає останню частину своєї прощі на цій Землі».

І конклав, який має обрати нового понтифіка, теж відходить від деяких давніх традицій, хоча зберігає інші. Конклав у 21-му сторіччі вже не той, що в давнину.

Кардиналів уже не замикають в одному приміщенні без можливості вийти на весь час виборів у буквальному розумінні «на ключ» – саме від цієї латинської фрази, cum clave, й походить назва зібрання. Не влаштовують уже кардиналам усіляких незручностей, аж до обмежень у їжі – до таких заходів вдавалися в давнину, щоб вибори папи не тривали по кілька років, як то ставалося не раз. І з житлом для учасників зібрання тепер значно легше: це сучасне приміщення, в якому кожна кардинальська кімната має власний санвузол. А ще не так давно кардиналів, людей немолодих і часто хворих, селили на час конклаву в темних, вологих і без вікон келіях старого Апостольського палацу, з шістьма вбиральнями на понад сотню людей.

Але старі обмеження і заходи таємничості лишаються – тільки й їх пристосовують до сучасних часів. Учасники конклаву складають клятву: не спілкуватися з зовнішнім світом, доки Папу не оберуть. Тепер їм до того прямо вказують: заборонені також і мобільні пристрої. А щоб не сталося спокуси, мобільний зв’язок в околицях ватиканської Сикстинської капели, де відбуватимуться голосування, і резиденції, де кардинали живуть, глушитимуть технічними засобами. Так само будівлю Сикстинської капели дбайливо перевірили, щоб там не було підслуховувальних пристроїв.

І ще одна з ознак сучасності – заборона курити у приміщеннях, відведених кардиналам. Тим, хто має цю звичку, доведеться щоразу виходити надвір.

У таємниці навіть ватиканський дим

Повна таємність лишається і в процедурі голосування: кардинали мають вписувати в паперові бюлетені ім’я свого обранця зміненим почерком, а самі бюлетені після кожного голосування спалюють, не лишаючи для історії ніяких слідів. Для цього в історичній Сикстинській капелі Ватикану встановили спеціальну піч.

Але тепер вона не одна: поруч – нова сучасна піч, завдання якої – забезпечити дотримання ще однієї традиції. Успіх чи неуспіх чергового голосування має традиційно позначити колір диму з комина. Поки Папа не обраний, до паперових бюлетенів додавали вологу солому, щоб дим був чорний, чи принаймні досить темний. Коли Папу нарешті обирали, папір спалювали сам по собі, щоб пішов білий дим. Та це вже не раз підводило кардиналів. Тому кольору димові нині для гарантії додають хімікатами в наперед споряджених димових патронах. Для них і призначена нова піч із електрозапалюванням. А склад хімікатів, як то звично у Ватикані, – теж таємниця. І, щоб уже зовсім не було сумнівів, знак, що папа обраний, продублюють також ватиканськими дзвонами.

Печі в Сикстинській капелі: позаду кругла, стара, для бюлетенів, попереду нова, прямокутна, з пультом керування, – для «правильного диму»
Печі в Сикстинській капелі: позаду кругла, стара, для бюлетенів, попереду нова, прямокутна, з пультом керування, – для «правильного диму»
Україна в колегії кардиналів Ватикану представлена двома особами: це кардинал Любомир Гузар, колишній глава Української греко-католицької церкви, і кардинал Мар’ян Яворський, колишній глава католиків латинського обряду в Україні. Але обом їм уже за 80 років, і участі в нинішньому конклаві вони не беруть.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG