Доступність посилання

ТОП новини

Freedom House: у країнах Євразії, включно з Україною, посилюється авторитаризм


За оцінкам американської неурядової правозахисної організації Freedom House, у 2012 році в країнах Центральної Європи і Середньої Азії правили автократичні режими, хоча вони й проголошували поступки демократії. Про це йдеться у звіті «Нації на перехідному етапі», що його нині оприлюднила американська неурядова організація Freedom House.

У звіті Freedom House «Нації на перехідному етапі» йдеться про посилення корупції, цензури ЗМІ та зростання насильства влади над місцевими опозиційними силами в країнах Центральної Європи і Середньої Азії.

Директор проекту «Нації на перехідному етапі» Сильвана Хабданк-Колачковська у розмові з Радіо Свобода зазначила: «В Євразії, за даними дослідження у 2012 році, є всі прояви авторитарного розвитку з агресивним придушенням громадянського суспільства. Рейтинги тут змінилися найбільше саме там, де сталися придушення проявів громадянського суспільства. У деяких випадках ідеться про глибоке закорінення тут авторитарних режимів із їхнім законодавчим наступом на обмеження діяльності інститутів громадянського суспільства, прав зборів і в інших питаннях. Інколи йдеться про прояви прямого насильства щодо протестувальників».

Звіт Freedom House засвідчує, що найгірше ситуація виглядає з умовами для розвитку громадянського суспільства в Узбекистані й Туркменистані. А Азербайджан, Таджикистан і Білорусь виділені тут як країни, де уряди посилюють переслідування своїх супротивників, а уряд Казахстану – як брутальний порушник прав профспілок, трудових колективів.

Путін надихає інші авторитарні режими

Президент Freedom House Дейвід Креймер сказав Радіо Свобода, що повернення Володимира Путіна до Кремля заподіяло «найгірше посилення репресій проти опозиції, починаючи з часів падіння СРСР». На думку Креймера, Путін використовує владу для законодавчого тиску на ЗМІ, цькування за допомогою судової влади своїх супротивників, «закривання рота політичній опозиції й активістам громадянського суспільства».

Законодавчі обмеження права на збори й мітинги, на діяльність неурядових організацій були за прикладом Росії ухвалені в Казахстані, Білорусі, Азербайджані і Таджикистані. Всі 5 країн опустилися у рейтингу Freedom House щодо свободи громадянського суспільства.

В Україні автори звіту Freedom House «Нації на перехідному етапі» побачили у 2012 році посилення політичних судових переслідувань опозиційних сил під час парламентських виборів восени, що супроводжувалися юридичними маніпуляціями, наростанням хабарництва та іншими зловживаннями чинної в державі влади.

У цьому звіті виділені і проблеми зловживання владою в Румунії, відхід від демократії уряду Віктора Орбана в Угорщині, а також наростання корупції на Балканах, в Албанії, Боснії і Герцеговині та Косові. Йдеться також про випадки залякування та побиття в цих країнах представників преси.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG