Доступність посилання

ТОП новини

Україномовне «завтра» настане невідомо коли


Київ – Навчальні заклади підвищення кваліфікації лікарів порушують законодавство щодо мови викладання. Про це Радіо Свобода заявив курсант Національної медичної академії післядипломної освіти імені Платона Шупика Микола Кур’янов. Він назвав це русифікацією закладу й написав про це у відкритому листі до ректора академії. Кур’янов також зазначає: «21 січня 1978 року в Каневі, на Тарасовій горі, спалив себе Олекса Гірник, протестуючи проти російської окупації та русифікації України. Але то було в «Тюрмі народів» («Імперії зла»). Наразі всупереч чинному законодавству продовжується те саме в незалежній Україні». Зокрема, в академії післядипломної освіти, зауважує Кур’янов.
Микола Кур’янов (фото з особистої сторінки facebook Миколи Кур'янова)
Микола Кур’янов (фото з особистої сторінки facebook Миколи Кур'янова)

Киянин Микола Кур’янов проходить піврічний курс навчання у Національній медичній академії післядипломної освіти імені Платона Шупика за спеціалізацією «сімейна медицина». Молодий фахівець, що опанував медичну термінологію українською мовою, каже, що його попередні знання зводяться нанівець у медичній академії післядипломної освіти, де переважна більшість дисциплін викладається російською мовою.

За словами Миколи Кур’янова, викладачі практично на свій розсуд визначають, якою мовою викладати, а дехто з них бідкається, що, мовляв, немає медичної термінології українською мовою.

На кожну лекцію чи заняття україномовне припадає приблизно три російськомовні
Микола Кур’янов
«На кожну лекцію чи заняття україномовне припадає приблизно три російськомовні. Я мав розмову з більшістю тих викладачів, які викладають російською мовою. Вони мені кажуть, що так зрозуміліше. Мовляв, деякі люди хочуть російською – і що тут робити? А у вас будуть, наприклад, пацієнти російськомовні, і як ви з ними будете спілкуватися? А ще кажуть, дам вам закон 2012 року і там написано, що уже можна російською. Тобто, не задумуються викладачі над тим, що є законодавчо закріплене право отримувати освіту українською мовою. Не турбує це питання й керівництво академії», – наголошує Микола Кур’янов.

«Уже завтра все буде українською»?

На зустрічі з першим проректором Юрієм Вдовиченком Микола Кур’янов підтвердив свої вимоги, а перший проректор у відповідь запевнив, що для нього «вже завтра все буде українською».

Проректор Національної медичної академії післядипломної освіти Юрій Вдовиченко в інтерв’ю Радіо Свобода зазначив, що проблем із мовою навчання не існує і питання, яке порушив курсант Кур’янов, також по суті вирішене.

Зараз буде сформована група, в якій буде викладання тільки державною мовою
Юрій Вдовиченко
«Мовний режим регулюється таким чином. Ми розглядали це питання із керівництвом інституту і з керівництвом кафедри. Там на циклі склалася така ситуація, що більшість курсантів із донецького регіону, зі Східної України, і вони попросили викладати російською мовою. Ми опитували всіх курсантів. Але це добре, що він до нас звернувся, зараз буде сформована група, в якій буде викладання тільки державною мовою. Ми його повністю підтримали. Так що ми це питання вже закрили, і там на кафедрі буде все гаразд», – наголосив проректор Національної медичної академії післядипломної освіти Юрій Вдовиченко.

Проректорське «вже завтра все буде українською» на практиці вилилося в те, що на початку однієї з лекцій викладач запитала аудиторію, якою мовою проводити заняття. Більшість групи, за словами Миколи Кур’янова, висловилася за українську. Але до цього викладач була не готова, бо не мала наочних матеріалів українською мовою і сама, як зазначив курсант, володіла нею на рівні прем’єр-міністра Миколи Азарова.

Окрім того, як зазначив Кур’янов, викладачі продовжують викладати дисципліни російською. Курсант також спростував інформацію проректора про те, що в академії проводилося опитування щодо мови навчання.
Раїса Богатирьова
Раїса Богатирьова

Чи наведе міністр «порядок» в окремо взятому відомстві?

Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова, в чиєму підпорядкуванні перебуває Національна медична академія післядипломної освіти імені Платона Шупика, запевнила кореспондента Радіо Свобода, що викладання мусить бути державною мовою.

Наведемо порядок, не хвилюйтеся
Раїса Богатирьова
«Так у нас же діє закон України. Він і визначає мовний режим. Якщо укладається контракт, то набираються викладачі, які на контрактній формі з іноземцями, то викладають українською мовою і англійською. Наведемо порядок, не хвилюйтеся», – запевнила міністр.

Микола Кур’янов має великі сумніви щодо наведення порядку, хоча для цього ніби й потрібно небагато: розпорядження ректора, що викладання у виші ведеться українською мовою. А з іншого боку, на його переконання, русифікація українців у навчальних закладах відбувається тому, що не були введені обов’язкові іспити з української мови для викладачів і не передбачено відповідальності за порушення законного права громадян на освіту державною мовою.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG