Доступність посилання

27 Травень 2017, Київ 19:02

Купівля УМХ – монополізація ринку особами, які наближені до Януковича?


Київ – Сергій Курченко, який заявив про купівлю Українського медіа-холдингу (УМХ), каже про намір підтримувати незалежність видань, які входять до цієї медіа-групи. Про це йдеться в офіційному повідомленні групи компаній СЄПЕК, наглядову раду якої очолює Курченко. Натомість Борис Ложкін, який ще поки є президентом УМХ, повідомляє, що загалом не має наміру йти з медіа-бізнесу і вже планує нові проекти. Ложкін називає домовленість, досягнуту по УМХ, вигідною.

Новина про продаж УМХ на сайті українського Forbes у ніч на п’ятницю супроводжувалася заявою головного редактора цього видання Володимира Федоріна про намір залишити свою посаду – з огляду на зміну власника холдингу, до якого, зокрема, входить і сам Forbes.

На думку Володимира Федоріна, покупець має одну з трьох цілей (або, як він сказав, «усі три одразу») – «заткнути журналістам рота перед президентськими виборами», «відбілити власну репутацію» або ж «використати видання для вирішення питань, що не мають нічого спільного з медіа-бізнесом».

Свого часу Forbes було чи не першим виданням, яке спробувало розібратися, хто такий Сергій Курченко. Журналісти написали про карколомний успіх його групи компаній у реалізації нафтопродуктів, а також про фактичну монополізацію ринку зрідженого газу в Україні. Щоправда, тоді мова йшла про об’єднання під назвою «Газ Україна-2009» – нині ж Курченко стверджує, що СЄПЕК не має до цієї групи ніякого стосунку.

Тиск почнеться не зараз, а до виборів – медіа-експерт

Сам він, до слова, пообіцяв українському Forbes не впливати на редакційну політику. Про це йдеться у його письмових відповідях на запитання редакції, оприлюднених у ЗМІ. Схоже твердження міститься в офіційному повідомленні СЄПЕК щодо купівлі УМХ.

Як каже Радіо Свобода головний редактор «Телекритики» Наталя Лігачова, ймовірно, що вплив на редакційну політику видань, що входять в УМХ, і справді буде несуттєвим на перших етапах, а саме – до кінця 2014 року. Однак із наближенням президентських виборів ситуація може змінитися.

Відбувається один із найяскравіших етапів монополізації медіаринку групою осіб, наближених до Януковича
«Відбувається один із найяскравіших етапів монополізації медіа-ринку групою осіб, наближених до Віктора Януковича. Це і створення медіахолдингу, який пов’язують із Сергієм Арбузовим (видання «Капитал», «Взгляд», телеканали «Тоніс», Business, канал Національного банку БТБ), і холдинг Ігоря Гужви з його безкоштовною газетою «Вести», купівлею телеканалу UBR та анонсованими планами випускати українську версію тижневика «Русский репортер». Також варто згадати про події, які відбувалися довкола телеканалу «ТВі», – каже медіа-експерт.

«За старого керівництва УМХ всі його видання все одно враховували в якійсь мірі політичні реалії. Можливо, буде трохи більше заборонених тем або імен. Подивимось. Думаю, буде так, як і з «ТВі» зараз відбувається: принаймні моніторинги «Телекритики» показують, що редакційна політика його не дуже змінилася – ті новини, які вони роблять, вони залишаються більш ніж пристойної якості. Потім уже, до президентських виборів, може бути більш відчутний уклін у бік одного з кандидатів», – додає Наталя Лігачова.

Ложкін із медіа-бізнесу не піде

Групу компаній СЄПЕК, яка купує УМХ, пов’язують із родиною президента Віктора Януковича неофіційно. Так, видання «Українська правда» пише, що у справах Курченкові сприяють уже згаданий перший віце-прем’єр Сергій Арбузов, а також міністр доходів і зборів Олександр Клименко (обох вважають наближеними до старшого сина президента Олександра Януковича). Останній, як пише видання, зв’язки з Курченком категорично спростовує.

У СЄПЕК купівлю УМХ мотивують пошуком перспективних медіа-проектів, хоча ще у квітні у цій бізнес-групі казали, що медіа-сферою не цікавляться. Сам Курченко розповів, що домовленості щодо купівлі-продажу УМХ готували за місяць. Ціна питання, як припускають на медіа-ринку, може сягати півмільярда доларів.

Борис Ложкін на зустрічі з працівниками Українського медіа-холдингу розповів, що має намір і далі працювати у тій сфері, в якій успішно себе зарекомендував. Каже, що найбільше нині його цікавлять інтернет-проекти, однак подробиць не розкриває: посилається на незавершеність домовленостей і власну забобонність.

Можливо, це буде не лише Україна. Швидше за все, це буде бізнес на російськомовну аудиторію
«Я розумію, що я ще у молодому віці, коли багато чого можу зробити. У якийсь момент, якщо є така можливість( а вона у мене з’явилася, могла і не з’явитись), якщо ти можеш вигідно вийти з одного бізнесу і побудувати новий, це для тебе серйозний «челенж». Я, можливо, хочу подивитися глобальніше. Можливо, це буде не лише Україна. Швидше за все, це буде бізнес на російськомовну аудиторію, – зазначив Ложкін.

Медіа-експерт Костянтин Квурт вважає, що Борис Ложкін – єдина особа в цій ситуації, за яку «можна щиро порадіти». На його думку, успішно продати свій бізнес у час кризи – велика удача. Водночас, за словами Квурта, зі зміною власників УМХ і без того не надто здоровий медіа-клімат в Україні стане ще гіршим.

Ми не побачимо нічого аналітичного (я не кажу навіть «критичного») про Віктора Федоровича особисто, про Міністерство доходів і зборів і Клименка
«Тепер можна забути про цілий кластер притомних (чи напівпритомних) медіа. Це продовження зачистки медіа-простору. Ми і надалі не побачимо нічого аналітичного (я не кажу навіть «критичного») про Віктора Федоровича особисто, про Міністерство доходів і зборів і Клименка. Зате побачимо багато «відкриттів» про так звану об’єднану опозицію», – вважає він.

Якщо у керівництві Forbes очікуються зміни, то редактори журналу «Корреспондент» (який теж у складі УМХ) мають намір продовжувати роботу щонайменше до завершення процесу купівлі-продажу холдингу. Про це, зокрема, заявила головред сайту korrespondent.net Юлія МакГаффі.

Наразі, за даними СЄПЕК, сплачено половину від суми домовленостей. Курченко придбав 98% акцій холдингу.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Журналіст Радіо Свобода з 2009 року. Автор і ведуча щотижневої радіопрограми «Деталі». Автор дослідження «Говорить Радіо Свобода: Історія Української редакції» (2014).

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG