Доступність посилання

ТОП новини

Українці – анархісти, які хочуть «сильної руки»


Київ – Україні не вистачає «сильної руки». Так вважає майже 60% українців, опитаних соціологами з групи «Рейтинг». Попри це, понад 40 відсотків опитаних вважають, що Україні не вистачає «більшої свободи слова», і половина висловлюється за розвиток ринкової економіки. Такі суперечливості позицій експерти пояснюють слабкою демократією. При цьому фахівці наголошують, що українцям не притаманна любов до «сильного господаря».

59 відсотків опитаних вважають, що Україні не вистачає «сильної руки». Така тенденція зберігається після президентства Віктора Ющенка, упродовж якого тривав президентсько-прем’єрський конфлікт. Але, як заявив Радіо Свобода Олексій Антипович, директор соціологічної групи «Рейтинг», яка проводила це дослідження, українці не хочуть диктатора, йдеться просто про сильного менеджера.

«Сильна рука» – це скоріше про сильного керівника, менеджера, а не про авторитарне керівництво
Олексій Антипович
«Зараз ця цифра стабільна. Інша річ, що у показниках, наприклад, з розвитку ринкової економіки, цензури, свободи слова тенденція говорить про те, що люди потребують більше свободи, – розповідає Антипович. – Тому «сильна рука» – це скоріше про сильного керівника, менеджера, а не про авторитарне керівництво. Українці вже не хочуть авторитаризму. Вони звикли до демократії і свободи слова».

Прихильниками «сильної руки» здебільшого є представники старшого покоління, зазначає Радіо Свобода політичний експерт Володимир Фесенко. Ще однією причиною цього він називає слабку демократію в Україні. Разом з тим Фесенко наголошує, що настрої українців є дуже суперечливими.

Половина населення каже, що має свою улюблену партію. Це все стан молодої, хиткої демократії
Володимир Фесенко
«Одна і та ж людина може підтримувати свободу слова і «сильну руку», європейську інтеграцію України і союз з Росією, – каже він. – Одна і та ж людина каже, що не довіряє партіям (у нас рівень довіри партіям навіть нижчий, ніж рівень довіри міліції), але половина населення каже, що має свою улюблену партію. Це все стан молодої, хиткої демократії. Наявність такої амбівалентності – це показник того, що вирішальний вибір буде за елітами».

Індивідуальна свобода чи «сильна рука»?

Якщо ж подивитися на історичну перспективу, то українцям, на відміну від росіян, орієнтація на «сильну руку» не притаманна, переконаний історик Володимир В’ятрович. Оскільки тривалий час українці не мали власної держави, а відтак і загальновизнаного сильного керівника.

В українців дуже високий ступінь індивідуальної свободи, яка справді часом може переростати в анархію
Володимир В’ятрович
«На відміну від сусідів росіян, які мають великий культ держави і відповідно державного керівника, в українців в історії, навпаки, ніколи не було якогось сильного вождя, який би був визнаний всіма, – наголошує В’ятрович. – В українців дуже високий ступінь індивідуальної свободи, яка справді часом може переростати в анархію. Але ті люди, які б мали бути зацікавлені у розбудові держави, повинні цю свободолюбну енергію використати на позитив».

У сусідній же Білорусі прихильниками «сильної руки» є майже третина громадян, а прихильниками демократії – більше ніж половина. Такими є дані білоруського Незалежного інституту соціально-економічних і політичних досліджень.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG