Доступність посилання

ТОП новини

У Будапешті з’явилася площа Тараса Шевченка


Таблиця з написом на угорській мові «Площа Тараса Шевченка. ІІ район. Візіварош» (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)
Таблиця з написом на угорській мові «Площа Тараса Шевченка. ІІ район. Візіварош» (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)
Угорщина – У Будапешті з’явилася площа Тараса Шевченка. Її урочисте відкриття відбулося 23 березня у престижному 2-му районі угорської столиці неподалік Міністерства закордонних справ Угорщини. Площу хотіли назвати іншим ім’ям, однак український осередок цього району Будапешта переконав мерію у недоцільності такого кроку.

Площа Тараса Шевченка розташована на правому березі Дунаю в Буді неподалік Міністерства закордонних справ Угорщини, де перетинаються популярні туристичні маршрути.

Раніше, 11 липня 2007 року, у мальовничому сквері, який прилягає до греко-католицької церкви Святого Флоріана, президенти України та Угорщини Віктор Ющенко та Ласло Шойом урочисто відкрили пам’ятник Кобзареві у Будапешті.
Скульптор Іван Микитюк, автор монумента Тарасові Шевченку в Будапешті, на фоні свого скульптурного творіння (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)
Скульптор Іван Микитюк, автор монумента Тарасові Шевченку в Будапешті, на фоні свого скульптурного творіння (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)

Львівського скульптора Івана Микитюка, автора 3-метрової монументальної скульптури молодого Тараса Шевченка з бронзи, що сидить, схилившись у задумі на мармуровому підніжку, запросили на урочисте відкриття площі 23 березня.

«Я сьогодні дуже схвильований. Радісним є те, що, коли ти повертаєшся до свого творіння, так, як мати повертається з трепетом душі до своєї дитини, те саме відчуває і кожний автор, композитор чи скульптор, що повертається до свого твору. Тішить те, що пам’ятник у добрих руках – доглянутий. Він встановлений на площі, де ми зараз стоїмо, і вона названа іменем Шевченка у цьому місті», – розповів Іван Микитюк.

Майже 5 років біля монумента Кобзареві в Будапешті проводять різноманітні культурні заходи члени 7-тисячної української громади в Угорщині та Посольства України. Сюди, за протоколом, лягають квіти представницьких урядових та державних делегацій з України, коли вони перебувають з офіційними візитами в Угорщині.
Офіційне відкриття площі Тараса Шевченка в Будапешті (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)
Офіційне відкриття площі Тараса Шевченка в Будапешті (фото: Ігор Шипайло та Роман Рішко)

Кобзар об’єднує людей і на угорській землі

Втім, площа могла отримати в мерії інше ім’я. Але цього не сталося.

Голова національного осередку українців другого району столиці Олександра Корманьош-Багляк разом із однодумцями готували необхідну документацію в мерію.

«Оцей шматок землі не мав ніякої назви, – розповідає вона. – І коли постало питання, хто з національних самоврядувань (другого району Будапешта – ред.) запропонує для цієї площі гідну назву, я одразу нагадала, що тут стоїть пам’ятник нашому Тарасу Григоровичу Шевченку. І чому ж не бути тут площі? Хоча були й інші пропозиції. Але разом з моїм чоловіком Іштваном, депутатом національного самоврядування українців другого району, ми нашу мерію переконали, що, оскільки тут вже стоїть монумент нашому українському Кобзареві, то нехай і площа отримає його ім’я. Мерія нам дуже допомогла, і зараз ми маємо святий для нас шматочок землі, коли всі українці можуть прийти сюди вклонитися Тарасові, посидіти в цьому парку…»

Посол України Юрій Мушка вважає подію відкриття пам’ятника великому українському поетові в Будапешті унікальною, тому що вона привертає увагу угорців до України та її духовного пророка Тараса Шевченка. А голова центрального органу українського самоврядування Угорщини (ДОСУУ) Ярослава Хортяні висловила сподівання, що ім’я поета буде символом дружби між народами України та Угорщини.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG