Доступність посилання

ТОП новини

Єврозона відновлюється після кризи?


Брюссель – Ділова активність у зоні євро та довіра до європейської валюти повертаються. На це вказує низка ознак. Водночас фахівці звертають увагу на те, що зовнішні борги більшості країн єврозони продовжують зростати, а заяви про припинення рецесії ще потребують додаткових підтверджень.

Низка економічних індикаторів засвідчила покращення у єврозоні. Йдеться, зокрема, про повернення довіри у діловому світі цього грошового об’єднання. Згідно з даними агенства Markit, вперше за останні півтора року виробнича активність зони євро почала набирати обертів. У першу чергу, це стосується головних рушіїв економіки цього простору, а саме Німеччини, Франції та Італії. Додала кольору цій картині навіть Іспанія, у якій дещо скоротилася кількість безробітних.

Економіст із фінансової групи Barclays Філіп Ґуден звертає увагу на те, що навіть на тлі деякого скорочення безробіття «говорити про відновлення економіки поки що зарано, але є підстави казати, що рецесія припинилася».

У восьми найбільших державах єврозони щойно провели чергове анкетування тисяч великих та малих підприємств. Коментуючи його результати, Філіп Ладен, економіст із фінансової групи ING, каже, що «ми є свідками продовження покращення ситуації у Німеччині». «До неї приєднуються і французи, а також деякий прогрес, порівняно із минулими місяцями, зафіксований і в решті держав. Аналізуються різні сектори, і ми бачимо, що саме промисловість засвідчує деяке покращення», – каже економіст.

Інші сектори економіки єврозони, скажімо, сфера послуг, ще не можуть похвалитися результатами. Але, зауважує європейський експерт, там помічений найменший спад за останні 18 місяців.

Оптимізму додає й налагодження політичної ситуації у деяких країнах європейського валютного простору. Наприклад, уряд Португалії здійснив деякі зміни серед міністрів. Таким чином була подолана політична криза, в якій країна перебувала з кінця червня. Новий коаліційний уряд був сформований і в Греції.

Ризики у єврозоні не зникають через відсутність банківських кредитів

Тим часом інші експерти наголошують, що у Євросоюзі зберігаються ризики соціальних вибухів, які можуть виникати внаслідок масових втрат робочих місць та політики заощаджень. А для того, щоб закріпити позитивну динаміку останніх тижнів, потрібні інвестиції, зазначають економісти. Один із них, Говард Арчер із групи IHS Global Insight, каже, що розчарування та занепокоєння викликає карколомне скорочення надання банківських кредитів підприємствам. Саме ці інвестиції мали б гарантувати стале економічне зростання у зоні обігу євро.

Ще один невтішний факт, який свідчить про нестабільність єврозони: згідно з останніми даними агенства «Євростат», у першому кварталі цього року тільки у двох країнах-членах скоротилися зовнішні борги – у Німеччині та Естонії. Водночас слід зазначити, що саме німці, французи та італійці мають найбільші суми державних боргів у ЄС.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG