Доступність посилання

ТОП новини

Чеченцям у США соромно за дії Царнаєвих


Тамерлан Царнаєв
Співробітникам ФБР довелося буквально перевернути догори дригом одне з бостонських сміттєзвалищ у пошуках ноутбука Тамерлана Царнаєва, старшого з братів-чеченців, яких підозрюють в організації вибуху під час марафону у Бостоні.

Дані, які зберігаються на комп’ютері, мають дати слідчим відповідь на цілий ряд питань: Чи стояла за братами терористична мережа? Звідки вони отримали вказівки для створення вибухового пристрою? Чи були у них спільники на території США?

Наводку щодо ноутбука дав молодший брат Тамерлана, 19-річний Джохар Царнаєв, якого днями перевели із бостонської лікарні до місцевої в’язниці. Втім, поки ФБР розплутує клубок зв’язків Царнаєвих в Америці, іншим американським чеченцям не переливки. Днями в ефірі консервативного каналу «Фокс», чеченців, взагалі, було названо «найлютішими кримінальниками та джихадистами планети». Через дії Царнаєвих, мирним та законослухняним чеченцям доводитья виправдовуватись.

Біженець із Чечні Іслам Баєв:

«Спочатку я подумав, ну будь-ласка хай за цим не стоять мусульмани. Аж ось, виявляється це не просто мусульмани, це чеченці. Я був спантеличений. Мені стало соромно».

Іслам Баєв з родиною перебрались із Чечні до Бостона майже 10 років тому. Він та його сестра - ровесники молодшого Царнаєва, 19-річного Джохара. Сестра вчилась з ним у другому класі школи.

Маленькою, Маріам бачила жахіття війни на власні очі. Каже, якби Царнаєви були свідками того, що бачила вона – вони б цінували мир та спокій життя в Америці:

«У Чечні загинули тисячі людей. Ми бачили, як підривали будинки. Ми стали свідками руїни. А цей юнак ніколи навіть носа туди не показував, не бачив того жаху. Навіть не знаю, що відбувалось в його голові. Ми з братом, такі щасливі, що ми в Америці, далеко від всього цього».

Між тим, Царнаєви почували себе у США не так комфортно. І йдеться не лише про братів. За останніми даними, радикалізації братів могла сприяти і їх власна мати, яка з 2011-го року перебувала у списку ФБР підозрюваних у зв’язку з терористами. Царнаєва навряд чи приїде у США, що відповісти на питання. В Америці на неї чекає арешт за крадіжку, яку вона скоїла у магазині кілька років тому. Втім у США досі може перебувати такий собі «Міша», який за словами дядька Царнаєвих, познайомив братів із радикальними ідеями.

Слідчів також цікавить, хто навчив Царнаєвих виготовляти вибухові пристрої? Одними лише Інтернет-посібниками від аль-Кайди тут не обійшлося – говорять спостерігачі. Бомба Царнаєвих не схожа на ті, які використовують бойовики аль-Кайди, каже колишній агент ФБР Бред Ґарретт:

«Уряд намагається з’ясувати, що саме Тамерлан Царнаєв, старший із братів, робив у Росії. З ким він там вступав у контакт? Чи побував він у таборах підготовки бойовиків?».

Протягом трьох днів ФБР прочісувало сміттєзвалище поблизу Бостона, шукаючи лептоп Царнаєва. Очевидно він може містити дуже цінну інформацію. Чи знайшли комп’ютер – не відомо. Втім до рук правоохоронців вже потрапив мобільний підозрюваного. Тож незабаром можна буде знати з ким спілкувався Тамерлан перед терактами.

Поки триває слідство Бостон повільно приходить до тями. Відновлюють роботу магазини поблизу місця вибухів. Люди з надією дивляться у майбутнє і чекають відповідей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG