Доступність посилання

ТОП новини

Ринок нерухомості хочуть монополізувати і заганяють його у тінь?


Київ – Ринок нерухомості може піти у тінь через нові правила оцінки майна та сертифікації оціночних робіт, заявляють експерти. Крім того, за їхніми словами, вже у серпні через різке скорочення кількості оцінщиків вартість їхніх послуг може різко зрости. З тієї ж причини ринок може на певний час завмерти, тому у серпні-вересні буде доволі складно здійснити купівлю чи продаж нерухомого майна, припускають фахівці.

Із 1 серпня цього року вступають у силу нові правила, за якими оцінювати нерухомість зможуть лише оціночні компанії зі спеціальним сертифікатом. Оцінщики, які нині працюють на ринку нерухомості, ще не знають, кому з них вдасться отримати ці сертифікати, тому вони припускають, що на початку серпня операції з нерухомістю доведеться зупинити, розповіла Радіо Свобода ріелтор Наталія Кулакова. Також, за її словами, якщо кількість оцінщиків помітно зменшиться, вартість їхніх послуг, яка не є фіксованою і визначається ринком, може різко зрости.

Нині звучать як 800 гривень, так і 8 тисяч гривень за оцінку майна
Наталія Кулакова
«Ті оцінщики, з якими ми співпрацювали раніше, ще не мають відомостей про те, чи вони отримають ліцензії. На додаток до того, вони ще не склали ціни, тому що вони не знають, скільки їх буде остаточно. Тому нині звучать як 800 гривень, так і 8 тисяч гривень за оцінку майна. Деякі кажуть, що вони взагалі утримаються на першу декаду серпня від будь-яких дій, навіть якщо вони отримають ліцензії, щоб уникнути ажіотажу», – каже Кулакова.

Нова система оцінки – це корупційний «беспрєдєл» – Монтян

Отримати сертифікат суб’єкта оціночної діяльності можна лише у п’яти навчальних закладах України, які не в змозі підготувати потрібну кількість фахівців за короткий термін, відповідні навчальні курси і програми були відкриті лише з початку липня. В результаті кількість оцінщиків з початку серпня може зменшитися у десятки разів, зауважила у коментар Радіо Свобода юрист Тетяна Монятн.

Тих 5 тисяч оцінщиків, які є зараз, змушують купувати ліцензії за дикі гроші
Тетяна Монятн
«Нова система оцінки – це корупційний «беспрєдєл», тому що зараз мають право оцінювати близько 5 тисяч оцінщиків, а потім якась придворна контра буде продавати ліцензії. Тих 5 тисяч оцінщиків, які є зараз, змушують купувати ліцензії за дикі гроші. Зараз ліцензованих оцінщиків є тільки 300 чоловік. Уявіть собі, що буде! Є версія, що все це просто завалиться тому, що не буде оцінщиків», – наголошує Монтян.

Зміни пов’язані з намаганням монополізувати ринок нерухомості – Новак

Нині ринок нерухомості перебуває у стадії спаду, відтак зміни правил, підвищення вартості оцінки та короткочасне зупинення операцій купівлі-продажу не повинні вплинути на вартість майна, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Якщо ми відійдемо від принципів ринкової конкуренції, то за деякий час цей ринок може поступово увійти в тіньову діяльність
Андрій Новак
«Ці зміни пов’язані з намаганням монополізувати ринок нерухомості, принаймні, оціночну систему. Після впровадження таких змін є ризик, що процес оцінки об’єктів нерухомості буде багато у чому мати суб’єктивний, а не об’єктивний ринковий характер. Якщо на цьому ринку ми відійдемо від принципів ринкової конкуренції, то за деякий час цей ринок може поступово увійти в тіньову діяльність», – зазначає Новак.

Також експерти зауважують, що з новими правилами сертифікації оціночних робіт зростуть вимоги до оцінювачів. Якщо податківці доведуть, що вартість нерухомості занижена, оцінювачеві загрожуватиме кримінальна відповідальність. Тому, щоб перестрахуватися, вважають фахівці, оціночні компанії завищуватимуть ціни.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG