Доступність посилання

ТОП новини

Британський парламент вшанував Тетчер спеціальним засіданням


Лондон – На тлі приготувань до поховання Маргарет Тетчер у Великій Британії відбуваються заходи на вшанування пам’яті про першу жінку, прем’єр-міністра країни. Баронесу Тетчер, яка померла у віці 87 років, ховатимуть наступного тижня. Заплановані військові почесті, участь королеви Єлизавети Другої і витрати, як вважають часописи, близько 10 мільйонів фунтів на церемонію, яку сама Маргарет Тетчер, цілком імовірно, вважала б надто коштовною.

У середу британський парламент зібрався на позачергове засідання лише з однією метою – щоб говорити про досягнення Тетчер. Можливо, це прояв певної прихильності історичних обставин, що заходи на вшановуваня пам’яті Маргарет Тетчер очолює саме чинний прем’єр-міністр від Консервативної партії Дейвід Камерон.

«У парламентському фойє Палати громад справедливо встановлені чотири головні статуї: Ллойд Джордж, який дав нам початок державної системи соціального захисту, Вінстон Черчілль, який дав нам перемогу у війні, Клемент Атлі, який дав нам Національну систему охорони здоров’я, і Марґарет Тетчер, яка врятувала нашу країну від повоєнного занепаду», – говорив Камерон, який разом з багатьма депутатами-консерваторами пов’язав темну краватку.

Зазвичай шумна Палата громад британського парламенту була шанобливо тихою. Прем’єр-міністр та інші промовці наголошували, що від самого початку Маргарет Тетчер виявила гідну подиву цілеспрямованість та завзяття у політиці.

У часи, коли мало хто уявляв собі жінок на керівних посадах, вона з досить скромного походження домоглася навчання в Оксфордському університеті, вивчаючи дуже «нежіночу» хімію, а потім пробилася у політику, і після кількох років депутатства й урядової роботи стала лідером Консервативної партії.

Тетчер була прем’єр-міністром рекордні 11 років, бо тричі поспіль приводила свою партію до перемоги на загальних виборах.

Шана ідеологічних опонентів

Навіть ідеологічні опоненти тепер зосереджуються радше на досягненнях Маргарет Тетчер. Про це більше говорив і лідер лівої Лейбористської партії у парламенті Дейвід Міллібанд.

«Ви можете не погоджуватися з Маргарет Тетчер, але важливо розуміти, яким політичним лідером вона була. Незвичайним було те, що вона, як вважалося, була глибоко вкорінена у щоденне життя людей, але вона також вірила у важливість ідеології. Вона не зневажала часом невпорядковані ідеї та нове мислення у політичному житті. І хоча вона ніколи не називала себе і не хотіла, щоб її вважали інтелектуалом, вона вірила, і вона засвідчила, що в політиці ідеї мають значення», – наголосив Дейвід Міллібанд.

Противники переконань Маргарет Тетчер зараз можуть лише побіжно нагадувати, що вони категорично були незгодні з її політикою масової приватизації і фактичною втратою промислових галузей економіки, а також надто близьку дружбу, наприклад, з чилійським військовим диктатором Августо Піночетом, чи її поблажливість до режиму апартеїду в Південній Африці.

Але це не те, на чому будуть зупинятися тепер – за кілька днів до похорону Маргарет Тетчер, який буде найбільшою подібною церемонією з часів поховання Вінстона Черчілля.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG