Доступність посилання

ТОП новини

Що читають українці і скільки читають?


Київ – Менше від половини українців читають книжки, і лише кожен п’ятий з них бере книжку в руки практично щодня. Про це свідчать результати опитування компанії Research & Branding Group, яке презентували у Києві. Проте видавці кажуть, що реально українців, які читають, максимум третина і свідченням цього є щорічне падіння продажів книжок.

Надія Іванівна – пенсіонерка. Їй 60 років. Вона мешкає в місті Кіровську Донецької області й у вільний час, а його, каже жінка, щодня багато, читає.

«Я історичні книжки люблю, детективи і воєнну хроніку. І класику читаю, зробила підписку. І Лермонтова, я поезію люблю. І Петрарку люблю, і Пушкіна, і Єсеніна. «Кайдашеву сім’ю» перечитую, «Миколу Джерю» нещодавно перечитала. Це маленькі книжечки, я можу за півдня перечитати. За рік я можу й 40 книжок прочитати. 300 сторінок я читаю три дні», – говорить пенсіонерка.

Практично щодня або кілька разів на тиждень читають 45% – Копатько

Трохи менше половини українців читають книжки, пповідомляє результати останнього дослідження засновник компанії Research & Branding Group та соціолог Євген Копатько. Опитування проводили серед дорослого населення від 18 років.

«Практично щодня або кілька разів на тиждень із цих 50% читають приблизно 45%. За останній рік із тих, хто сказав, що читає книги взагалі, до п’яти книжок прочитали – 40%, до 10 книжок – 25%, до 20 книжок – 16%, до 40 – 8%. І понад 40 книжок читає 7%», – розповідає Євген Копатько.

За даними опитування, найпопулярніші серед українців історичні твори, їх читає третина прихильників літератури. На другому місці детективи. А трійку лідерів замикають любовні романи.

Водночас, за соціологічними даними, жінки читають більше, ніж чоловіки. І якщо прекрасна половина віддає перевагу любовним романам і класиці, то сильна стать обирає історичні твори, детективи, воєнні романи та фантастику.

Крім того, переважна більшість українців охочіше читає традиційні паперові книги, електронні книжки читає лише кожен десятий, і 2% слухає аудіокнижки.Картина виглядає позитивніше, ніж я її бачу – Афонін

Дослідження, проведене Research & Branding Group, не відображає реальну картину з читанням в Україні. Насправді українців, які взагалі читають літературу, не більше від третини, запевняє президент Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін. За його словами, підтвердженням цього є щорічне падіння продажів книжок. За даними Олександра Афоніна, у 2010 році кількість книжок, які були куплені населенням України, зменшилася на чверть, ще на стільки ж у 2011 році, і на 10% у минулому.

«За результатами дослідження картина виглядає позитивніше, ніж я бачу її особисто. Є певна категорія людей, які вважають для себе соромом визнати те, що вони не читають. Коли почнеш розпитувати, а яку ж ти книгу, якого автора останнього прочитав, швидше за все, почуєш: ви знаєте, я дуже погано пам’ятаю імена авторів, але я точно читаю, і можете поставити галочку, що я читаю. Бо цифри купівлі книжок населенням зменшуються, і стверджувати, що така величезна кількість людей читає, мабуть, не зовсім відповідає тим реальним цифрам і тому реальному читанню, яке сьогодні є в Україні», – зауважив Олександр Афонін.

Щоб точніше відповісти на запитання, що читають українці і як часто, соціологи обіцяють провести нове дослідження, детальніше, уже у червні цього року.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG