Доступність посилання

ТОП новини

Україна – газ, газ і ще раз… Митний союз (світова преса)


Прага – Світова преса далі висвітлює непрозору закулісну газову епопею України з Росією, яку, як зауважують аналітики та експерти, ведуть з Києва «дуже зручні для Москви» – український олігарх Дмитро Фірташ та ще «один член проросійського газового лобі» – Юрій Бойко. Експерти попереджають ЄС і США, що Дмитро Фірташ, один із головних спонсорів виборчої кампанії Віктора Януковича у 2010 році, знову благополучно створив, спільно з Росією, нового (третього) газового посередника для України – OstChem Gas Trading AG, через який експортує газ для українських промислових структур із Середньої Азії за ціною у 280 доларів за тисячу кубів. Газети також висвітлюють складну й цинічну гру вже згаданих «членів проросійського лобі» в Києві з Росією та ЄС, з метою продовжувати імітувати газові переговори на державному рівні і загравати з проросійським Митними союзом і дурити ЄС імітацією євроінтеграції Києва. Це відбувається, як зауважують міжнародні оглядачі, на тлі кволих дій розколотої та слабкої української опозиції, котра ще не здатна протистояти зміцненню авторитарних тенденцій у владі президента Януковича.

Західний експерт із питань України Тарас Кузьо оприлюднив на сторінках The Jamestown Foundation статтю, в якій попереджає США, що нинішня українська влада, контрольована олігархами з оточення президента Януковича, продовжує непрозорі ігри в енергетичному секторі. Йдеться про створення олігархом Дмитром Фірташем нового (вже третього для України) газового посередника на міждержавному рівні. Мається на увазі, як вказує Кузьо, компанія OstChem Gas Trading AG, яку Дмитро Фірташ зареєстрував у грудні 2012 року, як частину своєї імперії, у Швейцарії. У 2013 році, як стверджує Тарас Кузьо, OstChem Gas Trading AG постачатиме одну третину газу для промислових споживачів України і збільшить ці поставки з Казахстану та Туркменистану до 12 мільярдів кубічних метрів до кінця року за ціною у 280 доларів. Згаданий експерт нагадує тут, що статки одного з головних спонсорів президентського тріумфу Януковича, Дмитра Фірташа, зросли у 2010-2012 роках на 540 відсотків і сягнули понад двох мільярдів доларів. Кузьо вважає, що Фірташу вдалося знову експортувати дешевший газ із Середньої Азії завдяки нечесній грі з українською державою та змові з Росією, де і Фірташ, і Бойко є «членами проросійського лобі» і мають чудові контакти в Москві. Тому «Газпром» і дозволив OstChem Gas Trading AG діяти на території Росії, а Фірташ «перепродав» «Газпрому» частину українських газових компаній, які він контролював і далі контролює. Тарас Кузьо критикує «наївний» ЄС, котрий дозволяє таким чином енергетичну корупцію в Україні та підриває свої ж плани політики в цій державі. Експерт цитує аналітиків, які вважають, що Фірташ і компанія (Юрій Бойко) є «агентами російського впливу» та «проросійським газовим лобі» в адміністрації президента Януковича (Сергій Льовочкін, Юлія Льовочкіна, Іван Фурсін) та в Партії регіонів. Ці люди, як резюмує Кузьо, шукають способи «підриву європейської інтеграції України», включно з ув’язненням Юлії Тимошенко. На думку згаданого автора аналізу, немає нічого дивного в тому, що адміністрація Януковича і українські олігархи цинічно ставляться до ЄС, який не в змозі підтримати принципи доброго врядування, за яке він виступає, маючи справу з такими людьми в Україні. На сьогодні, зазначає Тарас Кузьо, «адміністрація Януковича боїться лише США, які завжди були більш вимогливими до України і закликали до більшої прозорості в енергетичному секторі цієї держави».

Московська «Независимая газета» стверджує у статті Тетяни Івженко, що «Україна і далі тисне на газ» і намагається якось задобрити Москву новими пропозиціями щодо своєї співпраці з проросійським Митним союзом. Йдеться про створення в уряді України нової «робочої групи високого рівня» з питань посилення співпраці з Митним союзом. Її очолив не хто інший, як нинішній віце-прем’єр Азарова – Юрій Бойко. Група вже підготувала проект меморандуму з отримання Україною статусу спостерігача в Митному союзові. Хоча експерти вважають, що Кремль відкине й цю пропозицію Києва та далі наполягатиме на тому, що дешевший газ Україна отримає лише в разі повноправного членства в Митному союзі під егідою Москви. Аналітики також вважають, що допоки не вирішиться питання з євроінтеграцією України, влада Януковича не ризикне піти на зближення з Митним союзом. Вони також кажуть, що туманність позиції президента Януковича пояснюється позиціями «монополій, близьких до адміністрації Києва, яким не вигідні будь-які правила гри», і тому маневри Києва між Митним союзом та ЄС і далі триватимуть.

Європейське видання BusinessNewEurope публікує розлогий матеріал Бена Аріса, який вважає, що боксерські бої в парламенті України аж ніяк не свідчать про силу української опозиції, а швидше, навпаки, про її слабкість та розколотість. Автор також стверджує, що «громадяни України стомлені дискусіям своїх представників у Верховній Раді, котрі, як виглядає, більше зайняті своїми проблемами та потребами». Тому суспільство, на думку автора аналізу, також переймається все більше своїми повсякденними проблемами і значно менше політикою. Не дивно, як посилається Аріс на опитування в Україні, що найбільшою популярністю в суспільстві користується нині церква, а політичні партії лише на третьому місці після судів.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG