Доступність посилання

ТОП новини

Ви не повинні оплачувати «додаткові послуги» в адміністративних центрах – Саєнко


Київ – Серед українців побутує думка, що хабарництво – усталена норма життя в Україні. Такі дані оприлюднені у дослідженні з якості надання адміністративних послуг, що проводилося Центром політико-правових реформ і фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва». Дослідження виявило, що 4% опитаних стикалися з вимаганням хабара при отриманні адміністративних послуг. Найчастіше, в адміністративних центрах українцям доводилося стикатися з великими чергами, непоінформованістю й нечемністю посадовців.

Адміністративні послуги надаються суто органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. До центрів із надання адміністративних послуг звертаються не лише підприємці, а й звичайні люди у разі отримання пільг і субсидій, паспортів і посвідчень, зауважує Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Адміністративні послуги це площина, де населення зустрічається з владою
Ірина Бекешкіна
«Оцінки щодо якості надання адміністративних послуг переважно негативні, – каже вона. – За 5-бальною шкалою – 2,8 бала, тобто, люди здебільшого не задоволені якістю. Адміністративні послуги – це найширша площина, де населення зустрічається зі

владою. На сьогодні впродовж року до органів влади з певних адміністративних послуг зверталася майже половина українців. Це набагато більше, ніж у березні 2009 року – тоді кількість звертань доходила до третини. Чому такий зріст? Це обумовлено тодішньою економічною кризою – менше фіксувалося підприємців, автомобілів, паспортів».

У рамках дослідження опитували відвідувачів центрів надання адміністративних послуг у 10 українських містах. Найвищі оцінки отримали центри Харкова, Хмельницького, Черкас, Луганська і Дніпропетровська, а найнижчі – Миколаєва й Полтави, наголосила Ірина Бекешкіна.

Що найбільше допікає відвідувачам центру? Це не тоді, коли посадовці відмовили, а коли відмовили і не пояснили чому
Ірина Бекешкіна
«Що найбільше допікає відвідувачам центру? Це не тоді, коли посадовці відмовили, а коли відмовили і не пояснили чому, – зауважує вона. – Це простежується у Миколаєві, Полтаві, Луганську й Рівному».

Заяви можна заповнювати в інтернеті

Координатор Координаційного центру з упровадження економічних реформ в Україні Олександр Саєнко каже, що Кабінет міністрів України затвердив низку тих адміністративних послуг, які має оплачувати людина. Якщо ж громадянам нав’язують «додаткові послуги», то необхідно скаржитися на урядову гарячу лінію 0-800-507-309, уточнює Саєнко.

Одинадцять відсотків українців дають хабарі – це високий показник
Олександр Саєнко
«Одинадцять відсотків українців дають хабарі – це високий показник. Однозначно, цифру треба зменшувати. Якщо ми говоримо про відповідальність чиновника, то, згідно з дослідженням, у порівнянні з 2009 роком такі заходи, як громадський контроль, викриття фактів корупції через ЗМІ значно набрали показників. Тепер ми не маємо тієї тенденції, коли єдиним засобом боротьби з корупцією є виключно покарання державного службовця, адже ми розуміємо, що завтра прийде інший посадовець. Тож необхідно змінювати систему в цілому», – зазначає Саєнко.

Серед негативних моментів, з якими доводиться стикатися у центрах надання послуг, опитувані називають великі черги, тяганину з розглядом справ, нечемність посадових осіб. Лише 20% серед тих, хто звертався до центрів, не відчули перешкод із отримання адміністративних послуг.

Від січня 2013 року розпочав роботу Єдиний державний портал адміністративних послуг. Ресурс дозволяє користувачам завантажувати й заповнювати в електронній формі заяви, що необхідні для отримання послуг. Також на сайті працює форма «зворотній зв’язок», де кожен може поставити запитання з приводу надання адміністративних послуг.
  • Зображення 16x9

    Богдан Красавцев

    Співпрацюю з Радіо Свобода із жовтня 2012 року. Навчаюся в Інституті журналістики Київського міжнародного університету. Отримую кваліфікацію магістра. Пишу на економічні та суспільні теми. Захоплююся грою на музичних інструментах, українською поезією та історією.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG