Доступність посилання

ТОП новини

У Кривому Розі виявили масове поховання часів Другої Cвітової війни


Дніпропетровськ – У Кривому Розі на Дніпропетровщині виявили масове поховання часів Другої Cвітової війни. За попередніми даними, в захороненні – останки кількох тисяч солдатів Червоної армії. Проблему масових поховань часів війни на Дніпропетровщині громадськість порушує давно, це роблять члени пошукових організацій і товариства етнічних німців. Наразі в області, за попередніми даними, є не одне необліковане поховання часів війни – як радянських військових, так і тих, хто воював на іншому боці – німців, румунів, італійців. Українські пошукові організації з’ясовують місця поховань винятково солдатів Червоної армії, опіку над останками іноземних солдатів беруть на себе закордонні організації.

Масове поховання у Кривому Розі виявили на приватному подвір’ї під час земляних робіт. Керівник місцевого відділення пошукової організації «Пошук-Дніпро» Олександр Гузь, який виїздив на місце події, розповідає: у захороненні можуть бути останки кількох тисяч солдатів Червоної армії, що були в’язнями німецького концентраційного табору «Шталаг». За однією з версій, серед них були моряки, розстріляні за спробу масової втечі. Тепер пошуковці мають дослідити місцину й ініціювати перепоховання коштом держави.

«Один із ровів має розміри 3 на 7 метрів. Розстріляні були укладені в 4-5 шарів. Буде ухвалене рішення про ексгумацію й подальше перепоховання», – розказує пошуковець.

Недбалість під прикриттям гасла «Ніхто не забутий»

За радянських часів про загиблих військовополонених Червоної армії взагалі воліли не згадувати, вважаючи їх зрадниками, «ворогами народу», зазначає член Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій Ярослав Жилкін. За його словами, радянське гасло «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» було наскрізь фальшивим, про що свідчить недбале ставлення до поховань часів війни. Експерт зазначає: наприкінці 50-х років минулого століття проводилася кампанія з укрупнення таких поховань – могили переносили, прізвища загиблих втрачали.

«По факту ми зараз приносимо квіти не на могили, а на каміння. А могили зовсім в інших місцях. У ході цих укрупнень не переносили могили, а переносили просто прізвища», – каже експерт.

На місці загибелі німецьких солдатів – кінотеатри й санаторії?

Ситуація з увічненням пам’яті загиблих «по інший бік барикад» – німецьких, італійських, румунських солдатів, які воювали в армії вермахту, ще гірша. За радянських часів місця їхніх захоронень просто плюндрували – зрівнювали із землею, розказує голова товариства німців Дніпропетровщини «Відерґебурт» Володимир Рейнберґ. Займаючись пошуковою роботою, він виявив, що в селі на межі Дніпропетровської та Запорізької області, на місці німецького військового поховання, кілька десятиліть тому звели клуб. Старожили розповіли: останки німецьких військових тоді вилучили й нишком підзахоронили до братської могили радянських солдатів

«Родичі загиблих ще в радянські часи писали листи із запитами, а нам відповідали, що «на території Радянського Союзу масових захоронень іноземних солдатів немає». А їх і справді «немає». Бо на місцях цих масових поховань були будови – кінотеатри, будинки відпочинку – на цвинтарях», – зазначає Володимир Рейнберґ.

Україна визначила, де мають бути збірні німецькі цвинтарі

Держава Україна наразі не опікується похованнями солдатів вермахту, визнає керівник Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурної спадщини Лідія Голубчик, турботу про них беруть на себе іноземні держави, а також родичі загиблих за кордоном, якщо такі знаходяться.

«Україна дає право німецькій стороні проводити пошукові роботи німецьких поховань, переносити ці останки в певні місця. Якщо родичі фінансують, то ці останки вивозяться до Німеччини і там здійснюють поховання», – сказала фахівець.

Тим часом німецька громада Дніпропетровщини ініціює створення на теренах області німецького військового меморіального цвинтаря.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG