Доступність посилання

22 Листопад 2017, Київ 19:41

Нове мито на імпортні авто – це удар по середньому класу – експерт


Київ – Від 13 квітня цього року імпортні машини для українських покупців подорожчають майже на 15%, і стосуватиметься це машин середнього класу. Такими будуть наслідки запровадження урядом нового мита на імпортні авто, констатують у Всеукраїнській асоціації автомобільних імпортерів і дилерів. Водночас в уряді кажуть, що введення мита є вимушеним кроком, щоб підтримати вітчизняного автовиробника.

Україна вирішила запровадити спеціальні мита на нові імпортні автомобілі середнього класу – з об’ємом двигуна від 1000 до 1500 кубічних сантиметрів – у розмірі 6,46% і від 1500 до 2200 кубічних сантиметрів – у розмірі 12,95%, незалежно від країни походження та експорту. Це рішення Міжвідомча комісія з питань міжнародної торгівлі ухвалила ще 28 квітня 2012 року, проте чинності воно набуде 13 квітня цього року. Про це йдеться в офіційному оголошенні, вміщеному в газеті «Урядовий кур’єр».

Введення нового спеціального мита призведе до збільшення вартості іномарок на 8–15%, констатує директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко. За його словами, такими автомобілями олігархи не їздять, цей сегмент авто найбільш поширений серед середнього класу, під дію закону потрапляють, зокрема, сімейні фургони.

Тим часом Микола Азаров написав на своїй сторінці у Фейсбуці, що «імпортери повинні подумати про те, щоб максимально здешевити витрати», і уряд готовий з ними зустрічатися і допомагати їм у цьому.

Імпортери готові вислухати пропозиції уряду, але виходу нині не бачать, окрім як скасувати мито.

«Це законодавство не стосується дизельних двигунів»

Тим часом через нові мита імпортери погрожують припинити ввезення автомобілів в Україну, починаючи з другої половини квітня 2013 року, у зв’язку із введенням спеціальних мит на імпорт автомобілів, тим самим повторивши досвід 2009 року. Крім того, імпортери розглядають можливість зміни модельного ряду або збільшення продажів дизельних авто, яких нові мита не стосуються, пояснює генеральний директор ТОВ «Ніссан Україна» Андрій Нестеренко.

«Ми будемо на це звертати увагу, оскільки це законодавство не стосується, наприклад, дизельних двигунів. Воно в меншій мірі стосується двигунів до 1500 кубічних сантиметрів і взагалі не стосується двигунів вище ніж 2200 кубічних сантиметрів», – сказав Андрій Нестеренко.

«Конкурентоздатність вітчизняних автомобілів підвищиться»

Імпортери і дилери кажуть, що сьогодні причин запроваджувати спецмито немає. Проте в уряді кажуть, що таким чином захищають інтереси вітчизняного виробника, який не витримує конкуренції з дешевими іномарками.

«Безумовно, конкурентоздатність автомобілів вітчизняного виробництва підвищиться. І ми в цій ситуації будемо мати можливість створення додаткових робочих місць, збільшення ВВП і підвищення рівня економічного розвитку, пришвидшення розвитку української економіки. Розрахунки є, але я не впевнений, що вони враховують невдоволення покупців, обмеження пропозицій стосовно автомобілів цього класу», – зазначає народний депутат від Партії регіонів Владислав Лук’янов.

Підтримка вітчизняного виробника чи олігархів?

Якщо б українські автомобільні підприємства були у власності держави, тоді підтримка уряду була б виправданою, але українські автомобільні підприємства, такі, як «Богдан» та «ЗАЗ» – це повністю приватні структури, відтак влада України, збільшуючи імпортні мита, підтримує своїх олігархів, говорить директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко.
Наші можновладці не розуміють, що вийти з «Мерседеса», стидити людей і казати: давайте підтримаємо українського виробника – це смішно
Олег Назаренко

«Наші можновладці не розуміють, що вийти з «Мерседеса», стидити людей і казати: давайте підтримаємо українського виробника – це смішно. Вийти в «Бріоні» і казати: давайте підтримаємо одяг фабрики «Більшовичка». Почни з себе», – говорить Олег Назаренко.

Заступник головного редактора журналу «Автоцентр» Андрій Волощенко говорить, що введення нового мита на імпортні авто не змінить радикально ситуацію на автомобільному ринку України. Крім того, за його словами, не варто чекати й будівництва нових автозаводів.

Це удар по середньому класу. Авто з таким об’ємом двигуна, – як правило, це єдиний або навіть перший автомобіль сім’ї, це не об’єкт розкоші
Андрій Волощенко
«В Україні можна продати кілька тисяч автомобілів, а заради цього ніхто будувати завод не стане. Україна як ринок цікава, але як місце, де будуть розташовані заводи, навряд чи. Плюсів надасть певним виробникам, які вже мають українське виробництво. Люди, які купували авто певного бренду, й купуватимуть його, але просто платитимуть більше грошей. Це удар по середньому класу. Тому що авто з таким об’ємом двигуна – як правило, це єдиний або навіть перший автомобіль сім’ї, це не об’єкт розкоші. Машини з таким об’ємом найбільш розповсюджені. Як казав один слухач сьогодні на радіо: замість того, щоб Україна ввела податок на розкіш, в нас вводиться податок на середній клас», – сказав Андрій Волощенко.

Імпортери та експерти прогнозують, що нові мита не змусять українців пересісти на вітчизняні авто, швидше за все вони купуватимуть не нові іномарки.

А щоб підтримати вітчизняного виробника, імпортери і дилери замість введення нових мит, які призведуть до підвищення цін, пропонують перевірити надприбутки олігархів-власників українських автозаводів. Крім того, щоб збільшити продажі автомобілів вітчизняного виробництва, вони пропонують зменшити ціни на машини українського виробництва або ж давати безвідсоткові кредити на ці авто.

Тим часом народний депутат від Партії регіонів, молодший син Президента Віктор Янукович на своїй сторінці у Фейсбуці написав, що він як віце-президент Автомобільної федерації України «категорично проти» нових мит.

А Прем’єр-міністр Микола Азаров написав у Фейсбуку, що введення мита на іномарки вимушене, тимчасове і буде скасоване, як тільки виправиться ситуація.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG