Доступність посилання

ТОП новини

Wikileaks про закордонну політику Сполучених Штатів


Засновник Wikileaks Джуліан Ассандж
Засновник Wikileaks Джуліан Ассандж
Сполучені Штати грали ключову і не завжди позитивну роль у провідних політичних подіях XX сторіччя. Серед іншого, Америка фінансувала військову хунту в Бразилії, використовувала ісламістів з організації «Брати мусульмани», щоб розігнати виступи студентів-ліваків у каїрському університеті. Це лише «перші ластівки» нової, гігантської порції викриттів, опублікованих сайтом Wikileaks, який зажив слави, опублікувавши у 2010 році листування американських дипломатів.

Оприлюднені тоді дані сколихнули світ. Варто зауважити, що Арабську весну вважають наслідком тих подій. Цього разу Wikileaks звернули увагу на минуле. Активісти організації перелопатили та структурували дипломатичну кореспонденцію, яка зберігається у Національному архіві США. Саме по собі листування вже тривалий час не є державною таємницею. Проблема ж у тому, як докопатись до власне дипломатичного листування серед мільйонів документів одного з найбільших архівів світу.

Активісти Wikileaks проробили цю роботу, а творець сайту Джуліан Ассандж, який уже майже рік ховається від депортації до Швеції у посольстві Еквадору у Великобританії, провів з цієї нагоди прес-конференцію по Skype.

Уже рік Ассандж живе у посольстві Еквадору в Лондоні. За його порогом на нього можливо чекає екстрадиція до Швеції та суд за звинуваченнями у домаганнях та зґвалтуванні.

Прес-конференція Ассанджа по Skype раз за разом переривається через технічні проблеми.

Засновник Wikileaks каже, що майже два мільйона нових документів, опублікованих на сайті, вказують, що у 1970-х роках США приховано брали участь у багатьох політичних процесах планети.

Wikileaks звернули увагу провідних світових ЗМІ на документи, які стосуються їх країн. Наприклад, індійська газета Hindu вже опублікувала матеріал про Раджива Ганді, який до того, як став прем’єр-міністром, виступав посередником у продажі зброї – літаків-винищувачів зі Швеції до Індії.

«Корумпованість режиму Ганді добре відома світу. Партія Індійський національний конгресу мала би соромитись, вони взагалі не мають права брати участі в управлінні державою», – говорить Джуліан Ассандж.

Базильське видання Publica, каже, що в опублікованому Wikileaks документі йдеться, що США підтримували військову хунту в країні, хоча і знали, що військові широко використовують тортури.

А документ, датований 1975-м роком, вказує, що Державний департамент США співпрацював з ісламістами з організації «Брати мусульмани», щоб розігнати виступи студентів-ліваків в університеті Каїра.

Всі ці документи давно розсекречені й доступні у Національному архіві США. Втім, Ассандж стверджує, що знайти цю інформацію там не просто, і це також є формою збереження таємниці:

«Практично, проста людина не може узагальнити доступні матеріали та зрозуміти, про що у них йдеться».

Однак Патрік Вентрелл з Держдепу каже, що уряд не намагається приховати цю інформацію:

«Спекулювати можна скільки завгодно, але по суті ми робимо все можливе, щоб розсекретити ці матеріали та зробити їх доступними».

Wikileaks відомий публікацією 250 000 секретних документів з листування американських дипломатів. У передачі матеріалів на сайт звинувачують сержанта армії США Бредлі Меннінґа. У червні він постане перед військовим трибуналом.

Життя Ассанджа після публікації документів, які пролили світло на справжню дипломатичну кухню, теж ускладнилось. Він переховується у посольстві Еквадору у Лондоні, щоб уникнути екстрадиції до Швеції, яка у свою чергу може передати його до рук США.

У цій ситуації Ассандж прагне зареєструвати Wikileaks як політичну партію та брати участь у виборах у рідній Австралії.

На запитання про політичну кар’єру він відповідати не хоче.

«Я пропущу це питання», – каже він.

Нові публікації Wikileaks, за словами Ассанджа, вказують, що США одночасно підтримували і правлячі уряди, і опозицію до них. Він вважає це політичним шулерством.

Не всі погоджуються з такою оцінкою – дехто каже, що такий прагматичний підхід до політики називається дипломатією.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG