Доступність посилання

ТОП новини

В Угорщині не бракує контрабандних цигарок і алкоголю з України


Угорщина – Від початку липня в Угорщині діє державна монополія на продаж тютюнових виробів, а також суворо регламентується відпуск алкоголю. Цим одразу ж скористалися контрабандисти з України, Молдови, Білорусі, Сербії та Росії. У Євросоюзі лише минулого року через ввіз цієї забороненої продукції недоотримали податків на 10 мільярдів євро.

Після того, як два тижні тому в Угорщині запрацювали ліцензійовані державою тютюнові крамниці, а в роздрібній торгівлі куривом вже не торгують, контрабандні українські цигарки й горілку населенню купувати стало легше і дешевше. Торгують ними за півціни переважно з-під прилавка на блошиних базарах, продуктових та речових ринках і навіть у корчмах.

Підпільний тютюновий та алкогольний ринок живиться за рахунок таких затятих курців, як Пішта-бачі (по-народному дядько Степан). Він палить майже 40 років, пережив інфаркт і навіть гадки не має розлучатися з цигаркою. За статистикою, в Угорщині в більшій чи меншій мірі покурюють 26 відсотків жінок і 40 процентів чоловіків.

На запитання медиків, чи Пішта-бачі, бува, не збирається облишити стару звичку, літній чоловік категорично заперечує: «Де там! Три пачки цигарок на день випалюю, хоч тобі що».

Після введення в Угорщині державної монополії на цигарки Національна промислова спілка виробників тютюну вже наперед підраховує збитки. На думку керівництва галузі, така регламентація торгівлі зменшить дохідну частину державного кошторису на 50 мільярдів форинтів, або приблизно на 3 мільйони доларів США.

Втрати зримі і незримі

Це при тому, що від продажу цигарок до угорської скарбниці щороку надходить 326 мільярдів форинтів (майже півтора мільярда доларів). Однак ці цифри не співрозмірні з медичною статистикою, адже втрати через непрацездатність людей та стаціонарне лікування їх становлять у грошовому вираженні 458 мільярдів форинтів (2 мільярди доларів США).

«Щороку через недуги, спричинені палінням цигарок, в Угорщині помирає 28 тисяч хворих. А це означає, що через кожні 18 хвилин хтось буквально гине від куріння», – констатує активіст громадської організації «Життя без сигарети» лікар Дезидерій Ошват.

Тим часом оглядачі зазначають, що підпільний тютюновий бізнес в Угорщині нині користується перевагами над державною торгівлею сигаретами. Вони пов’язують це з корупцією по обидва боки угорсько-українського митного кордону. Хоча митники майже щодня звітують про затримку цілих партій контрабандних сигарет.

Нещодавно на одному з митних складів видовищно, для науки іншим, знищили шляхом спалювання 85 тисяч блоків цигарок. «Зазвичай це контрабандні сигарети без акцизних марок здебільшого з України та Сербії», – повідомила працівниця угорської фінансово-митної служби Оршоя Керейні.

Постійно звітують начальству та широкому загалу про службові здобутки й українські митники. Лише у Чопі періодично вилучають в українських громадян та в іноземців великі партії контрабандного тютюну, який перевізники дуже вигадливо примудряються ховати у різні таємні схованки в автомобілях, потязі, дорожніх сумках, на гірший випадок у складках одягу. Нерідко конфіскують не тільки заборонений товар, а й власні автомобілі контрабандистів.

За даними Державної митної служби України, тільки протягом минулого року припинено 3530 спроб незаконного переміщення тютюнових виробів через державний кордон України. Йдеться, зокрема, про 71 мільйон штук цигарок на загальну суму 23,6 мільйона гривень.

Тим не менше факт залишається фактом: підпільні канали перевезення цигарок з України, Білорусі, Молдови й Росії до ЄС, згідно з європейською митною статистикою, не тільки не перекриті, а й з’являються все нові. Не випадково у червні поточного року Агенція Євросоюзу з питань боротьби з шахрайством (OLAF) уклала домовленість із цими чотирма державами СНД, у тому числі й Україною, про виявлення і зведення до мінімуму саме контрабанди тютюнових виробів. Щоправда, експерети вже наперед попереджають, що разовими заходами, себто компанійщиною, бажаного результату досягти буде важко.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG