Доступність посилання

ТОП новини
08 травня 2021, Київ 18:45

«Газпром» отримає контроль над українським ринком газу?


Київ – Росія побачила сигнал для створення двостороннього газового консорціуму. Про це заявив посол Росії в Україні Михайло Зурабов, коментуючи законопроект щодо зняття заборони на приватизацію підприємств «Нафтогазу». Відповідний документ вже зареєстрований у Верховній Раді. Представники влади говорять, що це потрібно для виконання Україною зобов’язань як члена Енергетичного співтовариства. На думку ж експертів, за нинішніх умов приватизація «Нафтогазу» означатиме передачу російському «Газпромові» контролю над українським ринком газу.

Приватизувати компанію «Нафтогаз», за словами віце-прем’єра Юрія Бойка, рекомендують закордонні експерти. Оскільки, каже він, це дозволить підвищити прозорість холдингу та спрямувати частину грошей на погашення західних кредитів.

Зняття обмеження на приватизацію підприємств «Нафтогазу» здійснюється на виконання Україною зобов’язань як члена Енергетичного співтовариства, сказав Радіо Свобода народний депутат від Партії регіонів Анатолій Кінах. Окрім цього, на думку Кінаха, це дозволить Україні втримати статус стратегічного транзитера.

Україна повинна чітко розуміти і формувати свою енергетичну стратегію відповідно до вимог Енергетичної хартії та Енергетичного співтовариства
Анатолій Кінах
«Необхідно створювати сприятливий інвестиційний клімат, умови державного та приватного партнерства, у тому числі через методи пошуку приватного власника, ефективних інвесторів, – говорить Кінах. – Поки ці умови не будуть створені, у нас залишаються великі ризики втрати Україною статусу стратегічного транзитера. Україна повинна це чітко розуміти і формувати свою енергетичну стратегію відповідно до вимог Енергетичної хартії та Енергетичного співтовариства. А далі – шукати баланс інтересів».

Проти будь-якої приватизації «Нафтогазу» виступають представники опозиції. За словами народного депутата від «Батьківщини», колишнього генерального директора компанії «Івано-Франківськгаз» Володимира Купчака, наразі це питання не на часі.


Ми будемо робити все, аж до блокування парламентської трибуни, щоб не допустити проходження цього законопроекту
Володимир Купчак
«Є загроза, що після приватизації газотранспортна система попаде до невідомого кола осіб, чи це буде Росія, чи це навіть буде за посередництва Європи, – зауважує Купчак. – ГТС має бути державною власністю. Будь-які консорціуми потрібно розглядати з тієї позиції, що Україна буде управляти газотранспортною системою одноосібно. Ми будемо робити все, аж до блокування парламентської трибуни, щоб не допустити проходження цього законопроекту».

«Газпром» вирішуватиме, хто отримуватиме газ і хто ним торгуватиме – експерт

Теоретично у приватизації «Нафтогазу» немає нічого страшного, оскільки великі європейські компанії і «Газпром» давно уже приватизовані, пояснює Радіо Свобода керівник енергетичних програм аналітичного центру «Борисфен Інтел» Сергій Дяченко. До того ж без зняття заборони на приватизацію неможливо повністю виділити «Укртрансгаз» зі структури «Нафтогазу», зберігши у нього на балансі газотранспортну систему. (Йдеться про розділення «Нафтогазу» та три компанії, що Україна має зробити на виконання другого енергопакету, який вона імплементувала як член Енергетичного співтовариства). Разом з тим, наголошує Сергій Дяченко, перед тим, як приватизувати НАК, потрібно диверсифікувати ринок газу. А за нинішніх же умов така приватизація означатиме передачу контролю за українським ринком газу російському «Газпромові».

Це буде означати передачу контролю над нашим внутрішнім ринком газу «Газпрому»
Сергій Дяченко
«Якщо вже говорити про приватизацію «Нафтогазу», то це має здійснюватися у рамках лібералізації ринку газу, щоб НАК не був монополістом як трейдер, – коментує Дяченко. – Але це зробити неможливо, не диверсифікувавши джерела постачання газу. В іншому випадку питання трейдерства в Україні буде питанням доступу до російського газу. Тобто «Газпром» буде вирішувати, хто буде отримувати газ і хто матиме змогу торгувати ним на території України. Це буде формально означати передачу контролю над нашим внутрішнім ринком газу «Газпромові».

Росія ж розцінює перспективу зняття заборони на приватизацію компаній «Нафтогаз» як шлях до створення двостороннього консорціуму.

Факт, що на засіданні уряду минулого тижня були розглянуті поправки до українського законодавства, ми розглядаємо як сигнал
Михайло Зурабов
«Той факт, що на засіданні уряду минулого тижня були розглянуті поправки до українського законодавства, ми розглядаємо як сигнал. Як необхідний, але недостатній сигнал, який, з одного боку, підтверджує перспективи знаходження розв’язання, але з іншого боку, не робить ці перспективи невідворотними», – сказав посол Росії в Україні Михайло Зурабов, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.

На думку ж експертів, такі дії української сторони можуть означати спроби поторгуватися як із європейською стороною, так і з Росією.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Дивитись коментарі (10)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG