Доступність посилання

ТОП новини

Facebook, Twitter, Youtube хочуть взяти в Європі на службу антитероризму


Люксембург – Євросоюз занепокоєний радикалізацією молоді, що сповідує іслам та добровільно воює на фронтах громадянської війни у Сирії. Французи, бельгійці, британці, ірландці чи громадяни інших європейських держав, пройшовши «школу тероризму» на Близькому Сході, становлять загрозу для національної безпеки вдома. Спільний план боротьби з цим явищем, включно із використанням соціальних мереж та міжнародних контактів, взялися створювати європейські уряди й фахівці з питань безпеки.

27 європейських міністрів внутрішніх справ намагаються боротися із феноменом, що у ЄС називають «іноземними бійцями». Йдеться про виїзд на сирійський фронт молодих громадян країн Європейської співдружності, які, здебільшого, там воюють в угрупованнях джигадистів. Правоохоронні органи об’єднаної Європи, у першу чергу, занепокоєні тим, що ці молоді європейці, повертаючись додому, сповідують та поширюють радикальні погляди і стають небезпечними для суспільства.

Відчуття терористичної загрози, що становлять ці люди, значно посилилося після нещодавнього брутального вбивства британського солдата у Лондоні.

Єврокомісар із внутрішніх справ Сесилія Мальмстрем зазначає, що робота у цьому напрямку вже ведеться доволі активно, бо ця справа непокоїть багато держав. Зі свого боку, Єврокомісія намагається підтримувати те, що роблять у цій сфері країни-члени.

«У нас налагоджена мережа інформування щодо радикалізації, куди включені різні країни та різнопрофільні групи, – пояснює європейський комісар. – Вони працюють над попередженням, стратегіями, націленими проти (радикальних) проповідей, встановлюють зв’язки із локальними спільнотами. Їхня місія полягає також у знеохочуванні молодих бійців йти (до Сирії), а також у стратегії їхнього виходу з цих (радикальних) кіл тощо».

Сотні вихідців з ЄС воюють у Сирії

Фахівці усіх держав-членів ЄС провели у Люксембурзі консультації із координатором боротьби із тероризмом на теренах Європи Жілем де Керкховом. Він, зокрема, зауважив, що до проблеми європейських ісламських радикалів, які воювали у Сирії, слід ставитися серйозно. На його думку, варто вдаватися до всіх можливих засобів, зокрема, використовувати Facebook, Twitter, Youtube та інші соціальні мережі. Головний антитерорист Євросоюзу також пропонує далі поглиблювати співробітництво у цій сфері, з одного боку, між державами ЄС, з іншого – із Туреччиною, яка стала своєрідним «перевалочним пунктом» виїзду європейської молоді на сирійський фронт.

За деякими даними, у Сирії в окремих групах радикалів воює від п’яти до семи сотень вихідців із держав ЄС.

Занепокоєння з цього приводу висловлює і Росія. Голова російської ФСБ Олександр Бортніков нещодавно заявив, що на боці Аль-Каїди у Сирії беруть участь у воєнних діях до 200 ісламістів із Кавказу.

Потрібна контрпропаганда – бельгійський міністр

Особливо активні у боротьбі з цим феноменом бельгійські та французькі служби. Манюель Вальс, міністр внутрішніх справ Франції, зауважує, що Євросоюз повинне негайно створити правову базу для «винесення звинувачень тим, хто вирушає на тренування тероризму». У Бельгії вже давно діє спеціальна робоча група, яка шукає шляхи виходу з цієї проблеми, адже за час громадянської війни у Сирії, там вже побували й продовжують воювати десятки молодих бельгійців.

«Треба на рівні Європи створити службу, яка б через інтернет, зокрема, через соціальні мережі, проводила контрпропаганду, – каже міністр внутрішніх справ Бельгії Жоель Мільке. – Слід казати щось на противагу радикальним закликам, які там лунають. Нам потрібні фахівці, що знайомі з цією проблемою, які володіють відповідними мовами».

Саме так вже давно роблять у Сполучених Штатах, додає бельгійський міністр. Чому б такий досвід не використати й у Євросоюзі?

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG