Доступність посилання

ТОП новини

У Будапешті з’явилася площа Тараса Шевченка


Таблиця з написом на угорській мові «Площа Тараса Шевченка. ІІ район. Візіварош» (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)
Угорщина – У Будапешті з’явилася площа Тараса Шевченка. Її урочисте відкриття відбулося 23 березня у престижному 2-му районі угорської столиці неподалік Міністерства закордонних справ Угорщини. Площу хотіли назвати іншим ім’ям, однак український осередок цього району Будапешта переконав мерію у недоцільності такого кроку.

Площа Тараса Шевченка розташована на правому березі Дунаю в Буді неподалік Міністерства закордонних справ Угорщини, де перетинаються популярні туристичні маршрути.

Раніше, 11 липня 2007 року, у мальовничому сквері, який прилягає до греко-католицької церкви Святого Флоріана, президенти України та Угорщини Віктор Ющенко та Ласло Шойом урочисто відкрили пам’ятник Кобзареві у Будапешті.
Скульптор Іван Микитюк, автор монумента Тарасові Шевченку в Будапешті, на фоні свого скульптурного творіння (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)
Скульптор Іван Микитюк, автор монумента Тарасові Шевченку в Будапешті, на фоні свого скульптурного творіння (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)

Львівського скульптора Івана Микитюка, автора 3-метрової монументальної скульптури молодого Тараса Шевченка з бронзи, що сидить, схилившись у задумі на мармуровому підніжку, запросили на урочисте відкриття площі 23 березня.

«Я сьогодні дуже схвильований. Радісним є те, що, коли ти повертаєшся до свого творіння, так, як мати повертається з трепетом душі до своєї дитини, те саме відчуває і кожний автор, композитор чи скульптор, що повертається до свого твору. Тішить те, що пам’ятник у добрих руках – доглянутий. Він встановлений на площі, де ми зараз стоїмо, і вона названа іменем Шевченка у цьому місті», – розповів Іван Микитюк.

Майже 5 років біля монумента Кобзареві в Будапешті проводять різноманітні культурні заходи члени 7-тисячної української громади в Угорщині та Посольства України. Сюди, за протоколом, лягають квіти представницьких урядових та державних делегацій з України, коли вони перебувають з офіційними візитами в Угорщині.
Офіційне відкриття площі Тараса Шевченка в Будапешті (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)
Офіційне відкриття площі Тараса Шевченка в Будапешті (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)

Кобзар об’єднує людей і на угорській землі

Втім, площа могла отримати в мерії інше ім’я. Але цього не сталося.

Голова національного осередку українців другого району столиці Олександра Корманьош-Багляк разом із однодумцями готували необхідну документацію в мерію.

«Оцей шматок землі не мав ніякої назви, – розповідає вона. – І коли постало питання, хто з національних самоврядувань (другого району Будапешта – ред.) запропонує для цієї площі гідну назву, я одразу нагадала, що тут стоїть пам’ятник нашому Тарасу Григоровичу Шевченку. І чому ж не бути тут площі? Хоча були й інші пропозиції. Але разом з моїм чоловіком Іштваном, депутатом національного самоврядування українців другого району, ми нашу мерію переконали, що, оскільки тут вже стоїть монумент нашому українському Кобзареві, то нехай і площа отримає його ім’я. Мерія нам дуже допомогла, і зараз ми маємо святий для нас шматочок землі, коли всі українці можуть прийти сюди вклонитися Тарасові, посидіти в цьому парку…»

Посол України Юрій Мушка вважає подію відкриття пам’ятника великому українському поетові в Будапешті унікальною, тому що вона привертає увагу угорців до України та її духовного пророка Тараса Шевченка. А голова центрального органу українського самоврядування Угорщини (ДОСУУ) Ярослава Хортяні висловила сподівання, що ім’я поета буде символом дружби між народами України та Угорщини.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG