Доступність посилання

ТОП новини

Смоленська катастрофа поглиблює поділи серед поляків


Росія – хрести на місці авіакатастрофі, в якій у 2010 році загинув колишній президент Польщі Лех Качинський і ще 95 осіб, околиця Смоленська, 10 квітня 2013 року
Росія – хрести на місці авіакатастрофі, в якій у 2010 році загинув колишній президент Польщі Лех Качинський і ще 95 осіб, околиця Смоленська, 10 квітня 2013 року
Варшава – Поляки відзначають третю річницю Смоленської катастрофи, в якій загинув президент Польщі Лех Качинський та 95 інших високопосадовців, державних і громадських діячів. Польські політики та оглядачі визнають, що трагічна подія трирічної давності глибоко поділила польське суспільство. Прихильники польської партії влади та прибічники опозиції вшановують пам’ять померлих окремо. У Варшаві відбулася багатотисячна демонстрація незадоволених перебігом розслідування катастрофи президенського літака, у якій узяв участь брат Леха Качинського Ярослав Качинський. За даними досліджень громадської думки, більше від половини поляків вважають, що правда про Смоленську трагедію дотепер не з’ясована.

Першим пам’ять жертв Смоленської катастрофи, ще перед шостою годиною ранку, вшанував прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. «Я сподіваюся, що кожен з нас заглибився сьогодні у роздуми. Я гаряче вірю в те, що настане у Польщі такий день, коли ці сумні трагічні роковини не ділитимуть поляків», – сказав голова уряду.

Слова, сказані польським прем’єром на кладовищі, де поховані загиблі, наповнені особливою гіркотою. Три роки після смоленської катастрофи польським політикам не вдається організувати спільне вшанування пам’яті своїх покійних колег.

Дональд Туск, вклонившись удосвіта померлим, відлетів до Нігерії – поглиблювати відносини з цією великою африканською країною. Тим часом на вулицях польської столиці, у церквах і на кладовищах, у парламенті та в президенському палаці тривали численні жалобні заходи.

Опозиція говорить про теракт

Представники правлячої партії та опозиція вшанували пам’ять загиблих порізну. У Сеймі відбулася презентація результатів діяльності парламентської комісії з розслідування катастрофи, що складається з політиків опозиційної партії «Право і справедливість».

Голова цієї комісії Антоній Мацеревич заявив, що президентський літак розбився, тому що на його борту сталося два вибухи. Слова Мацеревича спричинили гостру критику з боку провладних політиків, які вважають, що розмови про теракт безпідставні.

Натомість, на думку Марти Качинської, доньки загиблої президенської пари Леха та Марії Качинських, поляки ще не скоро дізнаються про подробиці трагедії. Вона вважає, що повного уявлення про обставини катастрофи немає, бо розбитий Ту-154 дотепер залишається в Росії.

Головний речовий доказ все ще залишається на території Російської Федерації.
Марта Качинська
«Завдяки багатьом людям доброї волі, завдяки спеціалістам, науковцям, людям, які долучаються до незалежного з’ясування причин катастрофи, ми дедалі ближче до з’ясування того, що сталося. Утім, до остаточного з’ясування все ще далеко, тому що головний речовий доказ все ще залишається на території Російської Федерації», – зауважила Марта Качинська.

Тривожні тенденції

Про те, що з плином часу емоцій щодо Смоленської катастрофи не меншає, говорять польські експерти. За даними досліджень інституту Homo Homini, майже 32 відсотки поляків вважають, що на президентський літак Ту-154 було вчинено замах. Соціологи нагадують, що два роки тому такої думки дотримувалися тільки 11 відсотків.

Багато поляків стривожені, навіть приголомшені розвитком ситуації.
Міхала Кляйбера
​Ця тенденція непокоїть президента Польської академії наук Міхала Кляйбера. Він вважає, що шанси на збереження суспільної згоди були б більшими, якби відразу після катастрофи створили міжнародну групу експертів-слідчих.

В ефірі польського телебачення TVN 24 Кляйбер сказав: «Спостерігаючи за тим, що діється, я не маю сумнівів у тому, що потрібно було створити таку групу експертів найвищого рівня. Я впевнений, що багато поляків стривожені, навіть приголомшені розвитком ситуації. Особливо мене тривожить те, що більшість людей, а може й усі, хоч особисто я намагаюся бути винятком, не бачать виходу з цієї ситуації. Всі кажуть: «Так є і так буде».

Замість зосередження, замість вшанування, тиші і молитви маємо демонстрації, вигуки і галас.
Павел Дереш
Занепокоєння таким розвитком ситуації висловлює частина родичів загиблих у Смоленській катастрофі. Павел Дереш, чоловік загиблої депутатки Йоланти Шиманек-Дереш, твердить, що смерть Леха Качинського використовується з політичною метою. «Замість зосередження, замість вшанування, тиші і молитви маємо демонстрації, вигуки і галас», – з гіркотою говорить Павел Дереш.

Розслідування причин Смоленської катастрофи в Польщі триває.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG