Доступність посилання

ТОП новини

Чому в Україні кожна друга подружня пара розлучається?


Київ – Більше ніж половина українців розлучаються і часто це роблять у перші роки подружнього життя, мовить офіційна статистика. Криза сім’ї в Україні поглиблюється, і це поширюється на наступні покоління. Такі результати дослідження «Фактори сімейного щастя» оприлюднив у четвер президент фонду «Сім’я» Адріан Буковинський. Він запевняє, що ситуацію виправити можна, і дає поради.

Послухайте думку киян: що є запорукою сімейного щастя:
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

В Україні щороку реєструють в середньому 300 тисяч шлюбів, і більше ніж половина подружніх пар розлучаються, зазначає кандидат філософських наук, президент фонду «Сім’я» Адріан Буковинський.

«Найменша кількість розлучень у західних регіонах України, а найбільша – у південних і східних. Якщо середній відсоток розлучень по Україні – 57%, то в західних регіонах він складає 30%, а в південних і східних – доходить до 70%. Місто Київ – у центрі», – говорить Адріан Буковинський.

«Основна причина розлучень – непідготовленість»

За словами дослідника, основною причиною розлучень є непідготовленість до подружнього життя. А цим мають займатися батьки (показуючи власний приклад) та школа (проводячи на ці теми спеціальні уроки).

«Можна стверджувати, що криза інституції сім’ї поглиблюється і проектується на наступні покоління. Основна причина – це
непідготовленість до життя в подружжі, нестача знань та порушені ціннісні орієнтири. Комплексна підготовка до життя в подружжі допоможе зменшити кількість розлучень і покращити демографічну ситуацію. Якою є сім’я на сьогоднішній день? Найперше і в основному, вона є неповною. Сьогодні поняття сім’ї викривлене і люди, які створюють сім’ю і мають потребу до міцних і надійних відносин, у переважній своїй більшості не вміють і не можуть собі їх забезпечити. Чому? Тому що не навчили, не показали приклад. Шлях до нещасливого життя лежить через образи, нерозуміння, побутові негаразди та нестримані емоції», – каже філософ.

Батьки третини розлучених пар втручались у їхнє сімейне життя

Крім того, як показує дослідження, батьки кожної третьої з розлучених пар активно втручались у їхнє сімейне життя.

Щасливі пари ті, що одружуються «за покликом серця», а не тому, «що усі вже навколо одружені», кажуть дослідники.

Соціологічне опитування показало, що взаєморозуміння, кохання, прийняття іншого таким, як він є, взаємне бажання вдосконалюватися разом, спільні інтереси, боротьба зі своїм его – це фундамент щасливого шлюбу. Шлях до нещасливого сімейного життя лежить через обмани, нечесність із партнером.

А от вирішувати конфлікти, як з’ясувалося, допомагає присутність дітей, віра в Бога, вміння переступати через своє «я», вміння змовчати, вміння приборкати емоції, бачення проблем у собі, а не в партнерові, вміння робити те, чого не хочеться.

«Пік розлучень припадає на перші роки – від 3 місяців до півтора року»

15 травня цього року український уряд затвердив Державну цільову соціальну програму підтримки сім’ї до 2016 року, головним розробником якої є Міністерство соціальної політки. І оскільки дослідження «Фактори сімейного щастя» проводилося за підтримки Мінсоцполітики, то його висновки чиновники обіцяють взяти до уваги. Зокрема, йде мова про запровадження спеціальних дисциплін у школах, вишах та центрах сімейної консультації. Про це говорить Руслан Колбаса, директор Департаменту сім’ї та дітей Міністерства соціальної політики України.

«Дійсно, я підтверджую, що на сьогоднішній день залишається ще високий відсоток розлучень в Україні – це від 52 до 61% розлучень припадає на молоді сім’ї, на молоді пари. По цьому дослідженню ми бачимо, що пік розлучень припадає на перші роки – від 3 місяців до півтора року, коли йде непорозуміння між чоловіком та жінкою, недовіра, нещирі відносини, фінансові труднощі. Тому дане дослідження чітко і прозоро нам каже про ті моменти, на які нам потрібно робити акценти у програмі підтримки сім’ї. Ми бачимо, що головна підтримка має бути спрямована на формування і підготовку молодих людей, які вступають у подружжя», – наголошує Руслан Колбаса.

Розлучення батьків утричі збільшує можливість розлучення їхніх дітей

Актор та народний депутат від партії «Свобода» Богдан Бенюк живе в шлюбі понад 30 років, у нього троє дітей: дві дочки і син, а також є онук та онучка. За словами Богдана Бенюка, особливих таємниць міцного шлюбу немає: взаємоповага, відсутність намагань довести, хто головний у родині, відповідальність перед дітьми.

«Ми завжди говоримо, що коли є сім’я, то обов’язково має бути розподіл обов’язків: хто чим займається. Мені здається, що всі мають займатися одним цілим. Внутрішні стосунки між людьми і родина мають існувати абсолютно на рівноправній основі. Має бути розуміння того, як підростають діти і що вони бачать. Наскільки їхні батьки чесно і незавуальовано не роблять такий самий «пасаж», як зараз робить багато хто у нас у державі, коли ми заводимо словоблуддя і таким чином самі зсередини розрушуємо таку інституцію, як сім’я», – каже Богдан Бенюк.

Розлучення батьків, говорять психологи, утричі збільшує можливість розлучення у майбутньому їхніх дітей. А у малюків, які зростали у повній сім’ї, в дорослому віці розпадається лише один із 20 шлюбів.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG