Доступність посилання

ТОП новини

Польща на Євро-2012 заробила більше, ніж прогнозувала


Варшава – Впродовж кількох найближчих років Польща відчуватиме позитивні ефекти Євро-2012. Польські економісти підрахували, що на проведенні чемпіонату країна заробила більше, ніж вони прогнозували. Експерти кажуть, що впродовж семи років після чемпіонату до бюджету країни надійде понад 7 мільярдів євро. Це буде капітал, приваблений до Польщі відчутним покращенням її іміджу. Країні, спроможній проводити великі спортивні заходи, твердять аналітики, довіряють і серйозні завдання, і гроші.

Готуючись до Євро-2012, поляки ставили собі за мету повторити так званий барселонський ефект. Інакше кажучи, максимально спопуляризувати свою країну під час футбольного чемпіонату, щоб привабити до неї якнайбільше туристів. У Варшаві повторювали, що іспанська Барселона стала популярним туристичним центром саме після великого спортивного заходу – літньої Олімпіади 1992 року. Проте після проведення Євро-2012 організатори цього футбольного свята кажуть, що замість барселонського ефекту вони отримали польський. У чому він полягає?

Йоанна Муха, польський міністр спорту, перелічує ознаки «польського ефекту»: «Це значна активізація суспільства, будова суспільного капіталу, чудовий розвиток нашої країни, якого не було б, якби не чемпіонат Євро-2012, будова позитивного образу країни, яка може підготувати великий міжнародний захід. Усі ці моменти творять цей польський ефект».

Гроші, вкладені в чемпіонат, ще довго приноситимуть прибутки

Міколай Пйотровський, речник товариства pl.2012+, рік тому відповідав за інформаційну кампанію європейського футбольного чемпіонату. Він продовжує моніторувати дослідження експертів про наслідки Євро-2012 для польської економіки. За словами Пйотровського, група економістів та науковців, яка робила прогнози результатів, спричинених чемпіонатом, нещодавно уточнила свої передбачення.

Закордонні вболівальники залишили в нашій країні набагато більше грошей, ніж ми сподівалися
Міколай Пйотровський
«Закордонні вболівальники, які приїхали до Польщі на чемпіонат, залишили в нашій країні набагато більше грошей, ніж ми сподівалися, – зауважує Пйотровський. – За попередніми підрахунками, вони мали залишити у Польщі приблизно 700 мільйонів злотих, та виявилося, що туристи витратили у нас 1 мільярд 200 мільйонів злотих упродовж 23 днів чемпіонату».

Пйотровський говорить, що зміцнення позитивного образу Польщі під час Євро-2012 має безпосередній вплив на національну економіку. Під час чемпіонату, нагадує він, у Польщі перебували громадяни 110 країн світу. Польський експерт твердить, що позитивні враження цих людей та успішне проведення чемпіонату – це одна з причин вдалого просування бренду «Польща» у світі.

За даними британських аналітиків з фірми Brande Finance, польський національний бренд опинився на престижній 20-й сходинці у світовому рейтингу. У свою чергу польські економісти підрахували, що прибутки Польщі від поліпшення образу країни впродовж 7 років становитимуть сім з половиною мільярдів євро. Це на півмільярда євро більше, ніж у Польщі сподівалися, каже Пйотровський.

Експерт наголошує й на тому, що капіталовкладення в інфраструктуру країни перед Євро-2012 ще довго приноситимуть Польщі позитивні результати.

«Розвиток економіки прискорився, – зауважує Міколай Пйотровський. – Це прискорення впродовж найближчих 7 років може дати польському національному валовому продуктові приблизно 20 мільярдів злотих. Це трохи менше, ніж те, що прогнозувалося, бо не всі проекти вдалося вчасно реалізувати, та все одно це величезна сума, якщо взяти до уваги, що Євро-2012 обійшлося нам у кілька сотень мільйонів злотих».

Свято футболу показало світові, що країна безпечна

Пйотровський звертає увагу і на те, що вдале проведення такого заходу, як футбольний чемпіонат Європи, показало Польщу у світі як країну, спроможну організовувати великі міжнародні заходи. Тому, каже він, ООН довірила полякам проведення Міжнародного кліматичного саміту. Прикметно, що цей тритижневий захід відбуватиметься на Національному стадіоні у Варшаві, спорудженому на потреби Євро-2012.

В цілому, підсумовує Пйотровський, минулого року і поляки, і українці показали світові, що їхні країни гарні й безпечні. Перебіг Євро-2012, твердить експерт, спростував негативний образ двох країн, представлений у резонансному документальному фільмі BBC «Стадіони ненависті».

«Я думаю, що до Європи і до цілого світу дійшов сигнал про те, що в центрі Європи є дві великі держави, які вміють спільно управляти складними проектами. У наших країн спільна складна історія, та я думаю, що більше нас єднає спільне майбутнє в Європі та спільний розвиток», – сказав Радіо Свобода речник товариства euro2012+.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG