Доступність посилання

ТОП новини

Курченко стане новим власником «Укргаз-Енерго»?


Київ – В Україні відбувається перерозподіл ринку газу. Господарський суд Києва зобов’язав «Нафтогаз» повернути компанії «Укргаз-Енерго» 50% її акцій. Досі половина акцій «Укргаз-Енерго» належала «Нафтогазові» і половина – компанії «РосУкрЕнерго». Експерт з енергетичних питань, колишній народний депутат Олександр Гудима в інтерв’ю Радіо Свобода висловив думку, що це може свідчити про перекуп «Укргаз-Енерго» іншими людьми, або, принаймні, домовленості про це на вищому рівні.

– Що означає це рішення для українського газового ринку?

– Зараз усе ділиться. Ми маємо генія Курченка, який кожен день займає все нову і нову нішу, і ми не перестаємо дивуватися. «Укргаз-Енерго» було породженням «РосУкрЕнерго», нібито на російському фронті, але, з іншого боку, існує пан Фірташ. Якщо це йому потрібно, щоб зайняти ще якусь нішу або повернути її, отже, він того досяг. Хоча я не можу говорити, що зараз це є під його протекторатом. Поживемо деякий час і побачимо, хто за цим стоїть.

– Але ж зараз, після рішення суду, виходить, що половина акцій належить «Газпромові»?

– Я не думаю, що це є Росія і «Газпром». Наша влада не хоче допускати російські компанії на наш ринок. У моєму розумінні, «РосУкрЕнерго» тут не є головним гравцем. Думаю, це або Фірташ, який хоче повернути собі якийсь сегмент, або нова людина, яка, як раптом виявиться, викупить нову структуру «Укргаз-Енерго» і займе якусь нішу на українському газовому ринку.

– А хто може бути ця нова людина?

– Це може бути Курченко, може бути якийсь інший геній. І, напевно, це вже є перекуп, або це домовлено у високих кабінетах. Бо якщо є такі рішення, то такі рішення ніколи не народжувалися спонтанно. Ці рішення були породженням тієї логіки, яка була задумана десь. І під той ринок повернення «Укргаз-Енерго» з часткою «РосУкрЕнерго», але з українськими власниками, буде віддано комусь. Думаю, що це людина, подібна до Курченка, яка представляє інтереси «Сім’ї».

– Той же Господарський суд зобов’язав «Нафтогаз» повернути у газотранспортну систему України майже 5 мільярдів кубів газу, які у 2007 році були реалізовані компанією «без законних підстав». Велика частка цих обсягів є ресурсом «Укргаз-Енерго». Тож тепер ця компанія вимагатиме їх у «Нафтогазу»?

– Якщо це українське коріння, про що ми говорили, то їм не буде дозволено, бо це викличе великий резонанс. А це, що сталося, не викличе аж такого резонансу. Зараз є залізна дисципліна. Все переглянуть, заберуть в оператора «Укргаз-Енерго», і заберуть ринок. Іншого бути не може, бо я не вірю у російський фактор. Це є хтось зі старих-нових, або зовсім новий, або прихований старий, представник української влади.

Довідка Радіо Свобода

«Укргаз-Енерго» створено у лютому 2006 року на виконання російсько-українських домовленостей щодо організації нової схеми поставок в Україну центральноазійського і російського газу, досягнутих у Москві 4 січня 2006 року.

«Газпром», «Нафтогаз» і «РосУкрЕнерго» домовилися про створення спільного підприємства для реалізації газу на українському внутрішньому ринку. «Нафтогаз» і «РосУкрЕнерго» отримали по 50% акцій компанії.

Але на початку 2008 року «Нафтогаз» і «Газпром» домовилися про зміну існуючої на той момент схеми постачань центральноазійського і російського газу в Україну, виключивши зі схеми «Укргаз-Енерго».

З 2008-го по 2011-й компанія не вела активної діяльності на українському ринку газу. Але за підсумками 2011-го і 2012-го «Укргаз-Енерго» стала одним з найбільших трейдерів.


  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG