Доступність посилання

ТОП новини

Папа Франциск – один проти курії?


Рим – Непублічна заява папи Римського про існування корупції у Ватикані спричинила нові припущення оглядачів про інтриги у Римській курії та необхідність реформування адміністрації церкви. Після трьох місяців понтифікату папа Франциск дав зрозуміти, що йому складно одноосібно запроваджувати зміни. Тож оголошена реформа наразі просувається мляво, кажуть оглядачі.

Про існування лобістських груп у ватиканських колах говорять давно. А довкола сексуальних скандалів концентрувалося розслідування скандалу «Ватілікс», що розгорівся торік.

Як переповідають знавці справ у Ватикані, папа Франциск прочитав повне досьє цієї справи і був дуже вражений, назвавши його «вибуховим». На поверхню випливли факти про священиків- гомосексуалів, які нібито просували по кар’єрі своїх прибічників у курії, будучи під протекцією високопосадовців у Ватикані.

Подалі від курії – ближче до людей

Заяву папи про ці проблеми Церкви, що пролунала 6 червня під час приватної зустрічі із представниками Релігійної конфедерації Латинської Америки, офіційно у Ватикані не коментують. Уникають коментарів і тоді, коли понтифік під час загальних аудієнцій на площі Святого Петра говорить про «внутрішні біди» церкви, про «війни, які спричиняють між собою і християни».

Оглядачі пояснюють таку реакцію чиновників кількома причинами. Одна із них криється у тому, що Франциск вирішив мешкати подалі від курії, у готелі «Дім Святої Марти», щоб бути вільнішим у своїх діях і здійснювати власну кадрову політику.

«Те, що папа продовжує жити у «Домі Святої Марти», говорить про ухилення від керування Святим престолом. У цьому готелі понтифік доступний для всіх єпископів, які приїздять до Рима і проживають у Ватикані. Зруйнувалася система фільтрування, яка раніше вела до папи. З ним легше зустрітися і поговорити», – зауважує Еціо Мауро, головний редактор видання La Republica.

«Але це фільтрування не працює тепер і у зворотньому напрямку, – продовжує він. – Слова й наміри папи передавала курія, часто це був держсекретар Ватикану, кардинал Тарчізіо Бертоне, котрий узяв на себе роль віце-папи, а це неприпустимо, це не передбачено канонами Ватикану».

Папа бере час на реформи

Папа Франциск працює на благо церкви, зауважують оглядачі. Що ж до прямого втручання в адміністративні справи, то понтифік тримає дистанцію. З його приходом чекали швидкої зміни керівників курії.

Але під час тієї ж зустрічі із латиноамериканськими діячами папа наголосив, що не може реформувати римську курію.

«Це організаційні питання, – сказав він, – а я дуже неорганізована людина».

Однак рано чи пізно, зазначають оглядачі, папі таки доведеться мати справу і з адміністративною структурою церкви. У цьому він уже заручився підтримкою 8 кардиналів, які працюють над структурними змінами в керівництві Ватикану.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG