Доступність посилання

ТОП новини

«Бацька» Лукашенко не віддасть владу і синам – політолог


Мінськ ­­ У Білорусі святкування у неділю Дня волі відзначилося мітингом опозиції у Мінську. У 95-у річницю проголошення Білоруської Народної Республіки (яку на офіційному рівні не відзначають) учасники акції вимагали від влади звільнення політв’язнів, а також рівних для всіх громадян прав і свобод. Тим часом одна з найгучніших останніх заяв президента Олександра Лукашенка – про те, що він не передаватиме владу у державі своїм дітям у спадок. Мовляв, коли прийде час, країною керуватиме той, хто виграє на чесних виборах. Політичні експерти натомість кажуть, що заява Лукашенка – лише черговий сигнал, що президент у Білорусі взагалі не планує залишати свою посаду.

Підозри та спекуляції щодо того, що Олександр Лукашенко хоче передати владу комусь із трьох його синів, з’явилися після його заяви у 2007 році. Тоді на зустрічі з російськими журналістами Лукашенко переконував, що ані старшого сина, ані середнього в наступники собі не готує.

«Якщо говорити про наступника, найменшого готуватиму. Це унікальна людина», – сказав «бацька». Тоді ще не знали, що у Лукашенка є третя, позашлюбна дитина – молодший син Коля, народжений 2004 року (причому ім’я матері досі зберігають у таємниці).

У червні минулого року під час свого візиту до Венесуели Лукашенко взяв до Каракаса і Колю, і покійний нині Уґо Чавес вітав це. На що президент Білорусі відповів: «Ти правильно сказав, що поруч із нами є малюк. Це говорить про те, що ми всерйоз і надовго заклали основи нашого співробітництва, і є кому перейняти естафету цієї співпраці через 20–25 років».

Цього ж року Коля Лукашенко з батьком побував на похороні Чавеса.

Обмовка за Фрейдом

Пояснюючи свою минулорічну заяву у Каракасі в інтерв’ю російському телеканалові RT, президент Лукашенко цього разу заявив: «Я такими категоріями не мислю, чесно вам кажу, що я комусь повинен передати владу. Я присягнувся, що я ні в якому разі не буду передавати владу своїм рідним, близьким, родичам або дітям – це виключено».

Та Господь з вами, я працюю поки що, слава Богу, живий-здоровий
Олександр Лукашенко
За словами Лукашенка, влада перейде до того, «хто її виграє на виборах». «Все має бути чесно. Народ повинен обрати собі керівника сам, коли прийде до цього час. Я взагалі не веду сьогодні розмови про те, що я комусь винен владу передавати. Та Господь з вами, я працюю поки що, слава Богу, живий-здоровий», – сказав президент Білорусі.

Лукашенко тут проговорився «за Фрейдом»: він сказав правду, що він взагалі не збирається зараз нікому передавати владу, каже мінський історик та політолог Олексій Король.
Він збирається ще бути, бути і бути
Олексій Король

«Він збирається ще бути, бути і бути. І він каже, що повний сил, що він щось створив і боїться це втратити, що він буде, буде і буде. Це його настрій на сьогодні. Ідеї наступника він зараз навіть боїться, він заклинає, що готовий правити неокреслений наперед час, до 95 років», – констатує політолог.

Як раніше ніхто з диктаторів не думав про те, що їхня вдала колись скінчиться, так і Лукашенко не думає, переконаний Король.

Довше, ніж Брежнєв

Олександр Лукашенко править вже 19-й рік – більше, ніж Леонід Брежнєв у СРСР. Наразі йому 58 років, і в нього немає ніяких обмежень щодо того, скільки разів він може обиратися президентом: виборча система в Білорусі створена так, що Лукашенко може не хвилюватися з приводу своїх чергових «елегантних перемог».

Олексій Король не готовий зробити прогноз, скільки ще буде правити Лукашенко: можливо, що і до смерті, якщо його далі підтримуватиме Росія, а можливо, що влада в Білорусі зміниться набагато швидше.

«Можливі два варіанти, реалізація яких буде залежати від багатьох обставин, від наростання хвилі невдоволення. Варіант, який був у Сербії, не виключений і для Білорусі. Думаю, що і Лукашенко, і ще більше його оточення це розуміють», – зауважив політичний оглядач.

За словами Короля, невдоволеність і Лукашенком, і його сином Колею, якого він возить на всі президентські заходи, у білорусів і надалі зростає.

Але поки 8-річний Коля замість навчання їздить з батьком до Венесуели та Сингапуру, реальні повноваження у структурах білоруської влади переймає старший син білоруського президента, 37-річний Віктор Лукашенко, який наразі працює радником глави держави з національної безпеки та курує силові відомства. Середній син Олександра Лукашенка Дмитро, якому за кілька днів виповниться 33 роки, є головою центральної ради білоруського об’єднання «Президентський спортивний клуб», а також членом Національного олімпійського комітету Білорусі.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG