Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі звільнили міністра за домовленість із Росією про газогін в обхід України


Варшава – У Польщі летять голови винних у підписанні газового меморандуму з Росією, яким передбачено спорудження другої нитки газогону Ямал-Європа в обхід України. Прем’єр-міністр Дональд Туск відправив у відставку міністра держмайна Міколая Будзановського, у віданні якого питання енергетики. Польські оглядачі вважають, що у черзі на звільнення – голова правління польської нафтогазової компанії, яка відповідальна за домовленості з російським «Газпромом».

Зміни у польському уряді – наслідок афери навколо газового меморандуму, про підписання якого не знав ні керівник уряду, ні відповідальний за енергетичний сектор міністр держмайна. Польський уряд заслухав звіт за результатами розслідування про обіг інформацією між галузевим міністерством та підлеглою йому газовою спілкою. Висновки експертів невтішні. «Факт підписання та відсутність інформації про перебіг подій у цій справі не відповідає намірам уряду і небезпідставно спричинив занепокоєння громадської думки», – коментував висновки комісії прем’єр-міністр Дональд Туск.

Утім, запевняє прем’єр, підписаний без його відома меморандум із «Газпромом» не завдав шкоди польським державним інтересам. «У зв’язку з цим ми можемо відповідально заспокоїти громадську думку, що не дійшло до подій, які могли б зашкодити енергетичним інтересам країни, або польсько-українським стосункам, бо такі побоювання з’явилися тоді, коли були ці непорозуміння», – говорить Туск.

Польський уряд «допоміг» змінити… Путін?

Польська опозиція, яка минулого тижня висунула вимогу до уряду усунути із займаної посади Будзановського, задоволена. Вона нагадує, що у той час, коли Дональд Туск навіть не здогадувався про підписання польсько-російського газового меморандуму, про цей документ у російських ЗМІ говорив Володимр Путін.

«Володимир Путін мусив реконструювати уряд Дональда Туска, бо він сам не вправлявся, мусив йому показати, наскільки слабкою ланкою цього уряду є Будзановський. А водночас те, що говорив Туск, показує, що він особисто занедбав», – іронізує Пшемислав Віплер з опозиційної партії «Право і справедливість» .

На думку Віплера, скандальна ситуація навколо газового меморандуму – результат непродуманої структури уряду. У польському Кабміні немає міністерства енергетики. Віплер переконаний: «Потрібне міністерство енергетики, потрібно зібрати в одному місці те, що сьогодні має міністр економіки, держмайна, навколишнього середовища, регіонального розвитку. Через те, що цього міністерства немає і не було, в нас був балаган у справі меморандуму, крім цього, ми дотепер не маємо сланцевого газу».

Те, що думки опозиціонера небезпідставні, підтверджують останні висловлювання польських високопосадовців. Як заявив Дональд Туск, в його уряді подумують про створення міністерства енергетики. У свою чергу Влодзімеж Карпінський, новий міністр держмайна, твердить, що будуть персональні зміни у підпорядкованій йому нафтогазовій компанії, відповідальній за підписання меморандуму з «Газпромом». Як припускають польські оглядачі, з посади може піти голова правління польської нафтогазової компанії PGNiG Ґражина Пйотровська-Оліва.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG