Доступність посилання

ТОП новини

Американець пояснив, чому оприлюднив інформацію про таємний контроль спецслужб США


Едвард Сноуден
Прага – 29-річний американець Едвард Сноуден стверджує, що він працював на Управління національної безпеки (NSA), а також Центральне розвідувальне управління (CIA) та здійснив свідомий витік інформації в інтернеті про зміст спеціальних програм спецслужб США з контролю за інтернетом і телефонними мережами. Сноуден сказав британській газеті The Guardian після втечі зі США до Гонконгу, що він не бажає жити у світі, де фіксується все, що він робить. У ЦРУ США змушені були визнати, що Сноуден оприлюднив інформацію про секретні американські програми стеження за інтернетом і телефонними мережами. Влада США називає ці дії Сноудена «небезпечними та безвідповідальними».

Едвард Сноуден пояснив журналістам у Гонконгу, де, за його словами, проситиме політичний притулок, що він діє таким чином, бо його країна вибудовувала непідконтрольну і секретну машину шпигування, за допомогою якої могла стежити за кожним американцем.

«Я думаю, що суспільство має бути належним чином інформоване стосовно мотивів людей, які роблять ці витоки інформації про речі, несумісні з демократичною моделлю. Це підрив влади, яка є значно небезпечною для демократії», – зазначив Сноуден.

Він сказав, що передав журналістам секретні матеріали для того, щоб розпочати громадянську дискусію про межі компетенції влади та права суспільства контролювати її дії.

Базуючись саме на інформації Едварда Сноудена, такі газети, як американська Washington Post та британська The Guardian, ще минулого тижня оприлюднили деякі деталі техніки секретного контролю спецслужб США через отримання від телефонної компанії Verzion даних про мільйони дзвінків, а також спеціальної програми під кодовою назвою PRISM, яка забезпечувала спецслужбам доступ до серверів дев’ятьох найбільших інтернет-компаній, включно з Google, Microsoft, Yahoo, Apple, Facebook.

Я мав повноваження контролювати будь-кого, від вас і вашого рахунку, до федерального судді, навіть президента.
Едвард Сноуден
Едвард Сноуден також заперечив твердження про безпечність цих програм. «Будь-який аналітик у будь-який час може контролювати кого завгодно, – наголошує він. – Через будь-яку мережу. Де завгодно. Де це будуть перехоплювати, залежить від техніки і повноважень аналітика. Не кожний аналітик має повноваження перехоплювати будь-кого. Коли я там працював, я мав повноваження контролювати будь-кого, від вас і вашого бухгалтера до федерального судді, і навіть президента, якби я отримав про це персональне повідомлення».

Влада США: витік інформації від Сноудена «небезпечний і безвідповідальний»

Минулої неділі, 9 червня, видання The Guardian назвало ім’я Сноудена, про що він попросив сам. Газета також розіслала поштою інтерв’ю з американцем в Гонконгу, де той зупинився після втечі з Гаваїв (США).

ЦРУ відмовилося коментувати цей випадок. Американські офіційні особи охарактеризували це як «небезпечний і безвідповідальний крок».

Представник комітету з розвідки Конгресу США Пітер Кінґ закликав у неділю Гонконг «негайно видати Сноудена».

Минулої п’ятниці президент США Барак Обама захищав методи з боротьби з тероризмом та заявив, що американцям потрібен вибір у балансі між приватним життям і безпекою. Обама й Конгрес вважають, що робота Управління національної розвідки контролюється та дозволяється владою, тобто є законною.

The Guardian розповіла, що Едвард Сноуден працював в Управлінні національної розвідки (NSA) упродовж 4 років як контрактник для зовнішніх компаній, включно з Booz Hamilton та Dell.

У своєму відеоінтерв’ю Сноуден сказав, що сподівається, що врешті Ісландія, котра сповідує інтернет-свободу, могла б надати йому притулок.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG