Доступність посилання

ТОП новини

Понад половина латвійців не підтримує введення в країні євро


Рига – Першого січня 2014 року Латвія стане 18-ю країною єврозони. Понад половину жителів Латвії не підтримують перехід на євро, для багатьох із них національна валюта є символом латиської ідентичності. Експерти вважають, що приєднання до єврозони для Латвії є проектом, швидше, політичним, ніж економічним – вступом до єврозони ця Балтійська країна хоче закріпитися у статусі повноправного члена Євросоюзу.

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс вважає, що Латвія стала «частиною ядра Європи». За його словами, вступ в єврозону – це геополітично важливий крок, який ще більше закріпить Латвію у євроатлантичному просторі.

Завершуємо дуже важливий етап. Першою частиною було відновлення незалежності Латвії, потім приєднання до НАТО і ЄС, а заключним кроком – вступ до єврозони
Крішьянс Каріньш
«Вступаючи до єврозони, ми завершуємо дуже важливий етап. Першою частиною цього етапу було відновлення незалежності Латвії, потім приєднання до НАТО і ЄС, а заключним кроком – вступ до єврозони», – додає депутат Європарламенту Крішьянс Каріньш.

На знак протесту спалили прапор Євросоюзу

Не всі латвійські політики підтримують запровадження євро в Латвії з 1 січня 2014 року. Зокрема, обраний від Латвії депутат Європейського парламенту Олександр Мирський вважає, що Латвія ще не подолала економічну кризу.

«Я думаю, що зараз нам невигідно вводити євро. Треба зачекати трохи, десь років три-п’ять», – каже він.

На знак протесту, що в Латвії запроваджують євро без проведення загальнонаціонального референдуму, представники товариства «Латвія без євро» 4 липня цього року спалили у Ризі прапор Євросоюзу.

Ми проти введення євро, бо Євросоюз практично рухнув, дві країни єврозони банкротували – Греція і Кіпр
Андріс Озолс
«Ми проти введення євро, бо знаємо, що Євросоюз практично рухнув, дві країни єврозони банкрутували – Греція і Кіпр», – зауважує голова правління товариства «Латвія без євро» Андріс Озолс.

У відповідь на це місцеві політики зазначають, що латвійці практично проголосували за приєднання до єврозони ще у 2003 році в перебігу референдуму щодо вступу в ЄС.

Побоювання щодо зростання цін і процесу обміну з лата на євро

Однак нині рівень підтримки серед латвійців вступу країни в єврозону доволі низький.

«Останні дані опитування свідчать, що 22% респондентів «за» введення євро, 21% ставиться до цього нейтрально. Наразі більшість – 53% опитаних – кажуть, що вони не підтримують приєднання до єврозони», – повідомив директор соціологічного агентства SKDS Арніс Кактиньш.

Згідно з даними соціологічного опитування, євро в Латвії підтримують здебільшого особи віком від 20 до 45 років, із вищою освітою, жителі міст, які часто подорожують за кордон. Проти виступають мешканці сільської місцевості, а також літні люди.

Втрата лата – втрата частини національної ідентичності

Латвійці побоюються зростання цін при введені євро, турбуються, як відбуватиметься процес обміну. Також 71% опитаних латвійських респондентів вважає, що з переходом на європейську валюту Латвія втратить частину своєї національної ідентичності.

Латвія приєднується до єврозони у складний період. Наразі, за словами президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу, готовність Латвії ввести євро підтверджує, що альянс є життєздатним.

Курс обміну лата на євро не зміниться і залишиться на теперішньому рівні – 0,702804 (1 лат = 1,42 євро). Від жовтня цього року ціни в Латвії вказуватимуть як у латах, так і в євро. Останній день розрахунку латами – 14 січня 2014 року. У Банку Латвії обміняти лати на євро можна буде без обмеження в часі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG