Доступність посилання

ТОП новини

Місцеві вибори на Львівщині – демонстрація виборцями недовіри до всіх партій


Львів – Сьомого квітня відбулись довибори депутатів у Львівську обласну раду. Обрали сімох депутатів на місця тих, хто потрапив у парламент за мажоритарним списком. У місцевих виборах взяли участь лише 23% виборців, переважно з сільської місцевості. Сьогодні люди не готові підтримати місцеве самоврядування, не бачать гідних політиків, кажуть експерти.

Дуже складним завданням як для провладної партії, так і Об’єднаної опозиції було змобілізувати виборців. Людей навіть привозили на дільниці. А це свідчить про те, що партії не мають порозуміння з виборцями. Люди знали, що обирають депутатів не у парламент, а ось кого саме підтримують – плутались у відповідях.

На дільниці прийшли переважно літні виборці, які вважають своїм обов’язком, а не правом, голосувати. І вони віддали свої голоси за розкручені партії. Так, у Львівську облраду, за попередніми результатами, потраплять троє представників ВО «Свобода», двоє від «Батьківщини», ударівець і регіонал.

Сільське населення виявилось активнішим, ніж міське. Мешканці міст низькою явкою продемонстрували, що не готові брати участь у виборах, що не бачать потреби у своєму волевиявленні, не хочуть підтримати місцеве самоврядування, зауважила керівник Львівського обласного осередку «Комітету виборців України» Оксана Дащаківська.

Адмінресурс «розгулявся» на виборах

«Комітет виборців України» суттєвих порушень, які б вплинули на волевиявлення виборців, не зафіксував. Були спроби отримати кілька бюлетенів, проголосувати за когось, зафіксовано і факт підкупу виборця. Найбільше увагу експертів привернуло те, що понад 6% виборців виявили бажання проголосувати вдома, що й стало підставою припустити, що голосами людей хотіли скористатись, тобто впливали на вибір.

За словами політолога Оксани Дащаківської, вдома люди проголосували за представників Партії регіонів. Вона наголошує, що навіть на парламентських виборах не застосовувався так сильно адмінресурс, як на місцевих. Адже у Львівську обласну раду балотувалось багато представників районних адміністрацій, відповідно, чиновники залякували людей.

«У багатьох округах, як мінімум у трьох, велась дуже гостра боротьба між кандидатом від Об’єднаної опозиції і представником Партії регіонів, які мали можливість застосувати адмінресурс. Оскільки вони були у статусі кандидата і об’їжджали округи, ще й статус чиновника дозволяв їм тиснути на своїх підлеглих. Вибори завершаться, а людина далі залишатиметься залежною від чиновника, і це мало великий вплив на цих виборах», – каже експерт.

Протистояння у Львівській облраді посилиться

Довибори до Львівської обласної ради посилять протистояння серед місцевих депутатів. Рухівці, ударівці, нашоукраїнці прагнуть зменшити вплив свободівців, протягнути на керівні посади своїх людей. Уже помітне невдоволення багатьох обранців роботою голови Львівської облради, свободівця Петра Колодія.

Народний депутат від ВО «Свобода» Ірина Сех зазначила: «На різні провокації недосвідчених політиканів не піддаватимемося. У Бродівському районі «Народний рух» і «Наша Україна» працювали проти свободівців, тобто були з владою на цих виборах».

Застосування адміністративного ресурсу на виборах в Україні лише посилюватиметься при централізації влади. Місцеві вибори на Львівщині продемонстрували відсутність довіри виборців до всіх партій, каже експерт Оксана Дащаківська; результат голосування є показовим для владної партії, яка наполягатиме на поверненні до мажоритарних виборів, до формування двопартійної чи двоблокової системи в Україні, а це – недемократичний шлях розвитку країни.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG