Доступність посилання

ТОП новини

Банкрутство великого комбінату в Чорногорії – справа рук Росії?


Олег Дерипаска
Одне із найбільших чорногорських промислових підприємств – алюмінієвий завод у Подгориці – оголосило себе банкрутом. Це важкий удар по економіці цієї балканської країни. Експерти кажуть, що тим самим один із власників комбінату російський олігарх Дерипаска загнав уряд Чорногорії у глухий кут.

Коли у 2005 році кремлівський олігарх Олег Дерипаска інвестував гроші у Подгорицький алюмінієвий комбінат (KAP), у Чорногорії раділи. Тепер настав час розчарувань: цього тижня комбінат оголосив про борги у 340 мільйонів євро. Це приблизно 10 відсотків від щорічного ВВП маленької балканської республіки.

«Я оператор підйомного крану і працював тут впродовж 18 років. Я і багато моїх колег втратили здоров’я, працюючи на цю компанію. Повідомлення про звільнення для мене як інформація про соціальну смерть. Я почуваюся безпомічним», – каже один із 1200 працівників заводу, оператор Радован Минич.

Чорногорська влада, яка має 30 відсотків акцій в цьому алюмінієвому комбінаті, наразі не знає, як рятувати ситуацію. Однак уже очевидно, що банкрутство підприємства негативно позначиться на євроінтеграційних планах країни, яка за прикладом сусідньої Хорватії просувається до ЄС.

Іще близько 30 відсотків акцій компанії має в руках зареєстрована на Кіпрі Центральноєвропейська алюмінієва компанія, яку контролює пов’язаний із Кремлем російський олігарх Олег Дерипаска.

Експерти не виключають змови Кремля проти Чорногорії

Зв’язок основних інвестицій в Подгорицький алюмінієвий комбінет з Москвою і доволі непрозорі оборудки з перепродажем частини акцій комбінату – все це, як кажуть експерти, може бути «частиною геополітичної змови», щоб посилити вплив Росії на Балканах.

Немає сумнівів у бажанні Росії блокувати поступ Чорногорії до ЄС. Це – геополітична змова
Блаґоє Ґраховац
Політичний аналітик з Подгориці Блаґоє Ґраховац з цього приводу сказав Радо Свобода: «Немає сумнівів у бажанні Росії блокувати поступ Чорногорії до ЄС. Це – геополітична змова. Це може здаватися незрозумілим, як це може бути геополітичною змовою, коли йдеться лише про одну компанію? Але Росія зацікавлена у просуванні на Балкани. Ми є свідками процесу, коли брудні російські гроші вивозяться на Захід, а потім у вигляді «західних інвестицій» йдуть на Балкани. Але остаточні власники цього – росіяни».

У 2005 році, згідно з угодою про приватизацію комбінату в Подгориці, понад 65 відсотків його акцій закупила вже згадана Центральноєвропейська алюмінієва компанія Олега Дерипаски з Кіпру. Угоду сердечно привітали в Кремлі, а спікер Держдуми Борис Гризлов і тодішній міністр надзвичайних ситуацій Росії Сергій Шойґу відвідали цей комбінат.

У 2009 році під час обвалу цін на алюміній у світі уряд Чорногорії був змушений знову викупити третину акцій комбінату. Але, тим не менше, компанія Дерипаски та інші, ймовірно, чорногорські олігархи, що мають останню третину акцій і пов’язані з Росією, контролюють ситуацію на комбінаті.

До того ж, 10 липня під час перетину кордону з Сербією затримали фінансового директора комбінату, росіянина Дмитра Потрубача. Кажуть, що він причетний до крадіжок електроенергії з мереж ЄС, і борг складає тут понад 60 мільйонів євро.

Експерти також підозрюють, що до цих оборудок може бути причетний нинішній прем’єр-міністр, колишній комуніст Міло Джуканович, який видає себе за прозахідного політика і вже оголосив про наміри влади виділити понад 100 мільйонів євро, щоб не закривати алюмінієвий комбінат. Такі кроки можуть призвести до розвалу коаліції соціалістів Джукановича з соціал-демократами і дострокових парламентських виборів.

Аналітик Блаґоє Ґраховац не виключає зв’язку Джукановича із планами Росії в Чорногорії. Експерти також прогнозують наростання соціальної напруженості в країні у зв’язку із загрозою краху алюмінієвого комбінату в Подгориці.

Матеріал підготували Василь Зілгалов і Esad Krcić
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG