Доступність посилання

ТОП новини

Активісти ЛГБТ Молдови обурені «підпільним» законом проти одностатевих шлюбів


У Молдові активісти організації зі захисту прав лесбійок, геїв, бісексуалів і трансґендерів (ЛГБТ) стурбовані, що законодавці таємно ухвалили у травні закон проти пропаганди одностатевих шлюбів, подібний до тих, які вже ухвалили в Росії та Литві. Молдовський закон набув чинності з 12 липня – не те що без громадського обговорення: практично ніхто й не знав про цю подію. Представники громадськості Молдови заявляють, що такий закон суперечить прагненню до європейської інтеграції цієї країни, про яку заявляють в уряді Кишинева.

У кінці травня в Молдові успішно відбувся фестиваль ЛГБТ, який у Європі оцінили як крок до лібералізації у бідній і консервативній пострадянській республіці. Але через три дні після цього законодавці в Кишиневі ухвалили закон про обмеження прав одностатевих відносин і їхньої пропаганди, подібний до тих, які були ухвалені в Росії та Литві і котрі розкритикував Євросоюз.

Стало відомо, що після ухвалення цього закону 23 травня президент Ніколає Тімофті підписав його 5 липня. Що й здивувало спостерігачів, які бачать у цьому суперечність із заявленим Молдовою європейським курсом та намірами Кишинева підписати у листопаді у Вільнюсі угоду про асоціацію з ЄС.

Анжела Фролова, голова неурядової організації з захисту прав ЛГБТ GenderDoc-M в Кишиневі, каже, що її група, незважаючи на детальний моніторинг дій влади, довідалася про цей закон лише у день набуття ним чинності, 12 липня.

«Ми й наші міжнародні партнери вважаємо, що ця поправка суперечить конституції та законам Молдови, особливо підтриманому в ЄС законові про боротьбу з дискримінацією та деяким із міжнародних угод, які Молдова підписала», – наголошує Фролова.

Новий закон – поправка до адміністративного Кодексу про правопорушення – передбачає штраф до 8 тисяч леїв (понад 600 доларів, для Молдови значна сума) за «розповсюдження громадської інформації, скерованої на пропаганду проституції, педофілії, порнографії та будь-яких інших стосунків, окрім тих, які пов’язані зі шлюбом та сім’єю».

Такі закони несумісні з європейським цінностями, кажуть у Раді
Європи


Хоча у молдовській поправці не згадується гомосексуалізм прямим текстом, активісти зазначають, що такий закон фактично ідентичний законам, ухвалених в Росії та Литві. У червні Рада Європи наголосила, що такі закони «несумісні» з європейською Конвенцією про права людини.

Представник президента Молдови заперечив критику дій Ніколає Тімофті щодо впровадження цього закону в дію, але відмовився коментувати цей закон.

Один із творців цієї поправки, представник Ліберально-демократичної партії, яка входить до прозахідної владної коаліції, Геннадій Чобану захищав перед журналістами її ухвалення. «Ми затверджували новий закон у березні, я був співавтором, ми дбали про захист дітей від шкідливої інформації, – каже він. – Цей закон ухвалювали після двох читань. Але він не передбачає заходів проти тих, хто його порушує. Тому ми обрали для цього адміністративний Кодекс про правопорушення – бо це звичайна практика у нас і в багатьох країнах по всьому світі».

Чобану також сказав, що березневий закон якраз і містить формулювання про заборону пропаганди «будь-яких інших стосунків, окрім тих, що пов’язані зі шлюбом та сім’єю». Депутат також заперечував те, що молдовських законодавців «надихнув» російський закон, та захищав відповідність цієї поправки європейській практиці та «свободі волевиявлення».

Представники ЛГБТ обіцяють домогтися скасування цієї поправки до закону Молдови.

В Україні подібний проект закону перебуває на розгляді у Верховній Раді.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG