Доступність посилання

23 Листопад 2017, Київ 23:11

Сербія отримуватиме російський газ дешевше, ніж Україна


Керівник «Газпрому» Олексій Міллер та керівник сербської компанії Душан Баятович
Белград – Російський «Газпром» й белградська компанія «Сербіягаз» у четвер підписали контракт про постачання газу до Сербії до 2021 року за стабільною ціною. Белградські урядовці називають це кроком, який сприятиме стабілізації економіки, їхні ж опоненти заявляють про повну енергетичну залежність від Росії.

Сербія за тисячу кубометрів газу досі платила 490 доларів. Згідно з угодою, яку підписали керівник «Газпрому» Олексій Міллер та керівник сербської компанії Душан Баятович, ціна упродовж наступного десятиліття буде набагато нижчою – лише 370 доларів. Кожного року в середньому постачатимуть півтора мільярда кубічних метрів.

Міллер уточнив: «Йдеться про довгостроковий контракт, на відміну від інших угод, які ми підписували останнім часом. Це були контракти строком на один рік».

Підписання угоди в Белграді вважають значним досягненням. Тому Міллера прийняли глава держави Томислав Николич та прем’єр Івіца Дачич.

«Певна річ, ми зацікавлені, щоби газ був якомога дешевшим та щоб постачання було стабільне. Також – щоб була гнучкість щодо обсягів», – сказав голова сербського уряду.

Отож, сторони погодилися, що Сербія в разі зменшення попиту може купувати меншу кількість газу від домовленої.

Сербське Міністерство енергетики наполягало, щоб газ купували без посередника, яким є компанія «Юґоросгаз», в котрій росіяни мають 75 відсотків акцій. Однак російська сторона відкинула цю вимогу.

«Південний потік» відкладений принаймні на рік

«Газпром» кілька років тому вже став власником сербської державної нафтопереробної компанії. За словами Міллера, росіяни тим часом інвестували в компанію два мільярди євро. Тепер сторони домовилися про спільне будівництво електростанцій та газосховищ.

Найбільшою інвестицією має стати газопровід «Південний потік». Сербський прем’єр заявив, що розпочнуть будувати його наступного року. Згідно з планом, початок будівництва був запланований на грудень минулого року. Наразі ніхто не пояснює, чому все відклали щонайменше на рік.

Деякі економісти попереджають, що Сербія опинилася майже в абсолютній енергетичній залежності від Росії. Урядовці не коментують таких тверджень. Однак президент Томислав Николич опосередковано відповів критикам. За його словами, «поряд із російськими інвестиціями, дорогоцінною є підтримка Москви щодо збереження територіального суверенітету Сербії». Іншими словами, економічне співробітництво з Росією розширюється ще й тому, що росіяни надають Белградові політичну та дипломатичну підтримку в справі Косова.
  • 16x9 Image

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор шести поетичних книжок, трьох книг, політичних есе, про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ надрукував чимало матеріалів про Україну.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG