Доступність посилання

ТОП новини

Без Києва Москва зникне через 50 років (європейська преса)


Західні експерти вважають, що дводенний візит Володимира Путіна в Україну засвідчив: двосторонні відносини Москви і Києва «зайшли у безвихідь». Тому експерти, зокрема, із західних розвідок переконані, що настає вирішальний момент для рішучих дій Кремля щодо України – в Москві не можуть ніяк допустити її втрати. Також оглядачі уважно стежать за перебігом переговорів у Криму президента Януковича зі спецпосланцями Європарламенту Квасневським і Коксом, від яких чимало залежить вирішення долі Юлії Тимошенко та наближення Києва до підписання угоди про асоціацію з ЄС. Експерти переконані, що угода з ЄС дасть Україні перспективні переваги у відносинах із Росією.

«Путін посилює тиск на Україну», – вважає кореспондент Financial Times у Києві Роман Олеарчик. Тут відзначено, що відразу ж після від’їзду президента Росії з України, після участі його в Києві та Севастополі у двох спільних святкуваннях, Москва оголосила у понеділок про заборону на постачання до російських торгових мереж українського шоколаду. Слова Путіна в Києві про те, що лише з Росією Україна буде конкурентноздатною в умовах запеклої міжнародної торгової боротьби, чимало хто з українських чільників сприйняв як «геополітичний шантаж», зазначає газета з Лондона. Видання також зауважує, що президент Янукович називав Володимира Путіна під час дводенної гостинності не інакше як «стратегічним партнером», але український глава так і не продемонстрував ознак, що «Україна зменшить свої інтеграційні зусилля щодо ЄС». Financial Times наводить думки експертів про те, що нові торгові обмеження для України в понеділок з боку Росії – «ознака досягнення точки безвиході стосовно ключових економічних питань між Москвою та Києвом, це стосується й ціни на газ і газового транзиту». «Це чітке попередження від російської влади про те, чого варто чекати у разі підписання українською владою угоди про асоціацію з ЄС», – зауважують аналітики. Лондонський експерт з питань російсько-українських відносин Тімоті Аш вважає, що «Україна тепер більше схильна до укладення угоди з ЄС». Але аналітик не сумнівається, що з підписанням такої угоди для Києва постане пряма загроза контрзаходів з боку Москви, які «можуть бути дуже руйнівними для української економіки».

Тим часом комісар ЄС з політики розширення Штефан Фюле сказав польському виданню Gazeta Wyborcza, що угода з ЄС «посилить позиції України в регіоні та створить можливості для співпраці з усіма сусідами, включно з Росією». «Я не погоджуюся з тим, що Україна вагається, чи інтегруватися зі Сходом, чи зі Заходом… Переконаний, що вона бажає інтегруватися з Європейським союзом», – наголосив Фюле.

В інтерв’ю часопису Polska Times колишній польський розвідник Вінсент Северський наголосив, що «для Росії азійські держави, а також Україна і Білорусь – це питання «бути чи не бути», тому Кремль зробить все можливе, щоб нікому не дозволити втручатися у ці справи і спробувати перетягнути ці країни на свій бік». «Без України і Середньої Азії Росія через 50 років може просто зникнути як економічна і політична реальність», – вважає Северський.

Вже згадана Gazeta Wyborcza інформує про переговори цього тижня в Криму спеціальних посланців Європарламенту, колишнього польського президента Александра Квасневського та колишнього глави Європарламенту, ірландця Пата Кокса, з президентом Віктором Януковичем з приводу одного з ключових питань готовності України до підписання угоди з ЄС в листопаді у Вільнюсі. Йдеться про звільнення з ув’язнення колишнього прем’єра Юлії Тимошенко та відправку її на лікування до Німеччини. Чимало оглядачів очікують, що це може статися вже у серпні-вересні. Газета з Варшави також наголошує, що важливою частиною цих переговорів Квасневського і Кокса в Україні є їхні зустрічі з Юлією Тимошенко, і така зустріч цього разу відбудеться у середу, 31 липня.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG