Доступність посилання

ТОП новини

Угорські паспорти для громадян України можуть посварити сусідів


Угорщина – Офіційний Будапешт оприлюднив дані, згідно з якими, на даний час запит на отримання угорських паспортів надійшов від 470 тисяч закордонних угорців. Віце-прем’єр угорського уряду Жолт Шемьєн переконаний, що до кінця поточного року такі документи отримає вже до півмільйона осіб. Навряд чи цій вістці зрадіють у всіх сусідніх із Угорщиною країнах, адже, скажімо, у Словаччині та в Україні закон забороняє отримання подвійного громадянства.

«Паспортний козир» напередодні парламентських виборів 2014 року хоче використати правляча консервативна коаліція, вважають оглядачі. Чотири року тому саме ці політичні сили стали ініціаторами ухвалення закону про подвійне громадянство і тепер розраховують здобути додаткові голоси за кордоном поміж тих етнічних угорців, які вже отримали або ще отримають угорський паспорт.

«Ми зможемо зберегтися як угорці лише у тому випадку, якщо наповнимо життям ці цифри. Сенс цього літнього університету в тому, щоб на рівні інституцій оживити зв’язки наукові, викладацькі, студентські та особисті упродовж усього життя людини», – зазначив віце-прем’єр міністр Угорщини Жолт Шемьєн, виступаючи перед аудиторією закордонних молодих угорців у будапештському університеті ЕЛТЕ.

В Україні не передбачено подвійного громадянства

Згідно з оприлюдненими даними Міністерства юстиції Угорщини, в Україні угорські паспорти отримали за спрощеною системою 8783 особи. Це третій показник активності серед закордонних угорців. На другому місці опинилися угорці Сербії (39383 заяви). А найактивнішими є етнічні угорці Румунії – 125275 осіб. Мінімально заяв, всього 157, надходить зі Словаччини, де людину, не зволікаючи, можуть позбавити словацького громадянства, якщо вона стає громадянином іншої держави.

В Україні також не передбачено подвійного громадянства. Однак на практиці влада застосовує до порушників тільки адміністративну відповідальність та штрафні санкції у межах 173-500 гривень. На думку експертів, які вивчають це питання, спостерігається доволі цікава тенденція: за солідну суму, що перевищує суму консульського збору (зазвичай це 35 євро) у 100 разів, угорський паспорт купують люди аж ніяк не угорського походження.

Голова громадського об’єднання «Центр підтримки угорської культури Закарпаття» Ласло Зубанич, який часто буває в Угорщині, зазначає: «Більшість – це не угорське населення, адже є дані у вигляді довідок із ЗАГСу або вибирають документи з архіву на підтвердження своєї належності до угорської громади, або проживання своїх батьків чи дідів на території довоєнного Закарпаття. І тоді виявляється, що це в більшості українці».

Ласло Зубанич також зауважує: спрощена процедура отримання угорського паспорта допомагає нашим краянам швидше інтегруватися в Євросоюзі. Однак, якщо українська влада закриває на це очі, то тема автономії для угорців Закарпаття, яка час від часу порушується угорською стороною, не може, на думку оглядачів, залишатися без відповіді офіційного Києва.

«Питання угорської автономії, як культурної, так і територіальної, стоїть на порядку денному», – вважає почесний голова демократичної спілки угорців України Мігай Товт.

А Товариство угорської культури на Закарпатті пішло ще далі. Ця організація вимагає створення Притисянської адміністративної територіальної одиниці на правах автономії для закарпатських угорців, котрі компактно проживають у прикордонних із Угорщиною районах області. Оскільки угорська сторона підтримує ці намагання, український оглядач Володимир Лущай не виключає у майбутньому певного напруження у відносинах двох країн.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG