Доступність посилання

29 Травень 2017, Київ 09:29

Гігантська українська мотанка із французькою душею


Вуличний художник Жульєн Маллан, відомий у паризьких мистецьких колах під псевдонімом Seth, на стіні занедбаного будинку у Харкові намалював ляльку-мотанку, розміром у чотири поверхи. Як розповів Радіо Свобода художник, мандруючи світом, на різних фасадах він намагається відображати своє відчуття країни, в якій гостює, та її культури.

Мандруючи світом, Жульєн Маллан завжди обирає пошарпані будинки в «нетуристичних» районах. У Харкові такий – Ленінський район.

«Розвалений будинок стояв. Гола стіна», – змальовує вигляд будинку до приїзду француза з фарбами мешканка цього району Владислава Дахова.

Через тиждень роботи Seth-а із чотирма «стріт-артистами» з мистецького гурту «КУ2» цей будинок перетворюється на яскраве мистецьке явище. Для Радіо Свобода художник із Парижа презентував свою ляльку-мотанку.

На цій стіні зображена дівчина в традиційному українському костюмі. Ця дівчина летить
«На цій стіні зображена дівчина в традиційному українському костюмі. Ця дівчина летить. Вона вбрана у червону сукню, червоні чобітки, а на голові – віночок. І тримає обличчя в руках. Коли дивитися на неї здалеку, складається враження: вона немов «зняла» з голови своє обличчя, як маску. А на місці обличчя ми бачимо хрест – це традиційний символ української ляльки-мотанки», – описує настінну мотанку її творець.

Велетенську ляльку обрамляє народний орнамент у яскравих фарбах. На чотириповерхову картину Seth витратив понад сотню балончиків із фарбою. У такій роботі Жульєнові Маллану ну ніяк не обійтися без комунальників – в якій би країні він не працював, у комунальників він просить машини з підйомниками.

Жульєн Маллан розкрив Радіо Свобода таємницю: щоб оптимізувати свою роботу, він, коли настають сутінки, наносить замислений сюжет на стіну за допомогою проектора. Це допомагає швидко нанести контури картини і… починається розфарбовування.

Паризький художник у попередні приїзди до України мав зйомки документального фільму для французького телебачення про український «стріт-арт». Тоді ж Seth розписував стіни будинків Львова та Севастополя, але харківська мотанка – одна з наймасштабніших у його доробку. Саму ж ляльку-оберіг француз якось купив у одній із сувенірних крамниць Києва. Відтоді й виникла ідея зображення української мотанки на величезній стіні.

Дуже важливо за допомогою сучасного мистецтва «стріт-арт» показати українські етнічні орнаменти
«На мій погляд, це дуже важливо – за допомогою сучасного мистецтва «стріт-арт» показати українські етнічні орнаменти, щоб вони не зникли у минулому. Можливо, це спроба зачепити молоде покоління, щоб воно доторкнулося до своїх витоків», – вважає Seth.

«Згадували українські традиції завдяки Жульєну»

А молоді художники з творчої групи «КУ2» і не приховують, що раніше не знали про іграшку, що віддавна символізувала жіночу мудрість та родинний добробут.

«Забули про неї. А що не забули? Згадували українські традиції завдяки Жульєнові», – щиро зізнається Радіо Свобода координатор проекту Вікторія Іванова.

В Україну вуличного живописця запросили на «Французьку весну», повідомила асистент директора Французького інституту Харкова Наталя Бикова.

Більшість свого часу Жульєн Маллан проводить у мандрах. Його настінні картини можна побачити в Індії, Китаї, Палестині, Мексиці, Чилі, Ізраїлі, В’єтнамі, Індонезії та в інших країнах. Кожну зі своїх робіт художник фотографує разом із представником народу.

Для мене дуже важливо своєю творчістю встановлювати міжкультурний діалог
«Для мене дуже важливо своєю творчістю встановлювати міжкультурний діалог. І це абсолютно не націоналізм, йдеться про яскраві фарби, якими насичені культури різних країн, можливо, вони й різняться, але фарби національних культур яскраві та самобутні», – наголошує вуличний інтернаціональний живописець.

Тепер і «українська мотанка» з’явиться у фото колекції Seth-a на сайті та на його сторінці у Фейсбуці.
  • 16x9 Image

    Володимир Носков

    Володимир Носков співпрацює з Радіо Свобода з 2009 року. Є власним кореспондентом Радіо Свобода по Харкову і області

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG