Доступність посилання

ТОП новини

У Чехії показали правозахисну виставку, яку закривали в Україні


Назарій Боярський
У Чехії показали українську виставку, яку на предмет криміналу майже півроку вивчали українські правоохоронці. Виставку під назвою «Права людини поза грою» в приміщенні Чеського центру в Празі влаштувала українська громадська організація «Центр громадянських свобод» і чеська правозахисна група «Людина в біді» (Člověk v tísni). На прикладах конкретних людей і за допомогою яскравих світлин і стендів виставка розповідає про больові точки відносин між українським суспільством і владою. Майже рік тому, у день фіналу футбольного змагання Євро-2012, одного з організаторів виставки Назарія Боярського у Києві на кілька годин затримали правоохоронці, а матеріали виставки, як розповідають організатори, повернули через 5 місяців, деякі стенди пошкодивши. Кореспондент Радіо Свобода поцікавився у Назарія Боярського (координатора освітніх програм Центру громадянських свобод), який приїхав з оновленими експонатами до Праги, як, на його думку, змінилося становище з правами людини в Україні за цей рік.

– На жаль, змушений констатувати, що системних змін із системними проблемами не відбувається. Спеціально для цієї виставки в Празі ми зробили додаткових ще 5 стендів. Якщо минулого року ми констатували поганий стан справ зі свободою мирних зібрань, то цього року ми також говоримо про те саме, тільки з новими сумними, жахливими епізодами.

– Чому присвячені Ваші останні стенди?

Останні стенди – це свобода мирних зібрань, політичні переслідування, проблема гомофобних законопроектів
– Останні стенди – це свобода мирних зібрань, політичні переслідування, проблема гомофобних законопроектів і дискримінації ЛГБТ-спільноти, це законодавчий натиск на права людини і це стенд з історії виставки, з одного боку, доволі радісної, а з іншого боку, сумної, у зв’язку з певними перешкоджаннями.

– Які перешкоди Вам чинили?

У Києві, коли приїхало багато посадовців інших держав, виставка була демонтована. Самі працівники міліції згортали, ламали
– Концепція нашої виставки полягала у тому, щоб говорити напередодні і в дні проведення таких для держави урочистих заходів (як Євро), правдиві речі. І правда деколи буває гіркою. Тому для нас спочатку пробували телефонувати з місцевих рад з проханням перенести дату виставки. Це, наприклад, було в Донецьку. Казали: в будь-який інший день, коли не буде іноземців. Звичайно, ми на це не погоджувалися. У Харкові історія була з тим, що міліція прийшла і вимагала розійтися, згорнути виставку. І тільки те, що прийшли іноземці, футбольні вболівальники, то не вдалося зробити. У Києві це був фінал Євро, коли приїхало багато посадовців інших держав, і тут уже влада ні перед чим не зупинилися і виставка була демонтована. Самі працівники міліції згортали, ламали тощо.

– На якій підставі?

– Вони це пояснювали, що заборонено проводити публічні заходи в центрі міста, не пов’язані з Євро.

– Ваша виставка в Чехії, а коли її знову побачать в Україні?

Чехія, чеські правозахисні організації нас підтримують
– Ми плануємо проводити знову мандрівку нашої виставки з нагоди головування України в ОБСЄ. Нам здається дуже важливим, що Чехія, чеські правозахисні організації солідарні з тим, що відбувається в Україні і таким чином нас підтримують. Після цього, десь мабуть через місяці два виставка почне демонструватися на вулицях в українських регіонах. Наразі у нас є домовленість із близько 12 регіонами, що виставка буде демонструватися в оновленому варіанті.
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
Фото Центру Громадянських свобод
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG