Доступність посилання

ТОП новини

Чи є в Україні регіони-«годувальники»?


«Схід годує Захід», «Київ годує всіх», «Всі годують Київ» – такі тези часто використовують політики, намагаючись заручитися підтримкою регіону, в якому вони балотуються. І хоч це викликає розмежування між громадянами однієї країни й протиставляє одні регіони іншим, політиків турбують лише рейтинги.

Регіони України справді дають до державного бюджету й отримують з нього різну кількість коштів. Це пов’язано з особливостями областей: кількістю населення, наявності на їхній території підприємств, рівнем розвитку малого та середнього бізнесу. Але за умови правильного підходу кожен регіон може з користю використовувати свої особливості. До того ж, у кінцевому результаті, частки східно-південного і західно-центрального регіонів співмірні.

Як пояснює економіст Павло Кухта, більше від половини доходів державного бюджету складають надходження від внутрішніх податків на товари та послуги: ПДВ – 80% від цих надходжень та 44% від усіх доходів бюджету та акцизи: «ПДВ є фактично податком на споживання, тому його збори більші в тих регіонах, де більші споживчі витрати населення. Споживчі витрати населення по регіонах можна вважати більш-менш пропорційними їхнім валовим регіональним продуктам. І ці витрати розподілені приблизно порівну між Сходом-Півднем та Центром-Заходом. Перший макрорегіон дає близько 48% ВВП України, другий – 52%. Майже 20% ВВП дає один лише Київ».

Економіст пояснює, що хоча західні регіони мають приблизно в два рази меншу частку в ВВП, ніж вони отримують у рамках міжбюджетних трансфертів, але вони й менш населені. А от східні регіони отримують дотації, зокрема на вугільну галузь, тому їхня частка у міжбюджетних трансфертах (коштах, які надходять у регіони з держбюджету) також приблизно в два рази більша за їхню частку в ВВП.

Асоціація міст України на прохання Радіо Свобода підрахувала, для прикладу, скільки коштів надали до державного бюджету й скільки отримали через субвенції, дотації та субсидії.

Неправильно говорити, що «Схід годує Захід» чи «Центр і Київ годують усю країну», вважає колишній керівник парламентського бюджетного комітету Людмила Супрун. За її словами, «зараз склалася ситуація, коли центральні органи влади забрали у місцевого самоврядування все».
Уряд забрав усі гроші в органів місцевого самоврядування – Супрун
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:18:20 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ


​Те, що уряд не дає грошей регіонам, підтверджують і в Асоціації міст України. А міський голова Сум Геннадій Мінаєв на своїй сторінці у мережі Facebook розмістив звернення міського виконавчого комітету до президента, прем’єр-міністра та інших керівників країни.


На ситуацію, що склалася, скаржаться і у Києві, і в Донецьку.

09.04.2013
Раніше Київ годував, а тепер підгодовують його

Найбільше коштів до держбюджету перераховує Київ. Але в останні роки його перетворили на дотаційне місто – економісти далі
09.04.2013
Чи справді Донеччина годує всю Україну?

«Не зовсім правомірно говорити, що Донецька або якась інша область годує якусь іншу територію України» далі
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

XS
SM
MD
LG