Доступність посилання

ТОП новини

Електроенергетика повертається у 90-і?


Київ – Держава продовжує дотувати дешеві тарифи не лише на газ, але і на електроенергію. До того ж спонсором вона виступає двічі. Перший раз, коли не підвищує тарифи для споживачів, а другий – компенсуючи різницю у тарифах енергогенерувальним підприємствам.

Зараз, щоб компенсувати різницю у тарифах, державне підприємство «Енергоринок», яке є оператором оптового ринку електроенергії України, пропонує Міністерству енергетики та вугільної промисловості створити спеціальний фонд для розрахунків із теплокомуненерго та водоканалами. Про це Радіо Свобода повідомив керівник юридичної служби «Енергоринку» Олег Поліщук.

Заборгованість підприємства «Енергоринок» перед «Енергоатомом» становить близько 6 мільярдів гривень
Олег Поліщук
«Загальна заборгованість підприємства «Енергоринок» перед «Енергоатомом» становить близько 6 мільярдів гривень, – зазначає Поліщук. – На окрему заборгованість, близько одного мільярда гривень, «Енергоатом» створив резерв сумнівних боргів. На неї нараховується резерв сумнівних боргів. Тобто ця величина є збитком підприємства. «Енергоринок» пропонує зазначену заборгованість погасити. Таким чином, «Енергоринок» погасить «Енергоатому» сумнівну заборгованість, яка перетвориться на прибуток «Енергоатому».

Саме ці кошти «Енергоринок» пропонує перерахувати до державного бюджету, продовжує Олег Поліщук.

«Таким чином у «Енергоатому» зменшаться збитки, зменшиться загальна заборгованість за електроенергію, відбудеться загальне зменшення по всій галузі дебіторсько-кредиторської заборгованості, починаючи від споживачів водоканалів, обленерго, «Енергоринок», по ланцюгу генерувальна компанія «Енергоатом» і державний бюджет. Також зменшиться напруга по регіонах у зв’язку з можливими відключеннями», – зазначає Поліщук.

Приватні власники вимагають компенсації

Сьогодні вартість електроенергії для населення становить 28 копійок за кіловат на годину. А за оцінками експертів, економічно обґрунтованою ціною було б від 80 копійок до гривні. Утім, зрозуміло, що за нинішніх умов держава не підвищуватиме тарифів.

Окрім державного «Енергоатому», в цій галузі працюють і великі приватні компанії. Упродовж останнього року компанія ДТЕК, контрольована Рінатом Ахметовим, купила чи взяла в оренду більшість вугільних та електрокомпаній. Зараз ДТЕК контролює половину українського ринку видобутку вугілля і виробляє близько третини електроенергії. Відтак приватні власники не бажають працювати собі у збиток і вимагають від держави компенсувати різницю у тарифах.

Якщо держава не хоче підвищувати тарифи, вона повинна знайти ці гроші у бюджеті, сказав Радіо Свобода голова наглядової ради «Київенерго» Іван Плачков. Разом з тим, на його переконання, ці гроші не повинні братися в «Енергоатому».

Якщо ми перетворимо «Енергоатом» у банкрута де-факто, то може бути біда
Іван Плачков
«Боюся, щоб із «Енергоатомом» не сталася така ситуація, як із «Нафтогазом», – каже Плачков. – «Нафтогаз» ще може качати чи не качати газ, а якщо ми перетворимо «Енергоатом» на банкрута де-факто, то тут може бути біда. Держава повинна з бюджету це компенсувати. За законом, якщо держава встановлює тарифи, які не забезпечують рівень витрат, то держава компенсує. До чого тут «Енергоатом»? Держава взяла на себе зобов’язання, то нехай знаходить гроші чи підвищує тарифи».

Ситуація виходить за межі енергетики – експерт

Нинішня ситуація в електроенергетиці починає нагадувати 90-і роки, які характеризувалися величезними неплатежами та бартерними розрахунками, говорить Радіо Свобода керівник енергетичних програм центру «Борисфен Інтел» Сергій Дяченко. Відтак, наголошує експерт, ситуація виходить за межі енергетики та неплатежів, йдеться про загальну економічну ситуацію в країні.

У нас монополізовані основні виробничі сфери. Це стосується і металургії, і хімії, і зараз вже енергетики
Сергій Дяченко
«У нас монополізовані основні виробничі сфери, – пояснює Дяченко. – Це стосується і металургії, і хімії, і зараз вже енергетики. Ринку праці як такого немає, оскільки роботодавці – монополісти. Завдяки цьому вони можуть не займатися підвищенням ефективності виробництва, а підтримувати конкурентозданий рівень собівартості за рахунок низького рівня оплати праці. Таким шляхом йдуть більше українських виробників. А оскільки жебрацький рівень оплати праці, то і виникають проблеми з переходом на економічно обґрунтовані тарифи за енергоносії і комунальні послуги, оскільки населення просто буде не в змозі їх оплачувати».

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних стратегій. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG