Доступність посилання

22 Вересень 2017, Київ 15:18

Матч Хорватія – Сербія: не просто футбол


Здравко Мамич, керівник загребської команди «Динамо»
Белград – Сьогодні у Загребі футбольна збірна Хорватії прийматиме в рамках чемпіонату світу команду Сербії. Завдяки жеребові ці дві збірні опинилися в одній групі відбірного турніру світової першості. Команди Сербії (тоді ще Югославії) і Хорватії вже потрапляли в одну групу 1999 року. Обидва матчі завершилися нічиїми. Тепер – черговий поєдинок, який має не лише спортивний вимір через війну на Балканах у 90-х роках.

Політичні відносини між Белградом й Загребом були нормалізовані на початку нульових років. Нормалізовані й відносини у ланці спорту. Матчі команд із баскетболу, гандболу чи водного поло стали звичайним явищем, яке хвилює лише вболівальників. Футбол – це щось інше. До того ж ідеться про матч між збірними двох держав.

Хорватська й сербська футбольні асоціації кілька місяців тому домовилися, що в Загребі гратимуть без уболівальників із Сербії, а згодом у Белграді – без хорватів. Це єдиний спосіб, щоб уникнути інцидентів. Адже в регіоні не забувають, що свого роду вступом до воєнного конфлікту була масова бійка сербських і хорватських уболівальників на стадіоні в Загребі у травні 1990 року.

Напруження перед нинішнім матчем збільшив Здравко Мамич, керівник загребської команди «Динамо», котрий по радіо вкрай образливо говорив про хорватського міністра спорту, серба за національністю. Мамич стверджував, що міністр Желько Йованович нібито ненавидить усе хорватське.

«Я вже сказав: коли та людина подивиться на тебе, з її очей тече кров. Ви бачите: його усмішка не природна, як ваша. Коли сміється, видно лише ікла, зуби, якими він готовий колоти», – заявив Здравко Мамич.

Від такої заяви відразу відмежувалися хорватські урядовці та представники Футбольної асоціації. Глава держави Іво Йосипович слова Мамича назвав вульгарними й примітивними.

Серед футбольних уболівальників є й чимало шовіністів. Такі ходять на стадіони переважно для того, щоб ображати футболістів та фанатів іншої національності.

Не проти Сербії, а за Хорватію – хорватський тренер

Тренер хорватської збірної Іґор Штімац, колишній видатний футболіст, закликав глядачів уболівати не проти Сербії, а за Хорватію та виявляти любов й підтримку, а не ненависть. А щодо результату, він упевнений у перемозі його команди.

«Вигравши та здобувши три очки, ми фактично позбавимо Сербію великих сподівань й дамо їм можливість перейматися майбутніми циклами змагань, а не поточним», – сподівається тренер.

Штімац зазначає, що в його футболістів далеко більший міжнародний досвід. Про це свідчить і факт, що на європейському футбольному ринку ціна його гравців становить 183 мільйони євро, а серби разом коштують на тридцять мільйонів євро менше.

Керівник хорватської поліції Крунослав Боровец попередив, що матч буде зупинений, якщо вболівальники вигукуватимуть антисербські гасла.

Коли йдеться про сербів, їм необхідна лише перемога. Інакше не буде шансів поїхати до Бразилії – на фінальну частину чемпіонату світу 2014 року. Матея Настасич, захисник сербської збірної та гравець британського клубу «Манчестер Сіті», закликає зберігати спокій.

«Напруження зростає з наближенням матчу. На мою думку, основне – зберегти холодну голову. Щодо мене особисто, на цей матч дивлюся, як і на всі інші», – каже сербський футболіст.

Історичний хорватсько-сербський матч відбудеться на стадіоні «Динамо» в Загребі.
  • 16x9 Image

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор шести поетичних книжок, трьох книг, політичних есе, про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ надрукував чимало матеріалів про Україну.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG