Доступність посилання

17 Жовтень 2017, Київ 05:43

Хто матиме найбільшу користь, якщо створять банк розвитку країн БРІКС?


Cаміт БРІКС в місті Дурбані, 27 березня 2013 року
Прага – Лідери країн Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південно-Африканської Республіки не змогли домовитися під час дводенного саміту в південноафриканському місті Дурбані про деталі створення власного банку розвитку, своєрідної альтернативи таким установам, як Світовий банк чи Міжнародний валютний фонд. Хоча формальної згоди про це досягнули. Кому ж насправді найбільш вигідний такий банк?

Господар саміту БРІКС, президент ПАР Джейкоб Зума оголосив у середу про досягнення принципової згоди учасників саміту БРІКС. «Ми погодилися створити банк розвитку. Стартовий капітал цього банку має бути суттєвим і достатнім для банку, який хоче бути ефективним у фінансовій інфраструктурі світу», – зазначив Зума.
Володимир Путін
Володимир Путін

Російський президент Володимир Путін також підтримав цю ідею та наголосив, що банк має працювати виключно на ринкових засадах і допомагати всім країнам.

Луїза Тіллін із Королівського коледжу Лондона зазначає, що країни БРІКС мають наміри зробити міжнародні фінансові установи більш відкритими. «Один із намірів, який такі країни, як Бразилія, Китай, Індія, Росія та Південно-Африканська Республіка, виношують – це свого роду вимога на відкритість чи демократизацію міжнародних фінансових установ, – каже вона. – Ще минулого року на своєму саміті в Нью-Делі вони обговорювали цю ідею, щоб такий банк розвитку полегшив доступ до фінансів південному представництву країн, тобто більшості країн на глобальному півдні».

Китай є найбільшим фінансовим гравцем у БРІКС

Одна з головних причин, що ідея такого банку підтримується, є згода на це Китаю, який є другою після США економічною потугою у світі та має великі нереалізовані фінансові ресурси.

Країни БРІКС, особливо Китай, критикують Світовий банк і МВФ як прозахідні фінансові установи та хотіли б, щоб у світових фінансах більше враховувалися їхні пріоритети. Хоча всі ці країни залишаються членами згаданих західних фінансових інституцій.

Спочатку в Дурбані нібито планували формально внести до фонду нового банку 50 мільярдів доларів США. Але в перебігу саміту виявилися розбіжності щодо фінансових часток країн БРІКС у такому банкові. Також не дійшли згоди щодо місця розташування такого банку, його головної валюти і часу старту діяльності. Також неясно, як би могли стати членами цього банку країни-не члени БРІКС.

Разом країни БРІКС виробляють до 25 відсотків світового ВВП та мають 40 відсотків населення світу.

Матеріал підготували Василь Зілгалов і Charles Recknagel
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG